Jak lodowce i lądolody przekształcają powierzchnię Ziemi?
Czynniki i procesy rzeźbotwórcze Ziemi. Podsumowanie
Ziemia zbudowana jest z koncentrycznych warstw – skorupy, płaszcza i jądra. Każda z nich ma inne charakterystyczne cechy fizyczne i chemiczne. Niejednorodność warstw tłumaczy wiele zjawisk, np. wybuchy wulkanów czy trzęsienia ziemi. Długa historia naszej planety zapisana została w skałach, na których podstawie możemy dowiedzieć się, gdzie kiedyś istniały pustynie, wulkany czy morza. Powierzchnia globu ulega ciągłym przemianom. Zachodzą one głównie w wyniku procesów naturalnych, które przekształcały oblicze Ziemi, jeszcze zanim pojawił się człowiek, i które będą to robić nawet po zniknięciu ludzi.
RKsStzHcIuJat1
Na ilustracji plansza obrazująca zmiany zachodzące na naszej planecie od czasu jej powstania do dziś. Schemat w formie spirali. Na dole czasy najdawniejsze ponad cztery miliardy lat temu. Na górze spirali czasy około dwunastu tysięcy lat temu. Na spirali przedstawiono najważniejsze gatunki roślin i zwierząt, charakterystyczne w danym okresie oraz formy terenu, które wówczas powstały. Dookoła spiralnego schematu narysowano sześć małych kul ziemskich, na których przedstawiono etapy powstawania dzisiejszych kontynentów.
Spirala czasu geologicznego przedstawia zmiany zachodzące na naszej planecie od momentu jej powstania do czasów współczesnych
iCe6rH70VW_d5e531
1. Budowa wnętrza Ziemi
Nie znamy dokładnej budowy wnętrza Ziemi. Najgłębsze wiercenia geologiczne sięgają tylko 12‑13 km głębokości i dostarczają informacji o budowie skorupy ziemskiej. Do zbadania głębiej leżących skał i warstw wykorzystuje się na przykład analizę przebiegu fal sejsmicznych. Wiedzę na temat struktury Ziemi można też czerpać z badań wieku względnego i bezwzględnego skał. W wyniku studiów geologicznych stwierdzono, że nasza planeta składa się z następujących warstw: skorupa ziemska, płaszcz ziemski i jądro Ziemi. Skorupa ziemska wraz ze skalną górną częścią płaszcza tworzy litosferę. Minerały to najmniejsze komponenty skorupy ziemskiej. Naturalne skupiska jednego lub wielu minerałów formują skały. Można je podzielić na trzy podstawowe grupy: skały magmowe, skały osadowe i skały metamorficzne.
RJzYkwHK4rk3o1
Na czarnym tle kula ziemska. Widoczne wody w kolorze granatowym, zarysy kontynentów i warstwa chmur. Wycięty duży fragment kuli. Wewnątrz widać 3 warstwy i świecący środek. Kolory warstw pomarańczowe. Najciemniejsza na zewnątrz. Bliżej środka jaśniejsze. Wewnątrz wycinka najjaśniejszym kolorem zaznaczono jądro Ziemi. Z prawej strony opisano nazwy warstw. Podano ich grubości w kilometrach. Podano temperaturę jaka panuje w każdej warstwie i jądrze.
Poszczególne warstwy Ziemi i temperatura w nich panująca
iCe6rH70VW_d5e564
2. Płytowa budowa litosfery. Ruchy górotwórcze
Teoria tektoniki płyt litosfery wyjaśnia przyczyny istnienia gór, wybuchów wulkanów i występowania trzęsień ziemi. Litosfera dzieli się na ogromne płyty, które pokrywają całą planetę i unoszą się na plastycznym płaszczu ziemskim. Płyty mogą się rozsuwać (strefa spreadingu) lub ze sobą zderzać (strefa subdukcji). Ponadto przemieszczają się równolegle względem siebie wzdłuż linii uskoków. Masy skalne zgniatane i wypiętrzane w wyniku kolizji dwóch płyt litosfery plastycznie wyginają się i powstają góry fałdowe. Proces ten nazywamy orogenezą, inaczej ruchami górotwórczymi. Gdy masyw lądowy jest sztywny i odporny na fałdowanie, to na skutek wspomnianych ruchów górotwórczych i towarzyszących im naprężeń zostaje pocięty uskokami i obszar przekształca się w góry zrębowe.
