Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

SCENARIUSZ LEKCJI

IV ETAP EDUKACYJNY

Temat: Definicja urbanizacji.

TREŚCI KSZTAŁCENIA

Geografia, 1.4: [Uczeń] wyjaśnia zróżnicowanie procesów urbanizacji na świecie; opisuje procesy tworzenia się aglomeracji miejskich oraz ich formy;

CELE ZOPERACJONALIZOWANE:

Uczeń:

  • wyjaśnia terminy: urbanizacja, urbanizacja pozorna, miasto, aglomeracja monocentryczna, aglomeracja policentryczna, megalopolis,

  • wyjaśnia zróżnicowanie wskaźnika urbanizacji na świecie,

  • wymienia i wskazuje na mapie największe miasta świata,

  • wyjaśnia na przykładach pozytywne i negatywne skutki urbanizacji w krajach o zróżnicowanym poziomie rozwoju gospodarczego,

  • wskazuje na mapie przykłady różnych typów zespołów miejskich,

  • rozpoznaje na schematach poszczególne typy zespołów miejskich.

NABYWANE UMIEJĘTNOŚCI:

Uczeń:

  • lokalizuje obiekty na różnych mapach,

  • poprawnie dobiera mapy w celu uzyskania szukanej informacji,

  • poprawnie czyta mapy,

  • zdobywa, gromadzi i przetwarza informacje,

  • samodzielnie uczy się,

  • współpracuje w grupie.

KOMPETENCJE KLUCZOWE:

  • porozumiewanie się w języku ojczystym,

  • kompetencje matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo‑techniczne,

  • kompetencje informatyczne,

  • umiejętność uczenia się,

  • kompetencje społeczne i obywatelskie,

  • inicjatywność i przedsiębiorczość.

Etapy lekcji

Przedmiot nauczania

Kompetencje kluczowe

Przebieg zajęć

Środki dydaktyczne

Metody nauczania

Formy pracy

Etap wstępny

Geografia,

Język polski,

Wiedza o

Społeczeństwie,

Informatyka

Porozumiewanie

się w języku

ojczystym

Nauczyciel na podstawie prezentacji multimedialnej tłumaczy zjawisko urbanizacji, następnie zadaje pytanie:

„Jakie czynniki przyczyniają się do wzrostu tempa procesu urbanizacji?”.

Uczniowie podają swoje propozycje, a nauczyciel zapisuje je na tablicy. Następnie uczniowie zapisują w zeszycie efekty swojej pracy w formie notatki

Mapa, atlas, prezentacja multimedialna

Burza mózgów, pogadanka

Zbiorowa,

jednolita

Etap realizacji

Geografia,

Język polski,

Wiedza o

Społeczeństwie,

Informatyka

Porozumiewanie

się w języku

ojczystym

Nauczyciel dzieli klasę na 4 grupy. Każdej z grup przydziela do opracowania 1 fazę urbanizacji. Zespoły mają scharakteryzować po 1 fazie urbanizacji oraz wskazać 4–5 przykładów państw dla każdej z faz. Na zakończenie pracy chętni uczniowie omawiają wyniki pracy przy mapie ściennej, a koledzy uzupełniają brakujące informacje.

Uczniowie wykonują ćwiczenie a następnie wspólnie z nauczycielem sprawdzają jego poprawność.

Mapa, atlas, karta pracy. Prezentacja multimedialna

Burza mózgów, pogadanka, ćwiczenie

Zbiorowa,

jednolita, grupowa

Geografia,

Język polski,

Wiedza o

Społeczeństwie,

Informatyka

Nauczyciel prowadzi wykład dotyczący typów zespołów miejskich, wykorzystuje przy tym prezentację multimedialną i mapę ścienną.

Uczniowie na podstawie wykładu nauczyciela, i atlasu geograficznego wykonują ćwiczenia, a następnie razem z nauczycielem sprawdzają wyniki swojej pracy

Mapa, atlas, karta pracy. Prezentacja multimedialna

Burza mózgów, pogadanka, ćwiczenie

Zbiorowa,

jednolita

Etap podsumowania

Geografia,

Wiedza o

Społeczeństwie,

Informatyka

Uczniowie w grupach opracowują pozytywne i negatywne skutki urbanizacji

Prezentacja multimedialna

Dyskusja, pogadanka,

Zbiorowa,

jednolita

RKTSqOW9ml0WY

Pobierz załącznik

Plik DOC o rozmiarze 90.00 KB w języku polskim
R1Jl9RzdwPzLT

Pobierz załącznik

Plik ODT o rozmiarze 83.09 KB w języku polskim
R1Pf7KpDcRqn3