Scenariusz zajęć

I etap edukacyjny, edukacja wczesnoszkolna

Temat: Czy samoocena jest trudna?

Treści kształcenia:

Uczeń:

1) Doskonali samodzielne i odpowiedzialne działanie; dokonuje samokontroli i samooceny – treści rozszerzające,

2) Odróżnia dobro od zła, stara się być sprawiedliwym i prawdomównym: nie krzywdzi innych, pomaga słabszym i potrzebującym – edukacja społeczna (5.2),

3) Uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji – edukacja polonistyczna (1.1a),

4) Uczestniczy w rozmowach, także inspirowanych literaturą: zadaje pytania, udziela odpowiedzi, prezentuje własne zdanie i formułuje wnioski; poszerza zakres słownictwa i struktur składniowych – edukacja polonistyczna (1.3c),

5) Rozumie pojęcia: wyraz, głoska, litera, sylaba, zdanie; dostrzega różnicę między literą i głoską; dzieli wyrazy na sylaby; oddziela wyrazy w zdaniu, zdania w tekście – edukacja polonistyczna (1.3e),

6) Pisze czytelnie i estetycznie, dba o poprawność gramatyczną, ortograficzną oraz interpunkcyjną – edukacja polonistyczna (1.3f).

Cele operacyjne:

Uczeń:

  • Samodzielnie i odpowiedzialnie działa,

  • Kontroluje się,

  • Dokonuje samooceny,

  • Odróżnia dobre działanie od złego,

  • Udziela potrzebującym pomocy,

  • Uważnie słucha i korzysta z przekazywanych informacji,

  • Uczestniczy w rozmowach inspirowanych poezją,

  • Udziela odpowiedzi na pytania,

  • Formułuje wnioski,

  • Odróżnia głoskę od litery,

  • Posługuje się pojęciami: sylaba, wyraz, zdanie,

  • Pisze czytelnie, estetycznie i poprawnie.

Nabywane umiejętności:

Uczeń:

  • Samodzielnie i odpowiedzialnie działa,

  • Kontroluje się,

  • Zna swoje mocne i słabe strony,

  • Udziela pomocy potrzebującym,

  • Uważnie słucha,

  • Prowadzi rozmowę,

  • Prezentuje własne zdanie,

  • Czyta i pisze.

Środki dydaktyczne:

  • Zasoby multimedialne: nagranie wiersza Jana Brzechwy pt. Kwoka, karty pracy (Czy ta kwoka, proszę pana, była dobrze wychowana? oraz Do dzieła! – karta zadań i Sprawdź się! – karta sprawdzająca),

  • Niewielkie kartki dla każdej pary,

  • Flamastry, pióra, magnesy do tablicy magnetycznej,

  • Tablica interaktywna/komputer z głośnikami.

Metody nauczania:

  • Praktyczne: przewodniego tekstu, ćwiczeń przedmiotowych,

  • Problemowe: aktywizujące – dyskusja dydaktyczna, zabawa dydaktyczna,

  • Programowana: z użyciem komputera.

Formy pracy:

  • Indywidualna jednolita,

  • W parach jednolita,

  • Zbiorowa.

Przebieg zajęć:

1. Przywitanie dzieci i zaproszenie do zabawy skojarzeniowej.

Uczniowie stoją w kręgu i na hasło „kwoka” podają skojarzenia do tego wyrazu.

2. Uczniowie siadają w wygodnej pozycji i słuchają wiersza Jana Brzechwy pt. Kwoka.

Jeśli będzie potrzeba – słuchanie wiersza można powtórzyć. Dzieciom z trudnościami słuchowymi (obniżona percepcja słuchowa, niedosłuch) lub z problemami ze skupieniem się można wręczyć wydruk z wierszem, tak aby w trakcie odtwarzania materiału mogły w razie potrzeby jednocześnie śledzić tekst.

3. Rozmowa ukierunkowana treścią wiersza i pytaniami:

  • Dlaczego kwoka postanowiła zaprosić gości?

