Czerpnia powietrza
Czerpnia jest elementem, przez który świeże powietrze doprowadzane jest do systemu i następnie rozprowadzane po budynku. Musi więc być tak zbudowana, by nie dopuszczać do przedostawania się do jej wnętrza opadów atmosferycznych, owadów oraz innych elementów stałych, np. liści. Wyróżnia się czerpnie ścienne i dachowe, a w przypadku instalacji z gruntowym wymiennikiem ciepła stosuje się czerpnie gruntowe.
Czerpnie ścienne z zewnątrz przypominają kratki lub krótkie rury skierowane otworem w dół i zakończone kratką. Czerpnie ścienne powinny znajdować się co najmniej 2 nad poziomem gruntu, oddalone od lokalnych źródeł zanieczyszczeń powietrza (np. parking, kominy w sąsiednich budynkach). Niewskazane jest również bliskie sąsiedztwo z wyrzutnią, dlatego korzystne jest umieszczanie ich na różnych ścianach, a jeśli nie ma takiej możliwości, to czerpnia i wyrzutnia powinny znajdować się w odległości co najmniej 1,5 od siebie. Zaleca się montaż na ścianie północnej lub wschodniej, aby pobierane powietrze było chłodne, co ma szczególne znaczenie latem.
Czerpnie dachowe w przekroju mają kształt prostokątny lub kolisty, a ich wlot jest nachylony do podłoża pod kątem . Otwory czerpne dla czerpni dachowych powinny znajdować się co najmniej 40 powyżej pokrycia dachu. Odległość od ulic, parkingów, miejsc składowania odpadów stałych powinna wynosić minimum 8 , odległość od kominów i wywiewek kanalizacyjnych – minimum 6 .
Czerpnie gruntowe umieszcza się z dala od budynków i jeśli to możliwe, w pobliżu bujnej roślinności, np. krzewów, które tworzą wstępną barierę ograniczającą ilość pyłów dostających się do wentylacji wraz z powietrzem. Wykonuje się je zwykle z rur PCV, przykrywa daszkiem i zakłada żaluzję lub siatkę stalową u wlotu do kanału nawiewnego. Można również zastosować czerpnię w całości zbudowaną ze stali nierdzewnej. Otwory czerpne dla czerpni wolnostojącej powinny znajdować się co najmniej 60 nad poziomem gruntu.
Wróć do spisu treściWróć do spisu treści
Powrót do materiału głównegoPowrót do materiału głównego