Czy przewodnik może być magnesem?
SCENARIUSZ LEKCJI
III ETAP EDUKACYJNY
Temat: Czy przewodnik może być magnesem?
TREŚCI KSZTAŁCENIA
Fizyka, 5.4: [Uczeń] opisuje działanie przewodnika z prądem na igłę magnetyczną;
Informatyka, 6.1: [Uczeń] wykorzystuje programy komputerowe, w tym edukacyjne, wspomagające i wzbogacające naukę różnych przedmiotów.
CELE ZOPERACJONALIZOWANE:
Cel ogólny: Poznanie oddziaływania pola magnetycznego przewodnika z prądem na igłę magnetyczną.
wie, jakie są źródła pola magnetycznego,
wie, że wokół przewodnika z prądem istnieje pole magnetyczne,
wie, o czym mówi reguła prawej dłoni,
wyjaśnia zachowanie igły magnetycznej, używając pojęcia pola magnetycznego wytworzonego przez prąd elektryczny.
NABYWANE UMIEJĘTNOŚCI:
Uczeń:
umie posługiwać się igłą magnetyczną do badania pola magnetycznego wokół przewodnika z prądem,
umie wykazać, że obwód elektryczny, w którym płynie prąd, oddziałuje z magnesem, a więc wytwarza pole magnetyczne,
przeprowadza ćwiczenia i wyciąga wnioski, uczy się współpracy w grupie,
umie pokazać i zastosować regułę prawej dłoni,
nabywa umiejętności samodzielnej pracy, obserwacji zjawisk fizycznych, stawiania pytań i poszukiwania odpowiedzi na nie,
potrafi zainstalować program użytkowy i znaleźć instrukcje dotyczące jego obsługi.
Etapy lekcji | Przedmiot nauczania | Kompetencje kluczowe | Przebieg zajęć | Środki dydaktyczne | Metody nauczania | Formy pracy |
Etap wstępny | Fizyka | Porozumiewanie się w języku ojczystym; myślenie matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo‑techniczne; umiejętność uczenia się | Nauczyciel prosi uczniów, aby odpowiedzieli na kilka pytań, moderuje krótką dyskusję: - co już wiecie na temat magnesów? - gdzie spotkaliście się już z zastosowaniem magnesów? - czy słyszeliście o magnesach, które zbudowane są z przewodnika, w którym płynie prąd? | Dyskusja | Problemowa: aktywizująca | Zbiorowa, jednolita |
Etap realizacji | Fizyka | Porozumiewanie się w języku ojczystym; myślenie matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo‑techniczne; umiejętność uczenia się | Przypomnienie wiadomości na temat: - oddziaływania pola magnetycznego magnesu sztabkowego na igłę magnetyczną, - ułożenia się biegunów igły magnetycznej względem biegunów pola magnetycznego magnesu. Nauczyciel przekazuje uczniom nową wiedzę na temat wytwarzania pola magnetycznego wokół przewodnika, w którym płynie prąd. | Notatki z poprzednich zajęć, nowa wiedza podana na lekcji przez nauczyciela | Podająca: wykład informacyjny | Zbiorowa, jednolita |
Fizyka | Myślenie matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo‑techniczne; umiejętność uczenia się | Przeprowadzenie doświadczenia na podstawie załączonej instrukcji. Uczniowie dzielą się na 3 grupy, każda ma swojego lidera. Po dokonanej (moderowanej przez nauczyciela) prezentacji wyników prac przez liderów 3 grup nauczyciel dokonuje podsumowania na temat poznanych w ćwiczeniach zjawisk oraz ich wyjaśnienia. | Ćwiczenie „Doświadczenia magnetyczne” (zasób nr QWE03902) | Praktyczna: ćwiczenia | Grupowa, zróżnicowana | |
Fizyka | Myślenie matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo‑techniczne; umiejętność uczenia się | Nauczyciel z pomocą ucznia uruchamia komputer oraz rzutnik multimedialny, wgrywa do komputera film z pamięci typy Flash, uruchamia program odtwarzający filmy, odtwarza film przedstawiający kilka doświadczeń związanych z polem magnetycznym wokół przewodnika, w którym płynie prąd . Po zakończonej projekcji nauczyciel moderuje krótką dyskusję na temat obejrzanego materiału, zadając pytania zmierzające do wyjaśnienia poznanych zjawisk fizycznych oraz warunków, jakie muszą być spełnione, aby miały one miejsce. | Film „Magnesy i prąd” (zasób nr QWE03903), | Podająca: film | Zbiorowa, jednolita | |
Etap końcowy | Fizyka | Myślenie matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo‑techniczne; umiejętność uczenia się | Podsumowanie lekcji. Nauczyciel podsumowuje wiadomości na temat pola magnetycznego wokół przewodnika z prądem: - przewodnik, w którym płynie prąd, wytwarza wokół siebie pole magnetyczne. Linie tego pola układają się koncentrycznie naokoło przewodnika - igła magnetyczna umieszczona w polu magnetycznym przewodnika z prądem reaguje na to pole tak, jakby to było pole magnesu, - zwrot linii pola magnetycznego przewodnika z prądem określa reguła prawej dłoni. | Podająca: pogadanka | Zbiorowa, jednolita |