Autorki e‑materiału: Monika Kozłowska

Autorki scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska

Opracowanie metodyczne: Paulina Andruszkiewicz‑Glińska, Paulina Marchlik

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: Be Kind / Bądź uprzejmy/uprzejma

Grupa docelowa: klasa 1 szkoła podstawowa

Podstawa programowa:

Treści nauczania – wymagania szczegółowe 1.11, 2.2, 2.3, 3.1, 3.2, 4.1, 4.3, 5.1, 6.3, 7, 8.1

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K4] kompetencje cyfrowe

  4. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

Cele operacyjne:

  1. Uczeń potrafi podziękować innym za coś.

  2. Uczeń potrafi powiedzieć, że jest mu przykro.

  3. Uczeń nazywa różne zachowania przyjaciela.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń rozwija słownictwo pozwalające na uprzejme zachowanie się w różnych sytuacjach.

  2. Uczeń kształtuje postawę uprzejmości i kulturę osobistą.

  3. Uczeń kształtuje postawę dobrego zachowania podczas lekcji.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk)

  2. strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, organizowanie wiedzy tematycznej)

  3. strategie kompensacyjne (techniki wspierające uczenie się słownictwa, wykorzystanie domysłu językowego)

Metody/techniki nauczania:

  1. podejście komunikacyjne

  2. kognitywizm

  3. konstruktywizm

  4. konektywizm

  5. metoda podająca (praca z tekstem/nagraniem)

  6. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  7. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  8. metoda aktywizująca (ćwiczenia ruchowe/polisensoryczne)

Formy zajęć:

  1. praca w grupach

  2. praca w parach

  3. praca całego zespołu klasowego

  4. praca indywidualna

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. urządzenia (laptopy, tablety) dla indywidualnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

  1. Nauczyciel wyświetla na tablicy obrazek pani Crow (Wprowadzenie) i odtwarza jej wprowadzenie. Prosi dzieci o odpowiedź na pytanie pani Crow.

  2. Nauczyciel przechadza się między ławkami i prosi uczniów o różne przedmioty, używając zwrotów z Exercise 1 (Przeczytaj): Marta, can I have your pen, please. Thank you, you’re very kind.

  3. Dzieci stają w rzędzie tyłem do siebie w rozkroku i podają sobie piłeczkę w ten sposób, że jedna osoba schyla się i podaje piłeczkę pomiędzy swoimi nogami, a druga przejmuje piłeczkę i mówi: Thank you. Następnie odwracają się i powtarzają zabawę w drugą stronę.

  4. Nauczyciel wyświetla na tablicy obrazek pani Crow (Przeczytaj) i odtwarza jej słowa. Prosi dzieci o odpowiedź na pytanie pani Crow.

Faza realizacyjna:

  1. Nauczyciel wyświetla na tablicy Exercise 1 (Przeczytaj).

Zapisuje na tablicy wszystkie wyrazy z ćwiczenia i numeruje je 1 - thank you, 2 - please, 3 - kind, 4 - sorry, 5 - listen. Następnie dzieli uczniów na zespoły o numerach 1‑5. Wskazuje kolejne obrazki, a uczniowie z grupy oznaczonej numerem przypisanym do danego wyrażenia wstają, np.: jeśli rysunek ilustruje thank you, wstaje grupa numer 1. Następnie nauczyciel wypowiada wyrażenie, a dzieci po nim powtarzają.

  1. Uczniowie słuchają nagrania z historyjką (Przeczytaj) i śledzą wzrokiem tekst na tablicy multimedialnej lub na urządzeniach mobilnych.

  2. Nauczyciel ponownie odtwarza nagranie, ale tym razem zatrzymuje je po zdaniach kluczowych widocznych w dymkach np.: Be a good friendI’m sorry. Prosi uczniów o powtórzenie danego pytania/zdania. Uczniowie powtarzają: raz dziewczynki, raz chłopcy.

  3. Nauczyciel wyświetla na tablicy z Exercise 2 (Przeczytaj). Odtwarza nagrania i prosi dzieci o powtórzenie i wybranie prawidłowego zapisu zdania. Dzieci zaznaczają odpowiedzi na urządzeniach mobilnych, a ochotnicy nanoszą odpowiedzi na tablicę.

  4. Nauczyciel wyświetla na tablicy Exercise 3 (Przeczytaj). Mówi: Listen and choose the correct picture. If it is the picture on the left, stand up (demonstruje), if it is the picture on the right, sit on the floor like this (demonstruje). Następnie odtwarza nagrania, a dzieci głosują gestami. Nauczyciel zaznacza kolejne prawidłowe odpowiedzi na tablicy.

  5. Nauczyciel wyświetla na tablicy obrazek pani Crow (Plik audio) i odtwarza jej słowa. Dzieci odpowiadają na pytanie pani Crow, wymieniając zwroty grzecznościowe.

  6. Nauczyciel wyświetla na tablicy puzzle z Exercise 1 (Plik audio), a uczniowie układają je na urządzeniach mobilnych. Następnie pyta uczniów o to, co widzą: What is it? Uczniowie odpowiadają na forum klasy, a ochotnik zaznacza odpowiedź na tablicy.

  7. Nauczyciel dwukrotnie odtwarza piosenkę (Plik audio), zachęcając dzieci, by za pierwszym razem tańczyły, a za drugim śpiewały razem z nagraniem.

  8. Nauczyciel wyświetla na tablicy Exercise 2 (Plik audio). Odtwarza nagrania, a uczniowie powtarzają chórem.

  • Podczas realizacji poszczególnych ćwiczeń nauczyciel powinien dostosować tempo ich wykonywania do indywidualnych potrzeb uczniów. Uczniowie, którzy szybciej wykonali ćwiczenie, mogą pomóc koledze/koleżance pracującemu/pracującej wolniej.

Faza podsumowująca:

  1. Uczniowie pracują w parach. Na urządzeniach mobilnych uzupełniają zdania w Exercise 3 (Plik audio). Ochotnicy nanoszą odpowiedzi na tablicę.

  2. Uczniowie razem śpiewają piosenkę z e‑materiału.

Praca domowa:

Uczniowie wykonują Exercise 1–3 (Sprawdź się). Nauczyciel może wykorzystać ćwiczenia z sekcji w ramach sprawdzianu lub zadać wybrane ćwiczenia do samodzielnego wykonania w domu.

Materiały pomocnicze: Miękka piłeczka.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

  1. W domu uczniowie uczą się piosenki na pamięć i zaczynają od niej rozgrzewkę do kolejnej lekcji.

  2. Nauczyciel wyświetla na tablicy transkrypt tekstu piosenki, i zamazuje pisakiem interaktywnym wyrazy, zdania, a w końcu całe zwrotki. Uczniowie starają się odtworzyć tekst z pamięci, do momentu kiedy wszyscy znają już piosenkę na pamięć.