R1b9hUizcQk1R1
Ilustracja przedstawia mapę świata. Na mapie różnymi kolorami zaznaczono płyty litosfery. Nazwy płyt opisano kolorem czerwonym. Wywodzą się one w większości od nazw kontynentów i oceanów. Granice między płytami litosfery oznaczono różnymi rodzajami linii, które objaśnione są w legendzie. Mapa pokryta jest równoleżnikami i południkami. Dookoła mapy w białej ramce opisano współrzędne geograficzne co dwadzieścia stopni. Po obu stronach mapy na dole w legendzie umieszczono znaki użyte na mapie i ich opis. Różnymi rodzajami linii oznaczono granice płyt litosfery, strefę rozrostu dna oceanicznego, strefę kolizji płyt litosfery, uskok transformujący, młode rowy tektoniczne. Strzałkami oznaczono kierunek i prędkość ruchu płyt litosfery w milimetrach na rok, kierunek i prędkość ruchu płyt litosfery względem plamy gorąca w milimetrach na rok.
Źródło: Wydawnictwo Edukacyjne Wiking, licencja: CC BY 3.0.
iCe6rH70VW_d5e598
3. Dzieje Ziemi
Wiek Ziemi wynosi ok. 4,6 mld lat. W wyniku analizy ułożenia warstw skalnych można określić wiek skał (skała starsza, skała młodsza). Rodzaj skały to zarazem informacja na temat warunków, w jakich powstawała. W niektórych można znaleźć szczątki dawnych roślin lub zwierząt, tzw. skamieniałości. Te powstałe z organizmów, które żyły w dość krótkim czasie i występowały powszechnie na znacznych obszarach, to skamieniałości przewodnie. Na ich podstawie można ustalić wiek względny skał. Badając zawartość pierwiastków promieniotwórczych, wyznacza się wiek bezwzględny skał. Najczęściej używanymi do uzgodnienia czasu geologicznego jednostkami są ery. Wchodzą one w skład eonów. Istotne wydarzenia geologiczne widoczne w skałach umożliwiły podział er na okresy geologiczne. W archaiku kształtowała się skorupa ziemska, atmosfera oraz hydrosfera. Powstały także fundamenty wszystkich kontynentów.
W erze paleozoicznej wystąpiły dwie orogenezy. Orogeneza kaledońska – na terenie Polski nastąpiło wypiętrzenie części Gór Świętokrzyskich i Sudetów, w Europie uformowały się m.in. Góry Kaledońskie, Grampian i Góry Skandynawskie. W orogenezie hercyńskiej ukształtowały się m.in. Sudety, a także przeobrażone zostały Góry Świętokrzyskie na terenie Polski, w Europie m.in. Wogezy, Rudawy, Schwarzwald, Harz, Góry Kantabryjskie i Iberyjskie. W erze mezozoicznej intensywnie zachodził proces ruchu płyt litosfery i rozpadły się pierwotne masywy lądowe. Era kenozoiczna zdominowana jest przez ruchy górotwórcze orogenezy alpejskiej (powstały Karpaty i Alpy). Koniec kenozoiku przyniósł między innymi zlodowacenia.
R14Xit8LGVhGR1
Tabela przedstawiająca podział dziejów Ziemi. Pokazuje eony, ery i okresy, oraz daty rozpoczęcia poszczególnych jednostek.
Źródło: Roman Nowacki, Krzysztof Jaworski, licencja: CC BY 3.0.
iCe6rH70VW_d5e636
4. Wulkanizm i trzęsienia ziemi
Wulkanizm i trzęsienia ziemi są zjawiskami dobrze znanymi wielu mieszkańcom naszej planety. Większość czynnych wulkanów kuli ziemskiej znajduje się w pacyficznym pierścieniu ognia. Wulkany występują również w Europie, w Afryce, na Hawajach i w górach Kaukazu.
