Scenariusz lekcji, IV etap edukacyjny, wychowanie fizyczne
–––––––––––––––––––––––––––––––––
Wymagania szczegółowe:
2. Trening zdrowotny
2.4 Uczeń wykonuje proste ćwiczenia relaksacyjne
Adresat: Uczniowie klasy III
Czas trwania: 45 minut
Cele szczegółowe w zakresie wiadomości
Uczeń:
zna wybrane techniki relaksacyjne
zna prawidłową technikę wykonywania ćwiczeń oddechowych
Cele szczegółowe w zakresie umiejętności
Uczeń:
wykonuje proste ćwiczenia relaksacyjne
ćwiczy prawidłowy oddech
Cele szczegółowe w zakresie postaw
Uczeń:
rozumie korzystny wpływ ćwiczeń relaksacyjnych na rozładowanie napięcia
Metody nauczania: zadaniowa ścisła, naśladowcza ścisła
Formy i miejsce zajęć
Formy nauczania: indywidualna, grupowa
Miejsce ćwiczeń: sala gimnastyczna lub sala fitness
Przybory i przyrządy: Piłki Body Ball dla każdego, materace, odtwarzacz CD, rzutnik, laptop.
Zasoby multimedialne
prezentacja multimedialna: „Nauka napinania i rozluźniania różnych grup mięśniowych w ćwiczeniach relaksacyjnych - wybrane techniki relaksacyjne.”
zestaw zdjęć: „Pozycje relaksacyjne”
Opis przebiegu zajęć
Tok
Opis przebiegu zajęć
Uwagi organizacyjno – metodyczne
Część wstępna 5 – 10 minut
Czynności organizacyjno‑porządkowe
Zbiórka w szeregu, przywitanie, sprawdzenie obecności i gotowości do zajęć. Zapoznanie z tematem i zadaniami lekcji. Obejrzenie i omówienie prezentacji multimedialnej. Rozmowa z uczniami na temat relaksacji ciała i umysłu oraz jej wpływu na zdrowie człowieka.
Rozgrzewka
Ćwiczenia przy muzyce (w miejscu)
Trucht, krążenia ramion w przód i w tył
trucht, krążenia ramion w bok,
podskoki obunóż,
podskoki ze zmianą nogi wykrocznej,
przeskoki naprzemianstronne w bok,
podskoki obunóż z obrotem o 360 stopni,
opady tułowia w przód,
skłony tułowia w przód, w tył i w bok,
wypady z pogłębieniem w przód na prawą i lewą nogę,
wypady z pogłębieniem w bok na prawą i lewą nogę,
krążenia w stawach skokowych, kolanowych, biodrowych, barkowych, łokciowych,
krążenia bioder i tułowia,
rozkrok, jedna ręka wyciągnięta wysoko w górę, druga luźno wzdłuż tułowia, powolne zejście do półprzysiadu i powrót. Zmiana rąk.
Ustawienie w szeregu.
Uczniowie w dowolnym siadzie w rozsypce.
Zastosowanie zasobów multimedialnych.
Ustawienie w kolumnie szachowej. Muzyka.
Część główna 25 – 30 minut
Ćwiczenia napinające i rozluźniające mięśnie
Ćwiczenia wykonywane na komendę nauczyciela:
Stopy: wepchnij mocno w podłogę – i rozluźnij,
kostki, łydki, kolana: napręż mięśnie, naciskając podłogę z całej siły – i rozluźnij,
uda: pchaj nogami w podłogę – i rozluźnij,
ręce: zaciśnij w pięści – i rozluźnij,
ramiona: napręż bicepsy – i rozluźnij,
pośladki: ściśnij je z całej siły – i rozluźnij,
dolna część brzucha: wypchnij mocno do przodu – i rozluźnij,
górna część brzucha: wypchnij do przodu – i rozluźnij,
klatka piersiowa: rozciągnij ją oddechem – i rozluźnij,
barki: podnieś je wysoko do uszu – i gwałtownie opuść,
szyja: wyciągnij ją jak najwyżej, następnie opuść brodę najniżej, jak zdołasz – i rozluźnij,
twarz: wykrzyw twarz, jak przy jedzeniu cytryny – i rozluźnij,
szczęki: zaciśnij zęby z całej siły – i puść,
oczy: zaciśnij powieki – i otwórz,
czoło: zmarszcz czoło najmocniej, jak zdołasz – i rozluźnij.
Nauka oddechu relaksacyjnego
Uczniowie kładą jedną rękę na klatce piersiowej, a drugą na brzuchu. Nauczyciel prosi o skoncentrowanie się na oddychaniu brzusznym. Uczniowie wykonują wdech nosem i powolny wydech ustami. Pilnują, żeby klatka piersiowa była nieruchoma. Nauczyciel podkreśla, że brzuch w czasie oddychania powinien poruszać się raczej do przodu i do tyłu niż w górę i w dół.
Ćwiczenia na piłkach Body Ball
Siad na piłce, stopy oparte o podłoże. Oderwanie stóp od podłoża i utrzymanie równowagi w siadzie na piłce,
leżenie przodem, ramiona w „skrzydełka”, w dłoniach mogą być ciężarki, jedna stopa oparta o podłoże, druga uniesiona do góry; nogi wyprostowane. Wytrzymanie w tej pozycji 10 s,
leżenie przodem, chwyt rękoma za szczebel drabinki na wysokości barków, nogi lekko zgięte. Unoszenie jednej nogi wyprostowanej do poziomu, wytrzymanie. Zmiana nóg,
podpór przodem na piłce. Uczeń stara się, opierając się na rękach, przemieszczać się jak najdalej w przód, tak aby najpierw tułów opierał się o piłkę, a potem same kończyny dolne. Powrót do pozycji wyjściowej,
siad na piłce, kończyny dolne oparte o podłoże, krążenia bioder,
leżenie tyłem, stopy oparte na piłce. Uniesienie bioder w górę, tak aby tułów i nogi tworzyły jedną linię. Wytrzymanie i powrót do pozycji wyjściowej,
świadome rozluźnienie swojego ciała podczas swobodnego leżenia przodem na piłce.
Ustawienie w rozsypce.
Ustawienie w rozsypce,
w siadzie skrzyżnym. Uczniowie wykonują polecenia nauczyciela. Ćwiczenie można wykonywać również w leżeniu tyłem.
Każdy uczeń ma piłkę Body Ball.
Część końcowa 10 minut
Relaksacja przy muzyce
Uczniowie uczestniczą w prowadzonym przez nauczyciela treningu relaksacyjnym Schultza.
Czynności organizacyjne.
Zbiórka i podsumowanie zajęć. Pożegnanie.
W podsumowaniu nauczyciel podkreśla znaczący wpływ ćwiczeń relaksacyjnych na odprężenie ciała i umysłu, rozładowanie napięcia i innych niepożądanych efektów długotrwałego działania stresu.
Zasób multimedialny
Uczniowie w leżeniu tyłem na materacu.
Nauczyciel przeprowadza trening relaksacyjny. Dba o prawidłowe warunki przeprowadzenia relaksacji (cisza i spokój). Muzyka.