Dla nauczyciela
Autorki e‑materiału: Sława Rewerska, Justyna Płachta
Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: What’s For Breakfast? / Co jest na śniadanie?
Grupa docelowa: klasa 1 liceum/technikum
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.6, II.1, II.5, III.4, IV.1, IV.5, V.1, V.5, IX.1, IX.2, IX.1, IX.2, XIII
Poziom nauczania: podstawowy
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
[K8] kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej
Cele operacyjne:
Uczeń rozwija słownictwo związane z jedzeniem śniadań.
Uczeń potrafi opisać, z czego składa się tradycyjne brytyjskie śniadanie.
Uczeń potrafi użyć wyrażeń potrzebnych do zamówienia śniadania w restauracji.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija słownictwo przydatne w codziennych sytuacjach, takich jak zamawianie śniadania w restauracji za granicą.
Uczeń rozwija wiedzę na temat różnic między Wielką Brytanią a Polską w tradycjach kulinarnych.
Uczeń kształtuje świadomość różnic kulturowych.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
kognitywizm
konstruktywizm
konektywizm
metoda podająca (praca z tekstem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (praca z ilustracją interaktywną, dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca całego zespołu klasowego
praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wyświetla na tablicy interaktywnej zdjęcie bistro (Przeczytaj) i zadaje uczniom pytania:
Do you go to places like that to eat breakfast?
Do you eat breakfast everyday? What do you usually eat?
What is your favourite breakfast food?
Uczniowie odpowiadają na forum klasy.
W ramach dalszego przygotowania do lekcji wykonują Exercise 1 (Przeczytaj), a chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają tekst Welcome to Spring Lakes Cafe! Odpowiadają na pytanie: Which breakfast set would you choose? Why?, a następnie wybierają właściwe odpowiedzi w Exercise 2 (Przeczytaj). Odpowiadają na forum klasy pełnymi zdaniami.
Posiłkując się tekstem, uczniowie uzupełniają Exercise 3 (Przeczytaj). Odczytują poszczególne zdania, a nauczyciel nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną. Powtarzają te czynności w Exercise 4 (Przeczytaj).
Uczniowie w parach odgrywają scenkę w bistro, gdzie jedna osoba jest kelnerem/kelnerką, a druga zamawia zestaw śniadaniowy z menu Spring Lake Cafe. Następnie zamieniają się rolami. Chętni uczniowie przedstawiają scenkę na forum klasy.
W ramach przygotowania do pracy z ilustracją interaktywną uczniowie porządkują wyrazy w Exercise 1 (Ilustracja interaktywna). Nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną. Nauczyciel może zapytać, czy wiedzą, z czego składa się tradycyjne angielskie śniadanie.
Nauczyciel wyświetla ilustrację interaktywną na tablicy i prosi uczniów o powtarzanie nazw dań wchodzących w skład English breakfast.
Uczniowie łączą zdjęcia z nazwami w Exercise 2 (Ilustracja interaktywna) i nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną. (Nauczyciel może pominąć to ćwiczenie, jeśli uczniowie nie mają większych problemów z rozumieniem i wymową nazw zawartych w ilustracji).
Uczniowie uzupełniają ilustrację w Exercise 3 (Ilustracja interaktywna) i nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Uczniowie wybierają właściwe odpowiedzi w Exercise 4 (Ilustracja interaktywna), odczytują je na forum klasy i nanoszą na tablicę multimedialną.
Faza podsumowująca:
Uczniowie w grupach trzy-, czteroosobowych tworzą menu tradycyjnego polskiego śniadania. Wzorują się na menu z e‑materiału. Nauczyciel pomaga w znalezieniu odpowiedniego słownictwa. Po zakończeniu pracy grupy prezentują klasie swoje menu. Na koniec ćwiczenia nauczyciel prosi uczniów o porównanie polskiej i brytyjskiej tradycji śniadaniowej. Zadaje pytanie: Which traditional breakfast is healthier, English or Polish? Why?
Nauczyciel kontynuuje rozmowę na forum klasy i pyta uczniów, co wiedzą o tradycjach śniadaniowych popularnych w innych krajach europejskich, np. we Włoszech, Francji czy w Hiszpanii.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1–7 (Sprawdź się).
Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): In your school there are students from different countries. In order to help them make friends, you decided to organise a school breakfast party where everyone can prepare some foods characteristic for their own culture. Write an invitation addressed to all the students at your school. It should contain the following information:
when the party is going to take place;
what foods will be prepared;
if there will be a vegetarian option;
what students should bring to the party.
Your text should be 100–150 words long.
Materiały pomocnicze: Ilustracja interaktywna z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania daneg:o multimedium:
Uczniowie szeregują produkty wymienione w ilustracji od najzdrowszych do najmniej zdrowych i zapisują uzasadnienia swoich decyzji. Nauczyciel pomaga uczniom w doborze słownictwa. Mogą też zaproponować, na jakie zdrowsze produkty można zamienić niektóre elementy tradycyjnego angielskiego śniadania. Następnie porównują prace w parach i/lub na forum klasy.