Ćwiczenia kształtujące mięśnie ramion i nóg
Scenariusz lekcji
Cele lekcji
Wiadomości Uczeń:
wie, że systematyczne ćwiczenia fizyczne wpływają na codzienne samopoczucie
wie, że ćwiczenia fizyczne wpływają na pracę organów wewnętrznych człowieka
wie o zależności pomiędzy praca serca, a wydolnością organizmu
wie od czego zależy wydolność fizyczna organizmu
zna własne uzdolnienia motoryczne
wie, że intensywność tętna zależy od wysiłku fizycznego
wie co to jest higiena osobista
wie jak należy dostosować strój sportowy do ćwiczeń fizycznych
nazywa poszczególne cechy motoryczne
Umiejętności Uczeń:
dba w czasie wolnym o swoje ciało
potrafi przygotować swój organizm do wysiłku fizycznego
umie zadbać o własną higienę ciała i stroju
potrafi, wykorzystując poznane ćwiczenia dbać o poszczególne partie mięśni
potrafi zbadać w każdej chwili swoje tętno
prawidłowo postępuje w wypadku skaleczenia otarcia
potrafi zastosować proste techniki relaksacji
potrafi dostosować wysiłek fizyczny do swoich możliwości organizmu
Metody pracy metoda naśladowcza – ścisła, zadaniowa – ścisła, zabawowo – naśladowcza
Środki dydaktyczne karimaty lub kocyki
Przebieg lekcji
Faza przygotowawcza
Sprawy organizacyjno – porządkowe
zbiórka i powitanie
sprawdzenie gotowości do zajęć
podanie tematu, motywowanie do wykonywania ćwiczeń ruchowych
przypomnienie zasad bezpieczeństwa na lekcji
Przygotowanie organizmu do wysiłku – rozgrzewka
wybieramy czterech uczniów, oznaczamy znacznikami lub szarfami i każdy z nich tworzy własny wąż starając się dotknąć jak największą ilość osób uciekających, goniący są zawsze z przodu
zabawa bieżna „Rybacy i rybki”, wybieramy dwie pary ćwiczących, które trzymają się za ręce – to są rybacy, pozostali uczniowie - rybki uciekają, zadaniem rybaków jest założyć z góry ręce na uciekające rybki, każde dwie rybki zamieniają się w rybaków, wyznaczamy miejsce w które rybacy odprowadzają złapane rybki
cztery wyznaczone osoby oznaczone różnokolorowymi znacznikami mają złapać jak największą ilość uciekających przed nimi uczniów, osoby dotknięte przez goniących odprowadzane są w wyznaczone przez nauczyciela miejsce, inne dla każdego goniącego, wygrywa ten który złapie największą liczbę osób ćwiczących
Faza realizacyjna
Rozdajemy uczniom karimaty, ćwiczący ustawieni w rozsypce na całej przestrzeni przeznaczonej do ćwiczeń, twarzą do nauczyciela wykonują podane przez prowadzącego ćwiczenia (zawsze podajemy pozycje wyjściową, podajemy tempo wykonywania ćwiczeń przez uczniów i ilość powtórzeń):
ćwiczenia w staniu:
postawa w małym rozkroku, dłonie na biodrach, skłonu głowy w przód, w tył, w lewo i w prawo
postawa w małym rozkroku krążenia ramion na przemian stronne i obustronne w przód i w tył
postawa w małym rozkroku skłony tułowia w przód i skłony tułowia w przód z pogłębianiem
postawa w małym rozkroku opad tułowia i wykonujemy skręty tułowia
ćwiczenia w przysiadzie:
wyrzuty obustronne nóg w tył
wyrzuty na przemian stronne w tył
wyrzuty na przemian stronne w bok
ćwiczenia w klęku podpartym:
ugięcia ramion
ugięcie ramion i unosimy prawą nogę góra – skos, powrót i ugięcie ramion i lewa noga góra – skos i powrót
ugięcie ramion, wychylamy ciało jak najdalej w przód i prostujemy ramiona
wychylamy ciało jak najdalej w przód, uginamy ramiona, cofamy tułów i prostujemy ręce
ćwiczenia w leżeniu tyłem:
leżenie przewrotne
leżenia przerzutne
tzw. rowerek
tzw. nożyce poziome i pionowe
przejście do siadu równoważnego i powrót
próby wykonania tzw. mostka
ćwiczenia w leżeniu przodem:
dłonie na karku skłony tułowia w tył
ramiona wprzód, nogi złączone i staramy się równocześnie unieść w tył nogi i ręce
ramiona w bok i dotykamy lewą stopą prawej dłoni, powrót i dotykamy prawą stopą lewej dłoni
chwytamy dłońmi za stopy, nogi ugięte w kolanach i staramy się wyprostować nogi
Faza podsumowująca
Ćwiczenia oddechowe.
Zbiórka, podsumowanie lekcji, wyróżnienie uczniów najlepiej wykonujących ćwiczenia.
Sportowe pożegnanie
Bibliografia
Denisiuk L., Kalinowski A., Podstawy teorii i metodyki wychowania fizycznego, Państwowe Zakłady Wydawnictw Szkolnych, Warszawa 1964.
Kaczyński A., Atlas gimnastycznych ćwiczeń siłowych, Wydawnictwo AWF, Wrocław 1992.
Lachowicz L., Organizacja wychowania fizycznego i sportu w szkole, AWF w Gdańsku, Gdańsk 1987.
Strzyżewski S.: Wychowanie fizyczne poza salą gimnastyczną, WSiP, Warszawa 1997.
Zuchora K.: Rola szkoły w kształtowaniu aktywności ruchowej, Roczniki Naukowe PWN, t. XIX., Warszawa 1974.
Czas trwania lekcji 45 minut