Miejsce, w którym na powierzchnię kontynentów lub na dno morza punktowo wydobywa się lawa i inne produkty wulkaniczne, nazywamy wulkanem. Magma to gorące, znajdujące się pod powierzchnią ziemi, roztopione skały z domieszką dużej ilości wody i gazów. Lawa to wylewająca się na powierzchnię roztopiona masa skalna. Wyróżniamy wulkany stożkowe i tarczowe.
Największe i najsilniejsze trzęsienia ziemi (czyli drgania skorupy ziemskiej) powstają w strefach kontaktu płyt litosfery. Źródło rozchodzenia się fal sejsmicznych zostało nazwane hipocentrum. Miejsce położone bezpośrednio nad nim na powierzchni Ziemi to epicentrum.
R1G68TjPGge111
Ilustracja przedstawia mapę świata. Opisano kontynenty. Opisano oceany. Na mapie różowymi trójkątami zaznaczono czynne wulkany z nazwą i rokiem znaczącej erupcji od tysiąc dziewięćset osiemdziesiątego roku. Największe skupiska czynnych wulkanów znajdują się wzdłuż zachodnich wybrzeży obu Ameryk, na Islandii i południu Europy, w środkowej Afryce oraz wzdłuż wschodnich wybrzeży Azji, na wyspach Oceanu Spokojnego i w rejonie Archipelagu Malajskiego. Mapa pokryta jest równoleżnikami i południkami. Dookoła mapy w białej ramce opisano współrzędne geograficzne co dwadzieścia stopni. Na dole mapy po lewej stronie wyjaśniono znak różowego trójkącika użytego na mapie – czynny wulkan z nazwą i rokiem znaczącej erupcji od tysiąc dziewięćset osiemdziesiątego roku.
Mapa z rozmieszczeniem na Ziemi większych czynnych wulkanów
iCe6rH70VW_d5e678
5. Wietrzenie skał
Wietrzenie skał to proces chemicznego lub fizycznego ich rozpadu. Wyróżniono wietrzenie fizyczne (mechaniczne), chemiczne (np. kras) i biologiczne. Każdy typ wietrzenia skał zachodzi w specyficznych warunkach klimatycznych. Zjawiska krasowe to wszystkie procesy i formy, zarówno powierzchniowe, jak i podziemne, występujące w obszarach zbudowanych ze skał rozpuszczalnych (wapieni, dolomitów, gipsu, kredy, soli).
Ruchy masowe pojawiają się na większości obszarów lądowych. Luźne masy skał oraz produkty wietrzenia (zwietrzelina) mogą przemieszczać się w dół stoku pod wpływem siły ciężkości. Ruchy masowe to m.in.: osypywanie, odpadanie, obryw, spełzywanie.
RoKkPqHvjbfWN1
Interaktywna aplikacja. Trójwymiarowy wycinek Ziemi z terenów objętych krasem powierzchniowym i podziemnym. Na schemacie przykładowe formy krasu powierzchniowego i podziemnego. Formy podpisane. Po kliknięciu na napis otwiera się zdjęcie formy z podpisem.
Interaktywna aplikacja. Trójwymiarowy wycinek Ziemi z terenów objętych krasem powierzchniowym i podziemnym. Na schemacie przykładowe formy krasu powierzchniowego i podziemnego. Formy podpisane. Po kliknięciu na napis otwiera się zdjęcie formy z podpisem.
Przykładowe formy krasu powierzchniowego i podziemnego
iCe6rH70VW_d5e717
6. Rzeźbotwórcza działalność wiatru
Wiatr może przejawiać działalność niszczącą, transportującą i budującą. Aby te procesy mogły zachodzić, muszą jednak wystąpić równocześnie następujące warunki:
musi wiać wystarczająco silny wiatr;
skały w podłożu muszą być silnie rozdrobnione;
podłoże nie może być mokre;
podłoże nie może być pokryte obfitą roślinnością.
