Scenariusz lekcji

  1. Cele lekcji

    1. Wiadomości
      Uczeń:

      • wie, co to jest rytm,

      • wie w jakich dziedzinach życia poczucie rytmu jest nieodzowne,

      • wie o wpływie koordynacji ruchowej na pozostałe cech motoryczne,

      • kojarzy koordynację ruchową z elementami gier zespołowych,

      • pamięta proste sekwencje ruchu,

      • rozpoznaje własne uzdolnienia motoryczne,

      • wie, dlaczego należy systematycznie podejmować wysiłek o charakterze wytrzymałościowym,

      • rozumie, że intensywność tętna zależy od wysiłku fizycznego.

    2. Umiejętności
      Uczeń:

      • umie skakać na skakance,

      • potrafi samodzielne utrzymać tempo i rytm przeskoków przez skakankę,

      • potrafi skakać na skakance w różnorodny sposób,

      • wykonuje proste ćwiczenia koordynacyjne,

      • powtórzy proste sekwencje ruchu,

      • potrafi zbadać w każdej chwili swoje tętno,

      • samodzielnie dobiera ćwiczenia doskonalące koordynację ruchową,

      • potrafi zastosować proste techniki relaksacji,

      • potrafi dostosować wysiłek fizyczny do swoich możliwości organizmu.

  2. Metody pracy Metoda naśladowcza – ścisła, zadaniowa – ścisła, zabawowo - naśladowcza.

  3. Środki dydaktyczne Skakanka gimnastyczna.

  4. Przebieg lekcji

    1. Faza przygotowawcza

      1. Sprawy organizacyjno - porządkowe:

        • zbiórka i powitanie,

        • sprawdzenie gotowości do zajęć,

        • podanie tematu,

        • przypomnienie zasad bezpieczeństwa na lekcji.

      2. Przygotowanie organizmu do wysiłku – rozgrzewka:

        • rozdanie skakanek, uczniowie ustawieni w rozsypce i każdy ćwiczący wykonuje dowolne skoki przez skakankę w miejscu;

        • skakanka złożona na pół leży na parkiecie, wykonujemy przeskoki ponad skakanką z różnych pozycji i w różny sposób przez 15 sekund:

          • przodem do skakanki – skoki w przód i w tył,

          • bokiem do skakanki – skoki w lewą i w prawą stronę,

          • przodem do skakanki, skakanka między nogami – skoki rozkroczne ze zmianą nóg w przód i w tył,

          • w rozkroku bokiem ponad skakanką – przeskakujemy z rozkroku krzyżujemy nogi ponad skakanką i powrót do rozkroku;

        • skakanka złożona na pół, trzymamy ją w dłoniach, wyskakujemy w górę wysoko unosząc kolana do klatki piersiowej i przekładamy skakankę pod stopami z przodu w tył (5x);

        • skakanka złożona na pół, trzymamy ją w dłoniach, wyskakujemy w górę wysoko unosząc kolana do klatki piersiowej i przekładamy skakankę pod stopami z tyłu w przód (5x).

    2. Faza realizacyjna

      1. Uczniowie stoją w rozsypce twarzą do nauczyciela i skaczą przez skakankę w sposób określony przez nauczyciela. Każda tura trwa 30 sekund. Staramy się przeskoczyć w określony sposób jak największą ilość razy:

        • na prawej nodze,

        • na lewej nodze,

        • obunóż,

        • tzw. „rowerek”,

        • wszystkie te próby wykonujemy również kręcąc skakanką w tył,

        • kto przeskoczy tak aby w czasie jednego podskoku obrócić skakanką 2 razy.

      2. Pokonujemy określony odcinek sali gimnastycznej skacząc przez skakankę w truchcie, biegu (forma strumieniowa).

      3. Wyznaczamy dwie osoby, najlepiej nie ćwiczące, do obracania długa skakanką. Gdy wszyscy ćwiczą, zmieniamy uczniów przy skakance. Uczniowie ustawieni w rzędzie pokonują skakankę w określony sposób:

        • przebiegamy tak, aby nie dotknąć skakanki zgodnie z ruchem skakanki;

        • przebiegamy tak, aby nie dotknąć skakanki w kierunku przeciwnym do ruchu skakanki;

        • wbiegamy wykonujemy jeden przeskok przez skakankę i wybiegamy;

        • wbiegamy i skaczemy przez skakankę tak długo, aż druga osoba wskoczy, a ćwiczący w danej chwili wybiega na zewnątrz;

        • staramy się, aby jak największa liczba ćwiczących skakała przez skakankę w jednym momencie;

        • wybieramy „mistrza” skoków przez skakankę.

    3. Faza podsumowująca

      1. Ćwiczenia oddechowe.

      2. Zbiórka, podsumowanie lekcji, wyróżnienie najlepiej ćwiczących.

      3. Sportowe pożegnanie.

  5. Bibliografia

    1. Dziak A., Zagrożenie dla narządu ruchu u polskich dzieci, Materiały z Interdyscyplinarnej Konferencji Naukowej, IS, Warszawa, 1995.

    2. Gagne R., Briggs L., Wager W., Zasady projektowania dydaktycznego, WSiP, Warszawa, 1992.

    3. Lachowicz L., Organizacja wychowania fizycznego i sportu w szkole, AWF w Gdańsku, Gdańsk, 1987.

    4. Lohmann W., Bieg, skok, rzut, Wydawnictwo Sport i Turystyka, Warszawa, 1972.

    5. Pacinowski S., Problemy oceny szkolnej, PZWS, Warszawa, 1966.

    6. Program usportowienia uczniów, GKKFiS, Warszawa, 1981.

    7. Strzyżewski S., Wychowanie fizyczne poza salą gimnastyczną, WSiP, Warszawa, 1997.

    8. Zuchora K., Rola szkoły w kształtowaniu aktywności ruchowej, Roczniki Naukowe PWN, t. XIX., Warszawa, 1974.

  6. Czas trwania lekcji 45 minut

RwKxvapQ4b4Bp

Pobierz załącznik

Plik PDF o rozmiarze 47.96 KB w języku polskim
R1IJgyLCjekke

Pobierz załącznik

Plik DOC o rozmiarze 21.50 KB w języku polskim