Autorki e‑materiału: Elżbieta Borowiec

Autorki scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: My Favourite Things / Moje ulubione przedmioty

Grupa docelowa: klasa 5 szkoły podstawowej

Podstawa programowa:

Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, V

Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.1, I.3, I.6, I.9, II.1, II.5, III.1, III.4, III.6, V.1, V.5

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K4] kompetencje cyfrowe

  4. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

Cele operacyjne:

  1. Uczeń stosuje słownictwo związane przedmiotami osobistymi.

  2. Uczeń umie opowiedzieć, jakie są jego/jej najbardziej lubiane przedmioty.

  3. Uczeń potrafi opisać jak osobowość wpływa na to, co lubimy.

  4. Uczeń redaguje wiadomość e‑mail o swoich ulubionych rzeczach.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na temat rzeczy osobistych.

  2. Uczeń kształtuje świadomość własnych preferencji i upodobań.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)

  2. strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)

  3. strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)

Metody/techniki nauczania:

  1. podejście komunikacyjne

  2. metoda kognitywna

  3. konektywizm

  4. podejście humanistyczne

  5. metoda podająca (praca z tekstem)

  6. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  7. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  8. metoda aktywizująca (praca z filmem, dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)

Formy zajęć:

  1. praca w parach

  2. praca w grupach

  3. praca indywidualna

  4. praca całego zespołu klasowego

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. ew. urządzenia (laptopy, tablety) dla indywidualnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

  1. Nauczyciel zwraca uwagę uczniów na podpis pod zdjęciem w sekcji Przeczytaj: Tell me what is inside your backpack and I’ll tell you who you are i proponuje, żeby uczniowie w parach opisali jeden z przedmiotów z ich własnych plecaków. Uczniowie rozmawiają w parach. Chętni relacjonują wypowiedzi kolegów i koleżanek.

  2. W ramach przygotowania do lekcji uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.

Faza realizacyjna:

  1. Nauczyciel prosi uczniów o przeczytanie pierwszego akapitu tekstu All About Me in Three Objects?, po czym dzieli uczniów na dwie grupy. Grupa A czyta wypowiedź Kamali, grupa B wypowiedź Anthony’ego. Uczniowie łączą się w pary AB i relacjonują przeczytany tekst.

  2. Uczniowie czytają cały tekst All About Me in Three Objects, a następnie wykonują Exercise 23 (Przeczytaj). Podają odpowiedzi na forum klasy, nanoszą je na tablicę i uzasadniają cytatami z tekstu.

  3. Uczniowie w parach analizują ilustracje w Exercise 4 (Przeczytaj) i rozwiązują krzyżówkę. Chętna osoba nanosi rozwiązanie na tablicę.

  4. Uczniowie czytają tekst w Exercise 5 (Przeczytaj), po czym wpisują odpowiednie słowa a luki. Kolejni ochotnicy nanoszą odpowiedzi na tablicę.

  5. Uczniowie pracują w niewielkich grupach i odpowiadają na pytanie: What is the most important object you have? Why? Uczniowie rozmawiają i opowiadają historie ważnych dla nich przedmiotów, a po zakończeniu rozmów reprezentanci grup relacjonują na forum klasy opinie kolegów/koleżanek. Nauczyciel może zapisać listę przedmiotów na tablicy oraz zaproponować klasie wspólne wykonanie na kolejnej lekcji kolażu pt. Our Group’s Favourite Objects.

  6. W ramach przygotowania do pracy z filmem uczniowie wykonują Exercise 1 (Film) i podają odpowiedzi na forum klasy.

  7. Uczniowie oglądają film. Następnie wykonują Exercise 2 i 3 (Film). Sprawdzają odpowiedzi w parach, następnie w większych grupach, a finalnie na forum klasy. Ustalają wspólną wersję poprawnych odpowiedzi, które następnie prezentują nauczycielowi..

Faza podsumowująca:

  1. Uczniowie ustnie w parach wykonują Exercise 4 (Film). Wskazane pary prezentują swoje odpowiedzi na forum klasy.

  2. Następnie uczniowie dokonują samoewaluacji - ustalają czego się nauczyli, co było dla nich trudne, a co łatwe oraz identyfikują nowe słownictwo, skupiając się na najtrudniejszych dla nich słowach.

Praca domowa:

  1. Uczniowie wykonują Exercise 1–7 (Sprawdź się).

  2. Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się):

Your English friend wants to know about an object form your bedroom you like best. Write an email in which you:

– tell your friend what object it is;

– explain why you like it;

– say when and how you use this object.

Sign as XYZ.

Your email should be between 50–120 words long.

Materiały pomocnicze: Film z e‑materiału.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

Uczniowie przygotowują mapę pojęć ze słownictwem z lekcji, kategoryzując ją wg własnego klucza logicznego. Na przyszłej lekcji oprowadzają partnerów z ławki po swoich mapach wyjaśniając sposób myślenia przy podziale słownictwa na poszczególne kategorie.