Warunki te spełnione są na pustyniach prawie przez cały rok i tam działalność rzeźbotwórcza wiatru jest najsilniejsza. Wyróżnia się trzy główne typy pustyń: erg (pustynia piaszczysta), serir (pustynia żwirowa), hamada (pustynia skalista). Wywiewanie drobnego materiału skalnego przez wiatr nazywane jest deflacją. Wywiewany piasek może być przenoszony nawet na znaczne odległości. Usypane w ten sposób pagórki nazywane są wydmami (np. barchany czy wydmy paraboliczne). Niesionymi przez siebie ziarnami piasku wiatr może uderzać w skały, szlifować je, żłobić, wygładzać i zarysowywać – to korazja. Bliżej powierzchni Ziemi proces korazji jest najsilniejszy. Powstają rozmaite, bardzo fantazyjne formy skalne, np. grzyby skalne, jardangi czy graniaki.
R1HIrxBfnP2ED1
Zdjęcie wydm. Na pierwszym planie teren płaski. Na drugim planie olbrzymie wydmy – barchany.
Olbrzymie barchany na pustyni Namib
R1Y2uDk6gsV5A1
Na zdjęciu teren zabudowany nad morzem. Morze z lewej strony. Z prawej strony miasta olbrzymia wydma paraboliczna.
Olbrzymia wydma paraboliczna w pobliżu miasta Iquique w północnym Chile utworzona przez wiatry wiejące od Oceanu Spokojnego
iCe6rH70VW_d5e764
7. Rzeźbotwórcza działalność rzek i mórz
Poruszająca się woda potrafi mechanicznie niszczyć skały. Zjawisko to nazywamy erozją. W górnym biegu rzeki dominuje erozja wgłębna i erozja wsteczna, w środkowym biegu – erozja boczna i mogą tworzyć się tam meandry. W dolnym biegu, a zwłaszcza u ujścia do morza lub jeziora, rzeka nie ma już siły erozyjnej, stopniowo traci zdolność transportu materiału i go osadza – to akumulacja. Wyróżniamy dwa typy ujść rzeki: ujścia lejkowate i delty.
Morze lub ocean mają silny wpływ na wąski pas lądu zwany wybrzeżem. Fale nieustannie poruszają mniejszymi fragmentami skał na brzegu, coraz silniej je rozdrabniają, tworząc plażę. Proces ten nazywamy abrazją. Niektóre wybrzeża w wyniku rozmaitych procesów narastają, a inne cofają się. W zależności od ukształtowania dna morza i brzegów lądu, procesów geologicznych, prądów morskich i niektórych organizmów wyróżniamy wiele typów wybrzeży. Najbardziej znane to: fiordowe, klifowe, dalmatyńskie, mierzejowe, lagunowe czy szkierowe.
R11bTFlgszAS61
Na zdjęciu rozległa równina. Łąki, pastwiska, zaorane pola. Środkiem płynie rzeka, która tworzy meandry czyli zakręty, pętle i nawroty. Z lewej strony koryta rzeki starorzecze w postaci łukowatego jeziora. Brzegi rzeki porośnięte krzewami i drzewami.
Meandrująca rzeka Wda na Pojezierzu Pomorskim. Widoczne starorzecze
R1MfDZVeeTxtz1
Na zdjęciu satelitarnym delta Nilu. Morza granatowe. Lądy w kolorze piasku. Ujście rzeki i i jej dolny bieg w kolorze zielonym. W dolinie rzecznej bogata roślinność.
Delta Nilu – zdjęcie satelitarne
Rf5Ngmzdzenaw1
Na zdjęciu wybrzeże klifowe. Na pierwszym planie turkusowe morze. Na drugim planie strome białe skały porośnięte na górze trawą. W dole bardzo wąski pas plaży. Niebieskie niebo pokryte białymi chmurami.
Wybrzeże klifowe – Dover, Wielka Brytania
iCe6rH70VW_d5e802
8. Rzeźbotwórcza działalność lodowców i lądolodów
Na Ziemi wiele obszarów jest pokrytych lodowcami górskimi i lądolodami, które tworzą się w odpowiednich warunkach klimatycznych i w miejscach o sprzyjającym ukształtowaniu powierzchni. Lądolody pokrywają niemal całą Antarktydę i większą część Grenlandii. Lodowce formują się powyżej granicy wiecznego śniegu w górach wszystkich kontynentów z wyjątkiem Australii. W wyniku niszczącej i budującej działalności lodowców powstaje wiele form polodowcowych, np. cyrk lodowcowy, moreny, sandry czy jeziora polodowcowe.
