Scenariusz lekcji, IV etap edukacyjny, wychowanie fizyczne
–––––––––––––––––––––––––––––––––
Wymagania szczegółowe:
1. Diagnoza sprawności i aktywności fizycznej oraz rozwoju fizycznego
1.2 Uczeń opracowuje i realizuje program aktywności fizycznej dostosowany do własnych potrzeb
Adresat: Uczniowie klasy II, chłopcy
Czas trwania: 45 minut
Cele szczegółowe w zakresie wiadomości
Uczeń:
zna podstawowe założenia treningu metodą bodybuilding
Cele szczegółowe w zakresie umiejętności
Uczeń:
planuje trening siłowy
Cele szczegółowe w zakresie postaw
Uczeń:
ma świadomość korzystnego wpływu treningu siłowego na sylwetkę
Metody nauczania: naśladowcza ścisła, zadaniowa ścisła
Formy i miejsce zajęć
Formy nauczania: indywidualna, grupowa, stacyjna
Miejsce ćwiczeń: siłownia
Przybory i przyrządy: Atlas wielostanowiskowy, 3 gryfy proste, 3 gryfy łamane, 20 sztangielek, arkusze papieru A2 i kolorowe flamastry lub długopisy.
Zasoby multimedialne
prezentacja multimedialna: „Ćwiczenia siłowe metodą bodybuilding”.
quiz: „Atlas najpopularniejszych ćwiczeń na siłowni”.
Opis przebiegu zajęć
Tok
Opis przebiegu zajęć
Uwagi organizacyjno – metodyczne
Część wstępna 7 – 10 minut
Czynności organizacyjno‑porządkowe,
Przygotowanie i sprawdzenie sprzętu, zbiórka, przywitanie, sprawdzenie obecności i gotowości do zajęć. Zapoznanie z tematem lekcji. Przypomnienie regulaminu siłowni. Obejrzenie i omówienie prezentacji multimedialnej.
Rozgrzewka
Ćwiczenia indywidualne
Krążenia ramion: oburącz w przód i w tył (po 10x),
wymachy ramion w przód i w tył (po 10x),
krążenia przedramion w stawie łokciowym: do wewnątrz i na zewnątrz (po 10x),
krążenia tułowiem w prawą i lewą stronę, ręce na biodrach (po 6x),
skłony w bok z pogłębieniem na trzy, prawa ręka uniesiona do góry, a lewa oparta o biodro (po 3x każdy bok),
stojąc w rozkroku, ręce uniesione nad głowę i złączone, krążenia tułowiem w lewą i prawą stronę (po 4x),
w pozycji stojącej, naprzemienne wznosy nóg do uniesionych i wyprostowanych rąk. PN dotyka LR, a LN dotyka PR (łącznie 10x),
stojąc na jednej nodze, naprzemienne przyciąganie rękoma zgiętej nogi do klatki piersiowej,
stojąc na jednej nodze, naprzemienne przyciąganie rękoma zgiętej nogi do pośladków.
Ćwiczenia w parach
Stojąc twarzą do siebie w wykroku prawą nogą, uczniowie podają sobie dłonie przodem i naprzemiennie wykonują zgięcia i wyprosty ramion (łącznie 20x). Zmiana nóg,
stając plecami do siebie, uczniowie wykonują chwyt pod łokcie i starając się utrzymać równowagę, robią przysiady (12x).
Ustawienie w dwuszeregu.
Uczniowie w dowolnym siadzie. Prezentacja multimedialna.
Ustawienie w rozsypce.
Uczniowie dobrani w pary.
Część główna 25 – 30 minut
Obwód stacyjny:
I grupa ćwiczeń: Trening mięśni klatki piersiowej
Wyciskanie sztangi w leżeniu na ławeczce poziomej,
wyciskanie sztangielek w leżeniu na ławeczce poziomej.
II grupa ćwiczeń:Trening mięśni ramion
Stojąc, uginanie ramion ze sztangą trzymaną podchwytem,
stojąc, uginanie ramion ze sztangielkami trzymanymi, podchwytem (z „supinacją” nadgarstka),
uginanie ramion ze sztangą na „modlitewniku”.
III grupa ćwiczeń:Trening mięśni nóg
Przysiady ze sztangą na barkach,
przysiady wykroczne ze sztangielkami.
IV grupa ćwiczeń:Trening mięśni obręczy barkowej
Wyciskanie sztangi sprzed i zza głowy,
unoszenie sztangielek bokiem w górę,
podciąganie sztangi wzdłuż tułowia.
V grupa ćwiczeń:Trening mięśni brzucha
Skłony w leżeniu na ławce ukośnej głową w dół,
„spinanie”/unoszenie kolan w leżeniu tyłem,
skrętoskłony w leżeniu na ławce skośnej głową w dół.
Nauczyciel omawia podstawowe zagadnienia treningu metodą bodybuilding.
Podział na 5 grup. Nauczyciel rozdaje uczniom kartki do rozpisania programów treningowych. Uczniowie najpierw obserwują pokaz nauczyciela, a następnie próbują sami wykonać ćwiczenia. Pomiędzy kolejnymi seriami sporządzają w swoich grupach plany treningowe. Nauczyciel nadzoruje trening uczniów i koryguje technikę wykonania.
Część końcowa 5 – 10 minut
Ćwiczenia strechingowe
Uczniowie ustawiają się tyłem do ściany, mając wyprostowane ramiona wyciągnięte do tyłu, opierają je wewnętrzną częścią dłoni o ścianę, na wysokości nieco powyżej pasa. W takim ustawieniu wykonują płytkie przysiady, rozciągając jednocześnie mięsnie klatki piersiowej i obręczy barkowej. Ćwiczenia należy wykonywać siłowo, ale dynamicznie i równomiernie (20 sek.),
stojąc w lekkim rozkroku, uczniowie unoszą jedną rękę w górę i zginają ją w maksymalnym zakresie ruchowym. Drugą ręką chwytają za łokieć i przyciągają go za głowę (po 15 sek. każda ręka),
w siadzie prostym, nogi złączone, stopy ustawione w zgięciu grzbietowym, wykonywanie skłonów w przód,
w siadzie rozkrocznym naprzemienne skłony do lewej i prawej nogi z wytrzymaniem (po 15 sek.),
w siadzie ugiętym rozwartym, stopy złączone, chwyt za kostki i naciskanie przedramionami na kolana. (20 sek.),
Czynności organizacyjne.
Zbiórka, podsumowanie lekcji, pochwały dla całej klasy za zaangażowanie i wyróżnienie najlepiej pracującej grupy.
Nauczyciel przeprowadza quiz dotyczący ćwiczeń siłowych.
W trakcie wszystkich ćwiczeń obowiązuje zasada wdechu nosem i wydechu ustami.
Uczniowie w szeregu.
W podsumowaniu
nauczyciel udziela wskazówek treningowych. Zachęca do systematycznych i wytrwałych treningów na siłowni.