Cyberlekcje 3.0
Cyberlekcje 3.0. to projekt adresowany do nauczycieli, którzy chcą skutecznie uczyć zasad bezpiecznego korzystania z internetu. To 18 scenariuszy zajęć lekcyjnych stworzonych na podstawie materiałów opracowanych przez ekspertów Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej - Państwowego Instytutu Badawczego od wielu lat zajmującego się kwestiami bezpieczeństwa sieci i systemów teleinformatycznych.
Wszystkie opracowane treści są zgodne z obowiązującą podstawą programową i wspomagają kształcenie umiejętności niezbędnych do skutecznego funkcjonowania w dynamicznie rozwijającym się świecie. Dzięki scenariuszom nauczyciele będą mogli uporządkować swoją wiedzę z zakresu cyberbezpieczeństwa oraz poprowadzić zajęcia aktywizujące uczniów.
Materiały przystosowano do nauczania metodą PBL (ang. problem‑based learning), która angażuje uczniów poprzez ćwiczenia wymagające kreatywnego rozwiązywania problemów. Metoda pozwala na prowadzenie dynamicznych lekcji, które rozwijają umiejętności analitycznego myślenia, pracy zespołowej oraz samodzielnego eksplorowania tematu.
Cyberlekcje 3.0 obejmują takie obszary tematyczne, jak:
metody przeszukiwania internetu, bezpieczeństwo oraz prywatność w internecie;
relacje oraz wizerunek i tożsamość w internecie;
zagrożenia w sieci oraz niebezpieczne i szkodliwe treści;
bezpieczne zarządzanie danymi, poszanowanie praw autorskich;
nadużywanie nowych technologii i dobrostan psychiczny.
Każdy obszar tematyczny został dostosowany do potrzeb uczniów na różnych etapach edukacji. Na Cyberlekcje 3.0 składają się: 2 scenariusze dla klas I‑III, 3 scenariusze dla klas IV‑VI, 4 scenariusze dla klas VII‑VIII oraz 9 scenariuszy dla klas szkół ponadpodstawowych.
Scenariusze zawierają materiały dydaktyczne w postaci infografik, prezentacji multimedialnych oraz animacji i filmów z udziałem ekspertów.
Projekt Cyberlekcje jest realizowany w ramach współpracy Ministerstwa Cyfryzacji oraz Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej – Państwowego Instytutu Badawczego (NASK‑PIB).
Scenariusze dla klas 1‑3 szkoły podstawowej
Scenariusze dla klas 4‑6 szkoły podstawowej