R1SftV5ylIceq1
Na zdjęciu góry. Ośnieżone szczyty, brak roślinności. Z prawej strony dolina. Spomiędzy pasm górskich wypływa lodowiec. Szeroki pas zmrożonego śniegu, jęzor lodowca płynie w dół, zataczając szeroki łuk w lewą stronę. W tle wąski pas niebieskiego nieba.
Najdłuższy górski lodowiec Alp – Aletsch (Szwajcaria) o długości 23,6 km i miejscami grubości 700 m
R1URlZFxMdOV51
Na ilustracji kula ziemska sfotografowana z przestrzeni kosmicznej od strony bieguna południowego. Widoczne wody w kolorze ciemnoniebieskim i żółto-zielony ląd na dole. Na górze kuli ziemskiej duża biała plama. Na środku jaśniejsza, brzegi ciemniejsze. To Antarktyda.
Największy lądolód na świecie pokrywający cały kontynent leżący wokół południowego bieguna – Antarktydę
Od czego zależy występowanie lodowców i lądolodów na Ziemi?
Omów mechanizm powstawania klifu. Wymień przykłady znanych ci wybrzeży klifowych na świecie.
Wyjaśnij pojęcia: stalagmit, stalaktyt, stalagnat, mogot, polje. Wskaż odpowiadające im elementy na poniższym schemacie.
R1DveOaGMWmbr1
Wycinek Ziemi. Schemat zawierający różnorodne formy krasowe. Nie są opisane ich nazwy. Podano oznaczenia literowe poszczególnych form. Prowadzą do nich linie.
Źródło: Tomorrow sp. z o.o., licencja: CC BY 3.0.
Wymień ery występujące w podziale dziejów Ziemi. Przyporządkuj podane okresy geologiczne do jednej z nich: trias, jura i kreda.
Wymień 3 formy powstałe w wyniku procesów eolicznych zachodzących na naszej planecie.
Czytam i interpretuję
Wśród przedstawionych na zdjęciach skamieniałości rozpoznaj skamieniałości przewodnie.
RzC77TRaGgo5L1
Na zdjęciu amonit o pastorałowato zwiniętej muszli. Kolor brązowy. Na górze podziałka. Amonit ma pół metra długości. Tło zdjęcia czarne.
Źródło: Andrzej Boczarowski, edycja: Krzysztof Jaworski, licencja: CC BY 3.0.
RZ4q5akpnU7AR1
Animacja ukazująca Tiktaalik – skamieniałość ryby o cechach upodabniających ją do współczesnych czworonożnych płazów. Na brązowej podstawie skamieniały szkielet. Pysk wydłużony płaski, oczy blisko osadzone, zachowane łuki skrzelowe. Masywne żebra, przednie płetwy mocne i rozrośnięte. Na górze podziałka. Wielkość szkieletu około siedemdziesiąt centymetrów.
Animacja ukazująca Tiktaalik – skamieniałość ryby o cechach upodabniających ją do współczesnych czworonożnych płazów. Na brązowej podstawie skamieniały szkielet. Pysk wydłużony płaski, oczy blisko osadzone, zachowane łuki skrzelowe. Masywne żebra, przednie płetwy mocne i rozrośnięte. Na górze podziałka. Wielkość szkieletu około siedemdziesiąt centymetrów.
Źródło: Andrzej Boczarowski, edycja: Krzysztof Jaworski, licencja: CC BY 3.0.
Źródło: Andrzej Boczarowski, edycja: Krzysztof Jaworski, licencja: CC BY 3.0.
Animacja ukazująca Tiktaalik – skamieniałość ryby o cechach upodabniających ją do współczesnych czworonożnych płazów. Na brązowej podstawie skamieniały szkielet. Pysk wydłużony płaski, oczy blisko osadzone, zachowane łuki skrzelowe. Masywne żebra, przednie płetwy mocne i rozrośnięte. Na górze podziałka. Wielkość szkieletu około siedemdziesiąt centymetrów.
