Czy supernowy komputer może zastąpić kolegę? Próby odpowiedzi na pytanie na podstawie wiersza
Scenariusz lekcji w nauczaniu zintegrowanym
Temat: Czy supernowy komputer może zastąpić kolegę?
1. Cele lekcji (ogólne):
a) Wiadomości
Uczeń wie:
- do czego służy komputer,
- jakie podstawowe elementy wchodzą w skład zestawu komputerowego,
- jak zachować się w pracowni komputerowej,
- jak efektywnie wykorzystywać czas wolny,
- jak można wykorzystać komputer do nauki i zabawy.
b) Umiejętności
Uczeń umie:
- wykorzystać komputer do zabawy, nie zakłócając spokoju innym,
- radzić sobie z sukcesem i porażką,
- zwiększać zasób metod uczenia się,
- współpracować w grupie,
- wypowiadać się logicznie na temat różnych sytuacji,
- bezpiecznie korzystać ze sprzętu komputerowego.
2. Metoda i forma pracy
Słowne - pogadanka, wyjaśnienie, opis, dyskusja, metoda problemowa - burza mózgów, praca z książką, praca z komputerem, oglądowa - obserwacja.
3. Środki dydaktyczne
- zestaw komputerowy z dostępem do internetu,
- podręcznik „Wesoła szkoła”,
- rozsypanka wyrazowa,
- karta pracy,
- programy komputerowe na CD
4. Przebieg lekcji
a) Faza przygotowawcza
Wizyta w pracowni komputerowej. Oglądanie stanowisk komputerowych i opisywanie poszczególnych elementów składowych komputera. Wypowiedzi uczniów na temat zastosowań komputerów w życiu człowieka. Ustalenie najważniejszych funkcji komputera w codziennym życiu.
b) Faza realizacyjna
Uruchomienie komputerów przez nauczyciela.
Uruchomienie przeglądarki Internet Explorer.
Otworzenie strony www.alkla.scholaris.pl zakładka: Dla dzieci/ Internet najmłodszym
Otwieranie portali dla dzieci oraz stron dla najmłodszych.
Oglądanie stron internetowych i serwisów dla dzieci.
Wybór prostej gry.
Zabawa. Wykorzystanie prostych gier, kolorowanek, puzzli w celach rozrywkowych.
Dzielenie się wrażeniami z efektów gry i zabawy.
Zakończenie pracy z komputerem.
Ciche czytanie ze zrozumieniem tekstu Stanisława Karaszewskiego pt. „Mój kolega komputer”.
11. Wyszukiwanie wyrazów związanych ze stanowiskiem komputerowym (na podstawie fragmentu tekstu).
Rozmowa nauczyciela z uczniami na temat przeczytanego wiersza.
Głośne odczytywanie wyszukanych wyrazów.
Stworzenie sytuacji problemowej: Czy supernowy komputer może zastąpić kolegę?
Szukanie odpowiedzi i uzasadnienia w czasie pracy zespołowej.
Pierwsza z grup doszukuje się pozytywnych cech i zastosowań komputera. Druga grupa szuka argumentów przemawiających za wartościowymi cechami kolegi.
Wypowiedzi uczniów. Wspólne wyciagnięcie wniosku.
Podsumowanie dyskusji i układanie zdania z rozsypanki wyrazowej.
Treść: Supernowy komputer nie zastąpi kolegi.
14. Dobieranie się uczniów w pary w celu wykonania zabaw ruchowych. Zabawy bieżne, naśladowcze i skoczne.
c) Faza podsumowująca
Uzupełnienie karty pracy (załącznik). Dzieci samodzielnie wykonują polecenia zawarte w karcie pracy. Po wykonanym zadaniu grupa wspólnie sprawdza odpowiedzi i w przypadku błędów, poprawia je.
5. Bibliografia
1. S. Juszczyk, Podstawy pedagogiki dla pedagogów, Impuls, Kraków1999.
S. Łukasik, H. Petkowicz, H. Dobrowolska, S. Karaszewski, J. Straburzyńska, E. Witkowska, Wesoła szkoła, WsiP, Warszawa 2000.
6. Załączniki
a) Karta pracy ucznia: „Czy supernowy komputer może zastąpić kolegę?”
7. Czas pracy:
90 minut