Czy Słońce zawsze góruje w południe?
Kiedy w radio podawana jest informacja, że właśnie jest godzina 12:00, wiemy, że w całej Polsce można usłyszeć tę samą wiadomość. Jednak wielu mieszkańców mogłoby stwierdzić, że Słońce wcale nie znajduje się w tym momencie w najwyższym punkcie swojej wędrówki po niebie. Dlaczego tak się dzieje? Czemu w całej Polsce obowiązuje ten sam czas, skoro Słońce góruje kolejno nad różnymi południkami?
że pełen obrót Ziemi wokół własnej osi trwa 24 godziny;
jak odczytywać z mapy długość geograficzną;
że następstwem ruchu obrotowego jest dzień i noc;
że każdy południk ma swój czas słoneczny.
wyjaśniać, co to są strefy czasowe;
tłumaczyć przyczyny wprowadzenia czasu urzędowego;
wyjaśniać przyczyny zmiany czasu na letni i zimowy;
wskazywać przyczyny ustanowienia czasu uniwersalnego.
1. Strefy czasowe
Gdyby każdy południk na Ziemi narzucał posiadaczom zegarków mieszkających na tym południku stosowanie swojego czasu słonecznego, to większość z nich zwykle pokazywałaby inną godzinę, a podróżując z zachodu na wschód lub odwrotnie – trzeba by co chwilę przestawiać zegarek. Aby tego uniknąć, uzgodniono podzielenie całej powierzchni naszej planety na 24 strefy czasowe odpowiadające wszystkim godzinom w ciągu doby. Każda z ustanowionych w ten sposób stref czasowychstref czasowych ma szerokość 15° długości geograficznej i rozciąga się po 7,5° na wschód i na zachód od południka przyjętego za środkowy dla danej strefy. Za południki środkowe przyjęto południk zerowy, południk 180° i wszystkie położone między nimi, będące wielokrotnością 15°, zarówno na półkuli zachodniej, jak i wschodniej.
Wszystkie kraje europejskie znalazły się w pięciu strefach czasowych. W strefie południka 0°, nazywanego czasem uniwersalnym lub strefą czasu zachodnioeuropejskiego, leży np. Wielka Brytania. Polska należy do strefy czasu środkowoeuropejskiego przyporządkowanego do południka 15°E. Gdy w strefie czasu uniwersalnego jest godzina 12:00, to w strefie, w której znajduje się Polska (między 7,5°E do 22,5°E), jest godzina 13:00.
Sprawdź na mapie politycznej, które kraje leżą w tej samej strefie czasowej co Polska
W Rosji znajduje się najdłuższa na świecie linia kolejowa – kolej transsyberyjska. Mierzy ona 9289 km i przebiega przez 8 stref czasowych. Jednak na całej trasie jej przebiegu obowiązuje ten sam czas – taki jak w Moskwie.
Czas południka 0° jest określany jako czas uniwersalny. Jest on używany w samolotach i na statkach na całym świecie. Znacznie ułatwia to komunikację między tymi środkami transportu a ośrodkami kontroli ruchu.
2. Czas urzędowy
Strefy czasowe nie okazały się idealnym rozwiązaniem wszystkich problemów. Granice państwowe nie przebiegają bowiem zgodnie z granicami stref. Na przykład gdyby bezwzględnie przestrzegać granic stref czasowych, to część Polski położoną na wschód od południka 22°30’E należałoby zaliczyć do strefy czasu wschodnioeuropejskiego. Miałaby więc czas o godzinę późniejszy niż reszta Polski.
W takiej sytuacji nie ma sensu wprowadzać dla mniejszej części danego kraju innego czasu i powodować zamieszanie związane z koniecznością przestawiania zegarków. Podjęto zatem decyzję, aby wprowadzić czas urzędowyczas urzędowy, jednolity w całym kraju. Choć wschodnie granice naszego kraju leżą w strefie czasu wschodnioeuropejskiego, to urzędowo zostały włączone do strefy czasu środkowoeuropejskiego, który ma czas południka 15°E przebiegającego w pobliżu zachodnich granic Polski. Podobnie postąpiły rządy wielu innych państw. Dlatego na wielu obszarach na Ziemi obowiązuje inny czas, niż wynikałoby to z ich położenia w danej strefie czasowej.
W XVIII wieku zauważono, że latem można wstawać godzinę wcześniej, by lepiej dopasować czas aktywności do okresu, gdy świeci Słońce. W XX wieku wprowadzono więc czas letni, podczas którego przesuwa się zegarki o godzinę do przodu względem obowiązującego w danej strefie czasowej. W Polsce czas letni obowiązuje od nocy między ostatnią sobotą a niedzielą marca do nocy między ostatnią sobotą a niedzielą października. Przez pozostałą część roku obowiązuje czas właściwy dla danej strefy, zwany zimowym.
W Zachodniej Europie wiele państw leżących częściowo lub całkowicie w strefie czasu uniwersalnego podjęło decyzje o stosowaniu czasu środkowoeuropejskiego, aby uniknąć częstego i uciążliwego przestawiania zegarków na granicach państwowych. Z kolei w bardzo dużych krajach, jak USA czy Rosja, istnieje kilka stref czasowych, w których obowiązują inne czasy urzędowe.
Oblicz, która godzina czasu słonecznego jest na południku 24°E, gdy w Londynie (0°) jest 12:00. Następnie określ godzinę czasu strefowego w tym miejscu.
Podsumowanie
W celu ujednolicenia wskazań zegarków na danym obszarze na całej kuli ziemskiej wprowadzono strefy czasowe.
Istnieją 24 strefy czasowe o szerokości po 15°.
Aby na terenie całego kraju zegarki wskazywały ten sam czas, wprowadza się czas urzędowy obowiązujący na całym obszarze całego kraju.
W wielu krajach rozróżnia się czas letni i zimowy.
Odczytaj z mapy długość geograficzną miejscowości, w której mieszkasz. Określ czas słoneczny w twojej miejscowości w chwili, gdy na południku 0° jest godzina 8:00 czasu słonecznego. Następnie określ czas strefowy i urzędowy. Wskaż, jaka jest różnica między czasem słonecznym i strefowym.
Zobacz także
Zajrzyj do zagadnień pokrewnych:
Wędrówki Słońca
Czy Ziemia stoi w miejscu?
Cztery pory roku
Co to jest GPS?
Która godzina?
Słowniczek
umowny czas obowiązujący w danej strefie czasowej wyznaczany zgodnie z czasem słonecznym odpowiednim dla południka będącego środkiem danej strefy
umowny czas obowiązujący na danym obszarze, np. na terenie danego kraju lub części jego terytorium
obszary powierzchni Ziemi o szerokości 15° długości geograficznej, rozciągające się po 7,5° na wschód i zachód od południka 0° i kolejnych południków położonych co 15° na obu półkulach; południki te stanowią środki stref czasowych