RncYQ0evLmkzd1
Na ilustracji trylobit o owalnym i spłaszczonym grzbietobrzusznie ciele, z wyraźnie wyróżnioną częścią głowową, tułowiową i ogonową. Od strony grzbietu pancerz. Dwie głębokie bruzdy wzdłuż dłuższej osi ciała. Kolor brązowy. Z lewej strony widok z góry. Z prawej strony widok z boku. Narysowano podziałkę 1 cm. Trylobit ma około ośmiu centymetrów długości. Tło zdjęcia czarne.
Źródło: Andrzej Boczarowski, edycja: Krzysztof Jaworski, licencja: CC BY 3.0.
Nazwij typy gór przedstawione na schemacie i krótko scharakteryzuj sposób ich powstawania.
R1SE4cwxLgGMG1
Na ilustracji dwa schematy. Schemat pierwszy podpisany literą a – pofałdowany teren. Cztery warstwy w kolorach brązowych i beżowych. Pomiędzy warstwą drugą i trzecią czarnymi strzałkami zwróconymi do środka i nieco w górę zaznaczono kierunek wypiętrzania gór fałdowych. Schemat drugi podpisany literą be – cztery warstwy w kolorach brązowych i beżowych. Czarnymi strzałkami zaznaczono kierunki uskoków. Ciągłość warstw jest zerwana. Dwa fragmenty uległy wyniesieniu trzy fragmenty obniżeniu.
Źródło: Olga Mikos, licencja: CC BY 3.0.
Wskaż obszary na Ziemi, na których dochodzi do wybuchów wulkanów i trzęsień ziemi.
R1LHBqPeDar8j1
Ilustracja przedstawia mapę hipsometryczną świata. W obrębie lądów występują obszary w kolorze zielonym, żółtym, pomarańczowym i czerwonym. Morza zaznaczono kolorem niebieskim. Cienką czerwoną linią zaznaczono kontur Polski. Czerwoną linią oznaczono granicę kontynentów. Na mapie opisano nazwy kontynentów, półwyspów, wysp, głównych nizin, wyżyn i pasm górskich, pustyń, oceanów, mórz, basenów, głównych rzek i jezior . Oznaczono i opisano główne miasta. Obszar Antarktydy i Grenlandii oznaczono biało-szarym gradientem, obrazującym lądolód. Wzdłuż równoleżnika sześćdziesiąt stopni szerokości geograficznej południowej przebiega zasięg lodu pływającego oznaczony przerywaną linią kropkowaną. Podobna linia przebiega wzdłuż wybrzeży Grenlandii , Kurylów i Półwyspu Kamczatka na północy. Mapa pokryta jest równoleżnikami i południkami. Dookoła mapy w białej ramce opisano współrzędne geograficzne co dwadzieścia stopni. Po lewej stronie mapy na dole w legendzie umieszczono prostokątny pionowy pasek. Pasek podzielono na dziewięć części. U góry – czerwony i ciemnopomarańczowy, dalej jasnopomarańczowy i żółty, kolejno cztery odcienie niebieskiego od jasnego do ciemnoniebieskiego. W legendzie opisano izobaty: dwieście metrów poniżej poziomu morza, dwa tysiące metrów poniżej poziomu morza, pięć tysięcy metrów poniżej poziomu morza . Opisano poziomice: zero metrów (poziom morza), dwieście metrów powyżej poziomu morza, pięćset metrów powyżej poziomu morza, dwa tysiące metrów powyżej poziomu morza, pięć tysięcy metrów powyżej poziomu morza. Po lewej stronie mapy u góry w legendzie umieszczono znaki występujące na mapie wraz z ich opisami: rzeka, rzeka okresowa, jezioro, jezioro słone, wodospad, kanał, lądolód, lodowiec szelfowy, zasięg stałej pokrywy lodowej na morzu, zasięg lodu pływającego, teren podmokły, pustynia piaszczysta, rafy koralowe, szczyt, wulkan czynny, miasto, granica kontynentów, granica oceanów.
Źródło: Wydawnictwo Edukacyjne Wiking, licencja: CC BY 3.0.
Wybierz z listy prawidłowe nazwy elementów wulkanu: komin wulkaniczny, krater, potok lawy, komin boczny, ognisko magmy i przypisz je do odpowiedniej litery na schemacie. Wyjaśnij, czym się różni komin boczny od głównego komina wulkanicznego.
