Autorka e‑materiału: Ela Borowiec

Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska

Opracowanie metodyczne: Paulina Andruszkiewicz‑Glińska, Paulina Marchlik

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: Missing Tablet / Zgubiony tablet

Grupa docelowa: klasa 3 szkoła podstawowa

Podstawa programowa:

Treści nauczania – wymagania szczegółowe 1.2, 2.2, 2.3, 3.1, 3.2, 5.2, 7, 8.1, 11

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K4] kompetencje cyfrowe

  4. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

Cele operacyjne:

  1. Uczeń używa słownictwa związanego z nazwami mebli pokojowych.

  2. Uczeń opisuje położenie przestrzenne przedmiotów.

  3. Uczeń pyta o położenie wybranych przedmiotów.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń rozwija świadomość własnego otoczenia.

  2. Uczeń kształtuje słownictwo umożliwiające porozumiewanie się w celu zlokalizowania przedmiotów w pomieszczeniu.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk)

  2. strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, organizowanie wiedzy tematycznej, błąd jako narzędzie doskonalenia)

  3. strategie kompensacyjne (wykorzystanie domysłu językowego)

Metody/techniki nauczania:

  1. podejście komunikacyjne

  2. kognitywizm

  3. konstruktywizm

  4. konektywizm

  5. metoda podająca (praca z tekstem/nagraniem, wyjaśnienie)

  6. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  7. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  8. metoda aktywizująca (ćwiczenia ruchowe/polisensoryczne, inscenizacja)

Formy zajęć:

  1. praca w parach

  2. praca w grupach

  3. praca całego zespołu klasowego

  4. praca indywidualna

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

  1. Przed lekcją nauczyciel rozmieszcza w sali w nietypowych miejscach przedmioty – tablet, misia, kolorową skarpetkę, książkę i but. Następnie wyświetla zdjęcia z Exercise 1 (Przeczytaj) i odtwarza nagrania. Zadaniem dzieci jest powtórzyć za nagraniem i podejść do nazwanego przedmiotu.

  2. Nauczyciel opisuje uczniom położenie przedmiotów, używając wyrażeń z in, on, under, np.: The shoe is on the desk. Następnie rzuca piłeczkę do wybranego ucznia i pyta: Michał, where is the shoe? Zadaniem ucznia jest odtworzyć zdanie wymodelowane przez nauczyciela.

Faza realizacyjna:

  1. Nauczyciel udostępnia nagranie do każdej ilustracji (Przeczytaj), a uczniowie go słuchają. Ponownie odtwarza nagrania i tym razem uczniowie śledzą tekst wzrokiem na tablicy multimedialnej lub na urządzeniach mobilnych.

  2. Uczniowie siadają w kręgu, a nauczyciel rozkłada przed nimi przedmioty używane w fazie wprowadzającej. Prosi, aby wszyscy zamknęli oczy, a ochotnik umieszcza przedmiot w jakimś miejscu w klasie. Uczniowie otwierają oczy. Nauczyciel zadaje pytania, a dzieci odpowiadają: What is missing? Where is the missing tablet/shoe/sock etc.? Ochotnicy odpowiadają, a reszta uczniów powtarza chórem.

  3. Nauczyciel wyświetla na tablicy obrazki z Exercise 2 (Przeczytaj) i pyta o kolejne przedmioty – Where is the tablet? Uczniowie odpowiadają. Podchodzą do tablicy i nanoszą na nią odpowiedzi.

  4. Nauczyciel wyświetla na tablicy Exercise 3 (Przeczytaj). Wskazuje obrazki i prosi dzieci o nazwanie przedmiotów, pokazując gestem, żeby wypowiedziały słowa cicho, głośno, jak starsza osoba itp. Następnie zaprasza do tablicy ochotników, którzy przeciągają dyktowane przez resztę klasy litery, formując odpowiedni wyraz.

