Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Ela Borowiec
Autorka scenariusza: Monika Ekert
Opracowanie metodyczne: Paulina Andruszkiewicz‑Glińska, Paulina Marchlik
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: Sports Stars / Gwiazdy sportu
Grupa docelowa: klasa 1 szkoła podstawowa
Podstawa programowa:
Treści nauczania – wymagania szczegółowe 1.10, 2.2, 2.3, 3.1, 4.1, 5.2, 6.1, 7, 9, 11
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń nazywa wybrane dyscypliny sportowe.
Uczeń poznaje wybranych polskich sportowców.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija zainteresowanie sportem.
Uczeń kształci umiejętność pracy w parach.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, organizowanie wiedzy tematycznej)
strategie kompensacyjne (techniki wspierające uczenie się słownictwa, wykorzystanie domysłu językowego)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
kognitywizm
konstruktywizm
konektywizm
metoda podająca (praca z tekstem/nagraniem, wyjaśnienie)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (gra dydaktyczna, ćwiczenia ruchowe/polisensoryczne)
Formy zajęć:
praca w parach
praca całego zespołu klasowego
praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Przed zajęciami nauczyciel przygotowuje karteczki samoprzylepne z nazwiskami sportowców poznanych w tym e‑materiale, miękką piłeczkę, dowolne nagranie.
W ramach rozgrzewki językowej nauczyciel prosi dzieci, żeby usiadły w kręgu – sam również z nimi siada. Następnie rzuca piłeczkę do wybranej osoby i pyta: What is your favourite sport? Uczeń albo podaje właściwy wyraz, albo pokazuje gestami, o jaki sport chodzi, a pozostałe osoby odgadują nazwę dyscypliny. Następnie odrzuca piłeczkę do kolegi/koleżanki i zadaje to samo pytanie.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel kolejno odtwarza nagrania z Exercise 1 (Przeczytaj). Uczniowie powtarzają każdy wyraz, sylabizując.
Uczniowie słuchają nagrania z historyjką (Przeczytaj) i śledzą wzrokiem tekst na tablicy multimedialnej lub na urządzeniach mobilnych. Gdy słyszą nazwę sportu, podnoszą odpowiadającą mu ilustrację (Załącznik 1).
Po odtworzeniu nagrania nauczyciel pyta uczniów, czy znają jakichś polskich sportowców. Ich nazwiska zapisuje na tablicy.
Ochotnik podchodzi do tablicy i pokazuje kolejne obrazki z Exercise 2 (Przeczytaj). Pozostali uczniowie chórem odczytują nazwy sportów, które pasują do zdjęć, a ochotnik wykonuje zadanie na tablicy.
Nauczyciel wyświetla na tablicy Exercise 3 (Przeczytaj). Kolejno odtwarza nagrania i prosi, żeby dzieci wskazały właściwe odpowiedzi. Dodatkowo po każdym zdaniu głośno pyta: Who likes football/tennis? itd. Put yours hands up, please. Dzieci lubiące dany sport unoszą ręce.
Uczniowie w parach wykonują Exercise 1 (Ilustracja interaktywna). Po ułożeniu puzzli pokazują obrazek parze obok i sprawdzają poprawność wykonania zadania. Ochotnik podchodzi do tablicy i układa nazwę sportu z rozsypanki literowej.
Nauczyciel wyświetla na tablicy ilustrację interaktywną. Zanim odtworzy nagrania, wskazuje fotografie sportowców i pyta uczniów, czy ich znają. Następnie chętni uczniowie podchodzą do tablicy i odtwarzają elementy ilustracji.
Uczniowie stają obok ławek, a nauczyciel odtwarza w różnej kolejności nagrania z ilustracji. Zadaniem uczniów jest zareagować na nagranie naśladując wymieniony sport gestami. Na przykład, naśladują ruch rzucania piłki do kosza, gdy usłyszą basketball player.
Każdy uczeń otrzymuje karteczkę samoprzylepną z nazwiskiem jednego sportowca i przyczepia ją sobie na czole. Uczniowie chodzą po klasie w rytm puszczonej przez nauczyciela muzyki. Po zatrzymaniu nagrania stają przed osobą, która znalazła się najbliżej, i grają w grę Who am I? Nawzajem wymieniają dyscyplinę sportowca, którego wylosował/wylosowała partner/partnerka.
Nauczyciel wyświetla na tablicy Exercise 2 (Ilustracja interaktywna). Wskazuje zdjęcia kolejnych osób i pyta o to, jaki sport uprawiają. Kiedy dzieci podadzą nazwę dyscypliny, przeciąga właściwy obrazek. Uczniowie powtarzają chórem.
Nauczyciel podaje nazwy sportów, a zadaniem uczniów jest powiedzieć, jak nazywa się osoba uprawiająca dany sport, np.: tennis player.
Następnie nauczyciel modeluje nazwy sportowców uprawiających dany sport, np.: tennis player. Uczniowie powtarzają chórem. Następnie nauczyciel podaje nazwy sportów, a zadaniem uczniów jest powiedzieć, jak nazywa się osoba uprawiająca dany sport.
Ochotnicy podchodzą do tablicy i wykonują Exercise 3 (Ilustracja interaktywna). Na koniec nauczyciel pyta, czy uczniowie znają inne nazwiska osób uprawiających dany sport.
Podczas realizacji poszczególnych ćwiczeń nauczyciel powinien dostosować tempo ich wykonywania do indywidualnych potrzeb uczniów. Uczniowie, którzy szybciej wykonali ćwiczenie, mogą pomóc koledze/koleżance pracującemu/pracującej wolniej.
Faza podsumowująca:
1. W ramach podsumowania uczniowie jeszcze raz grają w grę Who am I? Po trzech rundach, uczniowie wykonują na urządzeniach mobilnych Exercise 3 (Sprawdź się). Ochotnicy podchodzą do tablicy i zaznaczają na niej właściwe odpowiedzi.
2. Nauczyciel rozdaje uczniom wcześniej wydrukowane karty pracy (Sprawdź się) i prosi o połączenie obrazków i wybranie prawidłowych odpowiedzi.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1–2 (Sprawdź się). Nauczyciel może wykorzystać ćwiczenia z sekcji w ramach sprawdzianu lub zadać wybrane ćwiczenia do samodzielnego wykonania w domu
Materiały pomocnicze: Karteczki samoprzylepne z nazwiskami sportowców poznanych w tym e‑materiale, miękka piłeczka, dowolne nagranie, wydrukowane karty pracy (Sprawdź się).
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Po zapoznaniu się z ilustracją interaktywną uczniowie w parach opracowują propozycję kolejnego sportowca, którego można do niej dodać.
Załączniki dla nauczycielaZałączniki dla nauczyciela
Załącznik nr 1