R15DDeip6Tz761
Na ilustracji przekrój wulkanu. Podstawa w kolorze szarym z czerwoną plamą wybijającą ku górze przez wąski długi przewód. Na podstawie przekrój stożka. Czerwona substancja wydostaje się przez otwór na szczycie i długi wąski przewód będący odnogą przewodu głównego. Nad stożkiem chmura i czerwone kropki. Poszczególne elementy budowy wulkanu oznaczone są literami a, be, ce, de i e.
Źródło: Olga Mikos, licencja: CC BY 3.0.
Wskaż na schemacie epicentrum i hipocentrum, a następnie wyjaśnij te pojęcia.
Rhlfns8QfsJ491
Na ilustracji prostopadłościan – wycinek Ziemi. Kilka brązowych warstw Ziemi, na powierzchni trawa, zbiornik wodny. Z lewej strony pęknięcie, tędy przechodzi uskok. Prawa strona przesunięta nieco w dół. Pod ziemią czerwonym punktem zaznaczono pewne miejsce i opisano je literą be. Dookoła okręgami zaznaczone fale sejsmiczne. Na powierzchni nad punktem be, czerwonym punktem zaznaczono kolejne miejsce i opisano je literą a.
Źródło: Olga Mikos, licencja: CC BY 3.0.
Nazwij widoczne na mapach typy wybrzeży.
R54seOAUilRV01
Na mapie oznaczonej literą A wybrzeże nad Zatoką Meksykańską. Fragment cienkiego pasa wody przylegającego do kontynentu oddzielają od pełnego morza cienkie długie wyspy. Wyspy biegną równolegle do wybrzeża. Na mapie be zachodnie wybrzeże Morza Adriatyckiego. Wzdłuż stałego lądu mnóstwo wysp. Wyspy są podłużne. Układają się równolegle do wybrzeża. Na mapie ce wybrzeże Morza Norweskiego. Ląd górzysty. W długie, wąskie górskie doliny wciska się morze. Na mapie de wybrzeże Finlandii na Morzu Bałtyckim. Tysiące malutkich wysepek kilka większych.
Źródło: Wydawnictwo Edukacyjne Wiking, licencja: CC BY 3.0.
Do zaznaczonych na schemacie elementów lodowca dobierz prawidłowy opis: czoło lodowca, pole firnowe, jęzor lodowcowy.
RNkjoY2jYlqda1
Na ilustracji wycinek Ziemi. Schemat lodowca. Teren pochylony, w tle ośnieżone góry, w głębokiej dolinie śnieg. Nad doliną z zalegającym śniegiem podano opis - literę a. Niżej zwężający się ku dołowi wąski pas śniegu. Element podpisano literą be. Na pierwszym planie wyraźne zakończenie pasa śniegu podpisane literą ce, szary paseczek, a potem teren zielony.
Źródło: Olga Mikos, licencja: CC BY 3.0.
Rozwiąż poniższe zadanie.
Ćwiczenie 1
R1eU8LCCRHA4O1
Zadanie interaktywne
Zadanie interaktywne
Przyporządkuj nazwy form do typu wietrzenia, w wyniku którego formy te powstały.
Przyporządkuj następujące określenia: spreading, subdukcja, rów oceaniczny, grzbiet oceaniczny, ognisko magmowe odpowiednim literom na rysunku. Odpowiedz, w której ze stref, spreadingu czy subdukcji, powstaje grzbiet oceaniczny, a w której rów oceaniczny. Objaśnij mechanizm ich powstawania.
REOBjbR5JTDZY1
Przekrój przez litosferę i płaszcz Ziemi. Prostopadłościan. Warstwa spodnia w kolorze czerwonym. Na środku zaznaczone kolorem żółtym owalne kształty. Nad warstwą czerwoną jest beżowa warstwa. Nie ma ona ciągłości. Na wysokości owalnych, żółtych kształtów jest wypiętrzona a jej dolne części wchodzą w warstwę czerwoną. Warstwa wierzchnia z lewej strony ma kolor niebieski, a z prawej kolor zielony. Zaznaczono zagłębienia i wyniesienia. Powyżej całego przekroju w niebieskich kółkach umieszczono przykłady możliwych ruchów na granicach płyt litosfery. Z lewej strony dwa bloki obok siebie, na nich strzałki zwrócone grotami na zewnątrz. Z prawej strony dwa bloki skalne obok siebie, na nich strzałki zwrócone grotami do wewnątrz.
