Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Anna Caruk
Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: Welcome to the Digital World! / Witamy w cyfrowym świecie!
Grupa docelowa: klasa 3 liceum/technikum
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV, V
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.3, I.12, II.2, II.5, III.1, III.2, III.3, III.4, III.6, III.7, IV.2, IV.3, IV.5, IV.6, IV.7, V.1, V.3, V.11, V.12
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń będzie stosować słownictwo związane z urządzeniami elektronicznymi i nowymi technologiami.
Uczeń będzie rozróżniać możliwości, jakie dają nowe technologie od problemów, jakie generują.
Uczeń będzie umiał przedstawić wady i zalety nowych technologii.
Uczeń będzie potrafił uzasadnić swoje poglądy na temat technologii w świecie edukacji.
Cele motywacyjne:
Uczeń potrafi rozmawiać o nowych technologiach.
Uczeń opisuję szkołę przyszłości.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
metoda kognitywna
konektywizm
podejście humanistyczne
zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe
metoda podająca (praca z tekstem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (praca z mapą pojęć, dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca indywidualna
praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wprowadza temat, wyświetlając zdjęcie z e‑materiału (Przeczytaj) i prosi uczniów, aby połączyli wyrażenia w zdania w Exercise 1 (Przeczytaj). Uczniowie pracują na forum klasy i odczytują zdania. Nauczyciel nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Nauczyciel pyta:
What would you do if all of your electronic devices went dead for a week?
How would you contact your friends?
What would your day look like?
Uczniowie odpowiadają na forum klasy.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel prosi, aby uczniowie przeczytali tekst Digital School? i samodzielnie wybrali odpowiedzi w Exercise 2 (Przeczytaj). Uczniowie podają odpowiedzi na forum klasy, wskazując w tekście uzasadniające je fragmenty. Nauczyciel nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Uczniowie samodzielnie wykonują Exercise 3 (Przeczytaj). Porównują odpowiedzi w parach i nanoszą je na tablicę multimedialną.
Uczniowie w parach uzupełniają Exercise 4 (Przeczytaj). Chętna osoba odczytuje tekst na forum klasy.
Uczniowie w grupach trzy-, czteroosobowych rozmawiają na temat: How can you use your smartphone for learning? Uczniowie rozmawiają, a następnie dzielą się opiniami na forum klasy.
W ramach przygotowania do pracy z mapą pojęć uczniowie wykonują Exercise 1 i 2 (Mapa pojęć). Chętne osoby nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Uczniowie analizują mapę pojęć i uzupełniają zdania w Exercise 3 (Mapa pojęć). Odczytują poprawne odpowiedzi na forum klasy.
Uczniowie, na podstawie mapy pojęć i nagrania w ćwiczeniu, samodzielnie wykonują Exercise 4 (Mapa pojęć). Nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Nauczyciel prosi, aby uczniowie porozmawiali na forum klasy na temat: Do you think robo‑teachers are a good idea? Why? Why not?
Faza podsumowująca:
Uczniowie wykonują w parach Exercise 1 (Sprawdź się). Nadal pracując w parach, wymyślają niepodane w ćwiczeniu wady i zalety podręczników.
Uczniowie czytają tekst z Exercise 5 (Sprawdź się) i samodzielnie wybierają odpowiedzi. Odczytują je na forum klasy i uzasadniają cytatami z tekstu.
Nauczyciel prosi, aby uczniowie na forum klasy podyskutowali na temat: If schools adopt new technologies, students won’t socialize any more. Do you agree or disagree? Provide reasons for your opinion. Uczniowie prezentują opinie, a nauczyciel nanosi je na tablicę.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 2–4 i 6 (Sprawdź się).
Uczniowie tworzą opis ilustracji z Exercise 7 (Sprawdź się): Describe the picture. Try to use as many words from the ones given below as possible: commonplace, portable, distract, eye strain, afford, commute.
Uczniowie wykonują pracę pisemną według instrukcji w Exercise 8 (Sprawdź się): Write an email (100–150 words) to your friend about the laptop you've got for school. In your email:
describe the laptop and where you got it from;
say what you use it for;
say what problem you’ve got related to it;
ask your friend whether they use a laptop for schoolwork.
Uczniowie analizują mapę pojęć i piszą, która z technologii przyszłości wydaje im się najmniej ciekawa. Polecenie: Study the Mind map in e‑materiał. Which of the technological solutions for the school of the future do you like the least? Why? Write 3–6 sentences.
Materiały pomocnicze: Mapa pojęć z e‑materiału
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
W ramach pracy domowej uczniowie analizują mapę pojęć i piszą, która z technologii przyszłości wydaje im się najmniej ciekawa. Polecenie: Study the Mind map in e‑materiał. Which of the technological solutions for the school of the future do you like the least? Why? Write 3–6 sentences.