Czy obojętni też są winni?
Scenariusz zajęć
Osoba prowadząca - Ewa Głogowska
Nazwa i numer programu: Program wychowawczy dla klasy 5. „b”.
Temat zajęć: Czy obojętni też są winni?
Klasa: V
Ilość godzin: 1
Cel ogólny - Kształtowanie wrażliwości uczniów na krzywdę innych osób.
Cele szczegółowe
Uczeń:
- rozróżnia dobro od zła,
- wyraża i uzasadnia własną opinię,
- uwrażliwia się na problemy innych ludzi.
Umiejętności ponadprzedmiotowe:
- umiejętność efektywnego współdziałania w grupie,
- umiejętność skutecznego porozumiewania się.
Pojęcia do wyjaśnienia w toku lekcji:
- wrażliwość, empatia, kultura osobista;
- krzywda ludzka.
Metody i techniki pracy:
- metoda „dywanik pomysłów”,
- praca w grupach.
Środki dydaktyczne:
Tekst notatki prasowej (poniżej), dywaniki z brystolu,
paski zadań, karteczki samoprzylepne, flamastry.
Przebieg zajęć
Faza wstępna
Zorganizowanie pracy w trzech grupach. Rozdanie przygotowanych materiałów.
Zapoznanie uczniów z tekstem notatki.
„W czwartek 12 września doszło do poważnego pobicia 13‑letniego Bartka. Chłopiec stał na przystanku autobusowym wśród grupy rówieśników i tłumu dorosłych, oczekujących na swój autobus. Nikt nie zareagował, nikt nie powstrzymał dwóch wyrostków, którzy kopali kolegę i szarpali za włosy. Dopiero, gdy Bartek stracił przytomność, a chuligani uciekli, ktoś wezwał karetkę pogotowia”.
Czy Bartek musiał się znaleźć w szpitalu?
Faza właściwa:
Faza I Rozpoznanie problemu
Pytanie - Dlaczego jesteśmy obojętni na krzywdę innych?
Propozycje uczniów (zebrane z trzech dywaników):
- myślimy tylko o sobie,
- ważne są nasze problemy,
- boimy się reagować,
- jesteśmy wygodni,
- boimy się reakcji innych,
- boimy się, że my też możemy dostać,
- nie chcemy mieć kłopotów,
- boimy się, że jak policja zobaczy nas na miejscu zdarzenia, to i nas uzna za winnych.
Faza II Prezentacja rozwiązań problemu.
Na pytanie - „Jak przełamać własną obojętność?” - uczniowie odpowiadali:
- rozmawiać z innymi o ich problemach,
- być życzliwym,
- interesować się kłopotami kolegów,
- nie myśleć tylko o sobie,
- pomyśleć, jak czuje się poszkodowany,
- spróbować mu pomóc,
- zadzwonić na policję.
Faza III Deklaracja intencji.
Na pytanie - „Co zrobię, aby reagować na krzywdę innych?” – uczniowie odpowiadali następująco:
- stanę w obronie osoby pokrzywdzonej,
- będę próbował postawić się w roli poszkodowanego, pomyślę, co on czuje,
- będę myślał, że nie jestem sam na świecie i że inni też czasem potrzebują pomocy,
- nie dam się zastraszyć,
- udzielę pomocy poszkodowanym.
Faza IV Ewaluacja.
Uczniowie przydzielili najwięcej punktów następującym pomysłom:
- będę próbował postawić się w roli poszkodowanego, pomyślę, co on czuje (23 p.),
- nie dam się zastraszyć (21 p.),
- udzielę pomocy poszkodowanym (20 p.),
- będę myślał, że nie jestem sam na świecie i że inni też czasem potrzebują pomocy (18 p.).
Faza V Podsumowanie.
W czasie podsumowywania uczniowie doszli do wniosku, że nikt nie może przechodzić obojętnie wobec zła; że ten, kto nie reaguje na krzywdę drugiego człowieka też jest winny. Zrozumieli, że trzeba sobie nawzajem pomagać i ćwiczyć własną wrażliwość poprzez dostrzeganie problemów innych ludzi. Zrozumieli, że w życiu codziennym należy wykazywać empatię.
Uzupełniające źródła informacji dla ucznia: przykłady z życia codziennego, inne notatki prasowe na temat wypadków.
Uzupełniające źródła informacji dla nauczyciela: „Wychowanie w szkole”.
Sposób uzyskania po zakończonych zajęciach informacji zwrotnej od uczniów:
- Nauczyciel pyta uczniów, czy podobały im się zajęcia, jakie wnioski wysnuli z lekcji?