Źródło: Olga Mikos, licencja: CC BY 3.0.
W podanych zestawach (A, B, C) skał wybierz te, które do tego zestawu nie pasują ze względu na genezę. Swoją odpowiedź uzasadnij.
Zadanie
A
kwarcyt
łupek
gips
B
torf
wapień
marmur
C
bazalt
węgiel kamienny
granit
Wyjaśnij, dlaczego wietrzenie chemiczne najintensywniej zachodzi w klimacie gorącym i wilgotnym, a wietrzenie fizyczne zachodzi w tym klimacie najsłabiej.
Wykorzystując informacje zapisane na rysunku i własną wiedzę, odpowiedz na pytania:
RdNZtN2fN1NZx1
Na ilustracji wykres obrazujący na jakich wysokościach przebiega granica wiecznego śniegu w rożnych szerokościach geograficznych. Z lewej strony podziałka z wysokościami od zera do sześciu tysięcy metrów nad poziomem morza. Na osi poziomej wykresu opisane szerokości geograficzne co dziesięć stopni. Pionowymi liniami zaznaczony równik i zwrotniki. Wykres to niebieska linia. Granica wiecznego śniegu przebiega najwyżej na szerokościach zwrotników - Himalaje, Andy. Najniżej w rejonie kół podbiegunowych - Islandia, Arktyka.
Granica wiecznego śniegu w zależności od szerokości geograficznej
Dlaczego w okolicach zwrotnika Koziorożca na półkuli południowej granica wiecznego śniegu jest wyżej niż w okolicach zwrotnika Raka na półkuli północnej?
W jakich szerokościach geograficznych granica wiecznego śniegu przebiega na poziomie morza?
Dlaczego granica wiecznego śniegu w obszarach równikowych przebiega na ok. 5 tys. m n.p.m, w okolicach zwrotników na półkuli północnej na ok. 6 tys. m n.p.m., a na południowej na ok. 7 tys. m n.p.m.?
iCe6rH70VW_d5e977
Projekt badawczy
Projekt badawczy – poznajemy skały
Autor: Beata Sienkiewicz
Tytuł projektu
Poznajemy skały
Temat projektu
Skały wokół nas
Badana hipoteza
Czy w moim najbliższym otoczeniu znajdę przykłady zastosowania skał? Próba wskazania skały najpowszechniej wykorzystywanej
Materiały źródłowe
Dział: IV. Czynniki i procesy rzeźbotwórcze Lekcja: Budowa wnętrza ZiemiisEA1ZsWMcBudowa wnętrza Ziemi Pomocne książki: Kieszonkowy atlas skał i minerałów, Monica Price, Kevin Walsh, Solis, Warszawa 2010 Strona internetowa z mapą geologiczną, która może posłużyć do ewentualnego ustalenia, gdzie w najbliższej okolicy dana skała występuje w formie naturalnej: http://m.bazagis.pgi.gov.pl/cbdg/#/main
Uczeń
Co dokładnie mam zamiar zrobić, by sprawdzić, czy hipoteza jest prawdziwa?
Obserwacja najbliższego otoczenia – okolicy szkoły, miejsca zamieszkania, miasta pod kątem zastosowania skał
Co trzeba przygotować, by zweryfikować hipotezę?
Wskazać 10 miejsc, w których w różny sposób zastosowano skały. Wybrane miejsca należy sfotografować
Co będę obserwować (mierzyć)?
Skały w wybranych 10 miejscach
Czas trwania (ile czasu potrzeba, by wykonać projekt)
Minimum 5 dni
Wyniki i wnioski z projektu badawczego
RgyuQ0HNv0Rm51
załącznik z dokumentem do pobrania
załącznik z dokumentem do pobrania
Źródło: Beata Sienkiewicz, licencja: CC BY 3.0.
iCe6rH70VW_d5e1015
Test sprawdzający do działu IV. Czynniki i procesy rzeźbotwórcze Ziemi