Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

Scenariusz lekcji

  1. Cele lekcji

    1. Wiadomości Uczeń:

      • wie, że muzyka niesie ze sobą rytm i tempo

      • zna proste kroki wykonywane w czasie ćwiczeń

      • wie na czym polega i jakie walory niesie ze sobą ćwiczenie przy muzyce

      • zna własne uzdolnienia motoryczne

      • wie, że intensywność tętna zależy od wysiłku fizycznego

      • wie co to jest higiena osobista

      • nazywa poszczególne cechy motoryczne

    2. Umiejętności Uczeń:

      • słyszy i potrafi wyklaskać tempo słyszanej muzyki

      • potrafi dostosować swój ruch w rytm muzyki

      • potrafi wykonać prosty układ kroków zainspirowany słyszaną muzyką

      • umie zadbać o własną higienę ciała i stroju

      • potrafi zbadać w każdej chwili swoje tętno

      • podejmuje samodzielnie decyzje w czasie gier i zabaw ruchowych

      • potrafi zastosować proste techniki relaksacji

      • potrafi dostosować wysiłek fizyczny do swoich możliwości organizmu

  2. Metody pracymetoda naśladowcza – ścisła, zadaniowa – ścisła, zabawowo – naśladowcza

  3. Środki dydaktyczne magnetofon, kasety z muzyką o wyraźnie słyszanym rytmie, sala najlepiej z lustarmi

  4. Przebieg lekcji

    1. Faza przygotowawcza

      1. Sprawy organizacyjno – porządkowe

        • zbiórka i powitanie

        • sprawdzenie gotowości do zajęć

        • podanie tematu, motywowanie do wykonywania ćwiczeń ruchowych

        • przypomnienie zasad bezpieczeństwa na lekcji

      2. Przygotowanie organizmu do wysiłku – rozgrzewka

        • puszczamy muzykę z magnetofonu i proponujemy uczniom odzwierciedlenie ruchem słyszanej muzyki (ćwiczący ustawieni w rozsypce, twarzą do luster, jeżeli takie mamy do dyspozycji)

        • uczniowie dostosowują tempo swojego ruch od marszu do biegu w miejscu w rytm wystukiwany przez nauczyciela

    2. Faza realizacyjna

      1. Uczniowie ustawieni w rozsypce twarzą do lustra (pozwala to na samoocenę i obserwację przez uczniów swojej sylwetki w czasie ćwiczeń), wykonują w rytm puszczanej z magnetofonu muzyki podawane przez nauczyciela propozycje prostych układów kroków:

        • marsz w miejscu (zwracamy uwagę na pracę ramion)

        • na raz lewa noga w bok, na dwa prawa noga w bok, na trzy powrót lewej nogi, na cztery powrót prawej nogi – przy wykonywaniu rozkroku obniżamy środek ciężkości, przy łączeniu nóg wychodzimy w górę

        • na raz, dwa, trzy wykonujemy trzy kroki w przód na cztery wymach nogą w przód (w zależności którą nogą zaczniemy wykonywanie kroków, to przeciwną wykonujemy wymach) i powrót trzy kroki w tył i na cztery wymach nogi w tył

        • stajemy w postawie z ramionami ugiętymi w łokciach, uniesionymi na wysokość barków, na raz ramiona w bok i wykrok w bok lewą nogą na dwa powrót do pozycji wyjściowej, na trzy ramiona w bok i wykrok w bok prawą nogą

        • ćwiczenie jak wyżej, lecz wykonujemy dwa kroki w lewą stronę i dwa kroki w prawa stronę (gdy dostawiamy nogę, ramiona są złączne przed sobą)

        • z postawy: na raz lewa noga w bok, na dwa prawa noga przeplatanka przodem, na trzy odstawiamy lewą nogę w bok, na cztery dostawiamy prawą nogę i ruch w drugą stronę zaczynając od nogi którą dostawiamy, czyli na raz prawa noga w bok, na dwa lewa noga przeplatanka tyłem, na trzy odstawiamy prawą nogę w bok i na cztery dostawiamy lewą nogę, w zależności od tempa i rytmu muzyki gdy dostawiamy nogi na cztery możemy dołączyć klaśnięcie w dłonie i doskok obunóż

        • gdy przećwiczymy poszczególne kroki możemy połączyć je w jeden ciąg, umawiają się że np. każdy z kroków powtarzamy 12 razy

        • wykorzystujemy inwencje twórcze uczniów i ochotnicy prowadzą fragment lekcji wykorzystując poznane kroki lub proponują nowe możliwości

    3. Faza podsumowująca

      1. Ćwiczenia oddechowe. Przypomnienie o dozowaniu wysiłku fizycznego w zależności od możliwości fizycznych organizmu i wytrenowania ucznia.

      2. Zbiórka, podsumowanie lekcji, wyróżnienie najlepiej ćwiczących.

      3. Sportowe pożegnanie

  5. Bibliografia

    1. Denisiuk L., Kalinowski A., Podstawy teorii i metodyki wychowania fizycznego, Państwowe Zakłady Wydawnictw Szkolnych, Warszawa 1964.

    2. Lachowicz L., Organizacja wychowania fizycznego i sportu w szkole, AWF w Gdańsku, Gdańsk 1987.

    3. Strzyżewski S.: Wychowanie fizyczne poza salą gimnastyczną, WSiP, Warszawa 1997.

    4. Zuchora K.: Rola szkoły w kształtowaniu aktywności ruchowej, Roczniki Naukowe PWN, t. XIX., Warszawa 1974.

  6. Czas trwania lekcji 45 minut

RGhsCvZmypUvE

Pobierz załącznik

Plik PDF o rozmiarze 46.69 KB w języku polskim
R16OAetoRc8LD

Pobierz załącznik

Plik DOC o rozmiarze 19.00 KB w języku polskim