Ćwiczenia z piłkami lekarskimi
Scenariusz lekcji
Cele lekcji
Wiadomości Uczeń:
wie jak dbać o harmonijny rozwój swojego ciała
zna odpowiedni zasób ćwiczeń, przygotowujący do wysiłku fizycznego
zna zasady bezpieczeństwa obowiązujące podczas ćwiczeń
nazywa poszczególne cechy motoryczne
wie na czym polega współpraca w zespole
zna własne uzdolnienia motoryczne
wie dlaczego należy systematycznie podejmować wysiłek o charakterze wytrzymałościowym
wie, że intensywność tętna zależy od wysiłku fizycznego
wie co to jest higiena osobista
zna wpływ ćwiczeń fizycznymi na rozwój cech motorycznych
Umiejętności Uczeń:
samodzielnie dobiera ćwiczenia doskonalące wybraną cechę motoryczną
potrafi samodzielnie dobrać ćwiczenia kształtujące wybraną partię mięśni
umie zadbać o własną higienę ciała i stroju
potrafi zbadać w każdej chwili swoje tętno
wykorzysta piłki lekarskie do ćwiczeń kształtujących mięśnie
wykonuje proste ćwiczenia z pokonywaniem oporu własnego ciała
potrafi zastosować proste techniki relaksacji
potrafi dostosować wysiłek fizyczny do swoich możliwości organizmu
Metody pracy metoda naśladowcza – ścisła, zadaniowa – ścisła, zabawowo – naśladowcza
Środki dydaktyczne piłki lekarskie (1 kg),
Przebieg lekcji
Faza przygotowawcza
Sprawy organizacyjno – porządkowe
zbiórka i powitanie
sprawdzenie gotowości do zajęć
podanie tematu
przypomnienie zasad bezpieczeństwa na lekcji
Przygotowanie organizmu do wysiłku – rozgrzewka
piłki lekarskie ułożone na parkiecie w równych odstępach (około 1m), piłek lekarskich jest tyle ilu jest ćwiczących – uczniowie wykonują ćwiczenia podawane przez nauczyciela (forma strumieniowa):
bieg slalomem między piłkami – powrót wyznaczoną trasą
bieg slalomem między piłkami – dotykamy piłki ręką od strony piłki
wieloskoki pomiędzy piłkami
w biegu przeskakujemy nad piłką odbijając się raz lewą raz prawą nogą
w biegu przeskakujemy nad piłka odbijając się obunóż
Faza realizacyjna
Uczniowie tworzą okrąg w równych odstępach od siebie (około1 – 2 m) każdy ćwiczący posiada piłkę lekarska - 1 kg i wykonują ćwiczenia podane przez nauczyciela:
piłka w dłoniach i piłka krąży dookoła bioder w lewą stronę następnie w prawą stronę (po 10 razy)
stajemy w rozkroku wykonujemy „ósemkę” dookoła nóg (10 razy)
trzymamy piłkę między nogami – prawa ręka z przodu, lewa ręka z tyłu trzyma piłkę, za lewą nogą – każdy ćwiczący w swoim rytmie stara się lekko podrzucić piłkę , przełożyć ręce i złapać piłkę tak aby nie spadła na parkiet (10 razy)
piłka trzymana między stopami, podrzucamy piłkę stopami i łapiemy ją w ręce przed sobą (10 razy)
piłka między stopami, podrzucamy piłkę lekarska w tył i łapiemy piłkę po obrocie (10 razy)
uczniowie na sygnał nauczyciela podają swoją piłkę do osoby stojącej po swojej prawej stronie i natychmiast łapią piłkę podaną od ćwiczącego z lewej strony. W miarę wprawy zwiększamy szybkość i ilość podań
ćwiczenie jak wyżej, zmieniamy tylko kierunek podawania piłki
ćwiczący na sygnał nauczyciela przenoszą swoją piłkę i kładą na parkiecie w miejscu gdzie stoi uczeń po jego prawej stronie i wracają na miejsce gdzie stali po piłkę położoną przez ćwiczącego po jego lewej stronie. Ćwiczenie kończymy gdy przy którymś ćwiczącym znajdą się dwie piłki lekarskie
ćwiczenie jak wyżej, zmieniamy tylko kierunek ruchu
10 piłek lekarskie ułożone w jednym miejscu, wyznaczamy odcinek około 2 m, uczniowie maja za zadanie przenieść piłki z miejsca na miejsce jak najszybciej, za każdy razem zabieramy tylko jedną piłkę
Faza podsumowująca
Ćwiczenia oddechowe, przypominamy o sposobie pomiaru tętna i zależności ilości uderzeń serca na minutę a wysiłkiem fizycznym i dozowaniu wysiłku fizycznego w zależności od możliwości fizycznych organizmu i wytrenowania ucznia.
Zbiórka, podsumowanie lekcji, wyróżnienie najlepiej ćwiczących
Sportowe pożegnanie
Bibliografia
Denisiuk L., Kalinowski A., Podstawy teorii i metodyki wychowania fizycznego, Państwowe Zakłady Wydawnictw Szkolnych, Warszawa 1964.
Lachowicz L., Organizacja wychowania fizycznego i sportu w szkole, AWF w Gdańsku, Gdańsk 1987.
Lohmann W., Bieg, skok, rzut, Wydawnistwo Sport i Turystyka, Warszawa 1972.
Strzyżewski S.: Wychowanie fizyczne poza salą gimnastyczną, WSiP, Warszawa 1997.
Zuchora K.: Rola szkoły w kształtowaniu aktywności ruchowej, Roczniki Naukowe PWN, t. XIX., Warszawa 1974.
Czas trwania lekcji 45 minut