  • Czy kwoka była dobrze wychowana? Uzasadnij swoją wypowiedź.

  • Co to znaczy, że „kwoka traktowała świat z wysoka”?

  • Jak kwoka oceniała siebie?

  • Co znaczy słowo „samoocena”?

  • Jaka jeszcze może być ocena?

4. Ocena bohaterki wiersza – karta pracy Czy ta kwoka, proszę pana, była dobrze wychowana?.

Dzieci pracują w parach. Uczniowie o większych zdolnościach językowych wspierają osoby z deficytem – gorzej czytające i piszące. Zadanie polega na wpisaniu w odpowiednie rubryki tabeli określeń kwoki. Niektóre wyrażają sądy kwoki o sobie samej, inne dają obraz tego, jaka była naprawdę.

5. Zabawa ruchowa Kwoka.

Uczniowie ustawiają się za nauczycielem w grupce i naśladują jego ruchy, np. kury: machanie skrzydłami, grzebanie w ziemi itp.

6. Zadanie problemowe: „Co kwoka powinna zmienić w swoim postępowaniu, żeby była lepsza?” – praca w tych samych parach.

Najpierw nauczyciel rozdaje parom niewielkie kartki. Zadaniem uczniów jest zredagowanie dwóch rad dla kwoki i wpisanie każdej na oddzielnej kartce. Potem prowadzący zapisuje na środku tablicy: „Rady dla kwoki”. Uczniowie podchodzą do tablicy i przypinają swoje rady. Następuje odczytanie wszystkich propozycji. Dzieci wspólnie ustalają, które z rad są najtrafniejsze.

7. Rozmowa ukierunkowana pytaniem:

„Jak sądzicie, czy łatwo dokonać samooceny? Uzasadnij swoją wypowiedź”.

8. Samokontrola i samoocena – karta pracy Do dzieła! i karta sprawdzająca Sprawdź się!.

Praca indywidualna. Nauczyciel najpierw rozdaje tylko kartkę z zadaniami, a po ich wykonaniu uczniowie otrzymują kartę sprawdzającą, dzięki której sami mogą poprawić swoje błędy.

9. Podsumowanie zajęć.

Nauczyciel rozpoczyna zdanie, a każdy uczeń je kończy:

  • Potrafię…

  • Jestem najlepsza/najlepszy…

  • Mam trudności z…

  • Z czego dziś jesteś zadowolona/zadowolony?

Uwagi:

Tekst wiersza J. Brzechwy pt. Kwoka, do wydrukowania dla uczniów z trudnościami słuchowymi (obniżona percepcja słuchowa, niedosłuch) lub z problemami z koncentracją.

Jan Brzechwa Kwoka

Proszę pana, pewna kwoka

Traktowała świat z wysoka

I mówiła z przekonaniem:

„Grunt to dobre wychowanie!”

Zaprosiła raz więc gości,

By nauczyć ich grzeczności.

Pierwszy osioł wszedł, lecz przy tym

W progu garnek stłukł kopytem.

Kwoka wielki krzyk podniosła:

„Widział kto takiego osła?!”

Przyszła krowa. Tuż za progiem

Zbiła szybę lewym rogiem.

Kwoka gniewna i surowa

Zawołała: „A to krowa!”

Przyszła świnia prosto z błota.

Kwoka złości się i miota:

„Co też pani tu wyczynia?

Tak nabłocić! A to świnia!”

Przyszedł baran. Chciał na grzędzie

Siąść cichutko w drugim rzędzie,

Grzęda pękła. Kwoka wściekła

Coś o łbie baranim rzekła

I dodała: „Próżne słowa,

Takich nikt już nie wychowa,

Trudno... Wszyscy się wynoście!”

No i poszli sobie goście.

Czy ta kwoka, proszę pana,

Była dobrze wychowana?

Ra1nacEEtzNJL

Pobierz załącznik

Plik ODT o rozmiarze 43.12 KB w języku polskim
R6NgAUNXKPuVn

Pobierz załącznik

Plik DOC o rozmiarze 61.50 KB w języku polskim