Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Anna Olewińska- Byliniak
Autorka scenariusza: Iza Michalak
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: Thanksgiving Day / Święto Dziękczynienia
Grupa docelowa: klasa 6 szkoła podstawowa
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.5, I.6, I.9, II.5, III.4, V.1, V.5, V.8, VII.3, VIII.2, VIII.3 , IX.1, X
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo związane ze Świętem Dziękczynienia.
Uczeń potrafi napisać e‑mail, w którym dzieli się wiedzą na temat Święta Dziękczynienia oraz wymienia typowe świąteczne potrawy, których chce spróbować.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na temat Święta Dziękczynienia.
Uczeń kształtuje wiedzę na temat Święta Dziękczynienia.
Uczeń kształtuje zrozumienie istoty postawy wdzięczności.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
kognitywizm
podejście humanistyczne
konektywizm
zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe
metoda podająca (praca z tekstem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (praca z prezentacją multimedialną, dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca indywidualna
praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wprowadza temat lekcji, kierując uwagę uczniów na zdjęcie przedstawiające paradę i amerykańską rodzinę przy stole. Pyta uczniów: Have you ever heard about Thanksgiving? W zależności od reakcji uczniów zadaje dodatkowe pytania, np.:
What is it?
Where is it celebrated?
How is it celebrated? itp.
Uczniowie odpowiadają na forum klasy.
W ramach przygotowania do lekcji uczniowie grają w parach w memo w Exercise 1 (Przeczytaj).
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają pierwszy fragment tekstu It’s Time to Give Thanks i uzupełniają wypowiedzi z pkt 1 fazy wprowadzającej o informacje zawarte w tym fragmencie.
Uczniowie czytają pozostałe fragmenty tekstu i wykonują Exercise 3 (Przeczytaj). Po sprawdzeniu odpowiedzi uzasadniają je, odwołując się do konkretnych fragmentów tekstu. Ponadto uczniowie mogą podać np. dwie dodatkowe informacje na temat każdej osoby.
Uczniowie wykonują Exercise 2 (Przeczytaj). Wyszukują w tekście zdania, w których wystąpiły kluczowe wyrażenia z tego ćwiczenia.
Troje chętnych uczniów wciela się w postacie przedstawione w tekście. Ich zadaniem jest opowiedzieć polskim kolegom/koleżankom, w jaki sposób obchodzone jest Święto Dziękczynienia w ich rodzinach. Pozostali uczniowie przygotowują pytania pogłębiające, które chcieliby im zadać. Następnie w zaimprowizowanym spotkaniu uczniów polskich i amerykańskich, ci pierwsi zadają „Amerykanom” pytania, a “Amerykanie” na nie odpowiadają. Mogą wcześniej przygotować listę kluczowego słownictwa z tekstu, które wykorzystają w scence.
Uczniowie wykonują Exercise 4 (Przeczytaj). Porównują odpowiedzi w parach i odczytują je na forum klasy.
Nauczyciel kieruje uwagę uczniów na zdjęcie na początku sekcji Prezentacja multimedialna i pyta uczniów:
Do you agree with the statement under the photo?
Is the table setting an important part of the celebratory mood?
W ramach rozgrzewki uczniowie na wyścigi wykonują Exercise 1 (Prezentacja multimedialna). Najszybsza osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Uczniowie zapoznają się z prezentacją multimedialną i wykonują Exercise 2 (Prezentacja multimedialna).
Uczniowie ponownie analizują prezentację (robiąc notatki) i wykonują Exercise 3 (Prezentacja multimedialna). Podają odpowiedzi na forum klasy, starając się je uzasadnić.
Uczniowie wykonują Exercise 4 (Prezentacja multimedialna).
Faza podsumowująca:
Nauczyciel pyta uczniów: What did you learn about Thanksgiving from the lesson? Uczniowie w parach przygotowują informacje, a następnie prezentują je na forum klasy. Alternatywnie: Uczniowie w parach wykonują Exercise 7 (Sprawdź się). Chętne lub wyznaczone osoby odczytują prace na forum klasy.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1–6 (Sprawdź się).
Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): After learning about Thanksgiving, you want to share the information with your friend. In your email:
inform why Americans celebrate Thanksgiving;
list the meals you want to try;
write what you are thankful for.
Write 50–120 words.
Materiały pomocnicze: Prezentacja multimedialna z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
W ramach pracy domowej uczniowie przygotowują 10–12 pytań do treści prezentacji multimedialnej z e‑materiału. Pytania powinny być ponumerowane od 1 do 10/12. Na kolejnej lekcji po sprawdzeniu poprawności pytań uczniowie pracują w parach. Podają numer pytania, które chcieliby otrzymać od kolegi/koleżanki, i odpowiadają na nie. Nauczyciel monitoruje przebieg zadania.