  5. Uczniowie pracują w parach. Każda z par wykonuje prosty rysunek, na którym wybrany przedmiot z historyjki (Przeczytaj) jest umiejscowiony na jakimś meblu, w jego środku, pod nim. Po czym ukrywają rysunek przed kolegą/koleżanką, którego/której zadaniem jest zadać proste pytania pozwalające ustalić, co to za przedmiot (Is it a tablet/sock?) i gdzie się znajduje (Is it under the desk?). Zadaniem autora rysunku jest odpowiadać na pytania w sposób sugerowany w ramce Zapamiętaj: Yes, it is/No it isn’t.

  6. Nauczyciel wyświetla na tablicy ilustracje z Exercise 1 (Audio). Uczniowie odczytują nazwy przedmiotów, po czym podchodzą do tablicy i dopasowują do zdań odpowiednie ilustracje. Zanim podejdzie dany ochotnik, nauczyciel może celowo dopasować błędny obrazek, aby dzieci go poprawiły.

  7. Uczniowie słuchają nagrania dwa razy. Za drugim razem śledzą tekst na tablicy i starają się recytować razem z nagraniem.

  8. Nauczyciel odtwarza nagranie z Exercise 2 (Audio). Uczniowie w parach uzupełniają na urządzeniach mobilnych tekst nagrania. Słuchają jeszcze raz i sprawdzają odpowiedzi. Na koniec ochotnicy nanoszą odpowiedzi na tablicę.

  9. Nauczyciel wyświetla na tablicy zdania z Exercise 3 (Audio). Uczniowie słuchają recytowanki ostatni raz. Następnie nauczyciel odczytuje zdania z ćwiczenia, a uczniowie głosują na poprawną odpowiedź. Pokazują kciuki w górę, jeśli uważają, że odpowiedź Yes, it is jest poprawna (chórem mówią Yes, it is), lub opuszczają kciuki, jeśli ich zdaniem poprawna jest odpowiedź No, it isn’t, którą chórem wypowiadają. Nauczyciel nanosi odpowiedzi na tablicę.

  • Podczas realizacji poszczególnych ćwiczeń nauczyciel powinien dostosować tempo ich wykonywania do indywidualnych potrzeb uczniów. Uczniowie, którzy szybciej wykonali ćwiczenie, mogą pomóc koledze/koleżance pracującemu/pracującej wolniej.

Faza podsumowująca:

Uczniowie pracują w parach. Każda para dostaje zestaw dwóch figurek‑zabawek, klocki i podstawkę na klocki, za pomocą których stworzą scenkę rozmowy na wzór tej z Exercises 2 (Audio). Dzieci budują pokoje, w których figurki będą szukać przedmiotów. Odgrywają scenki w parach. Chętni prezentują je na forum klasy.

Praca domowa:

Uczniowie wykonują Exercise 1–3 (Sprawdź się). Nauczyciel może wykorzystać ćwiczenia z sekcji w ramach sprawdzianu, lub zadać wybrane ćwiczenia do samodzielnego wykonania w domu.

Materiały pomocnicze:

Miękka piłeczka, tablet, miś, kolorowa skarpetka, książka i but, klocki typu lego, podstawki do klocków, figurki.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

  1. Nauczyciel dzieli uczniów na czteroosobowe zespoły. Każdy z członków zespołu wciela się w jedną z czterech ról z recytowanki (Audio) – mamy, taty, Mii, Sandry. Następnie przygotowują występ sceniczny. Nauczyciel zachęca uczniów, aby użyli wyobraźni, tańczyli, śpiewali, pokazywali gestami to, co recytują itp.

  2. Uczniowie wykonują rysunek ilustrujący położenie jednego z przedmiotów z nagrania. Podpisują obrazek zdaniem opisującym przedmiot, np. The doll is on the floor. Nauczyciel może przypiąć rysunki do tablicy korkowej i na następnej lekcji wykorzystać do powtórzenia słownictwa.