Autorka e‑materiału: Monika Kozłowska

Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska

Opracowanie metodyczne: Paulina Andruszkiewicz, Paulina Marchlik

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: In The Pet Shop / W sklepie zoologicznym

Grupa docelowa: klasa 1 szkoła podstawowa

Podstawa programowa:

Treści nauczania – wymagania szczegółowe 1.12, 2.1, 2.2, 2.3, 3.1, 4.1, 6.1, 6.3, 7, 8.1, 11

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K4] kompetencje cyfrowe

  4. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

Cele operacyjne:

  1. Uczeń rozpoznaje i nazywa wybrane zwierzęta domowe.

  2. Uczeń wskazuje, które zwierzęta domowe posiadają poszczególne postaci.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń rozwija zainteresowanie światem zwierząt.

  2. Uczeń rozwija spostrzegawczość podczas zabawy kartami.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk)

  2. strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, organizowanie wiedzy tematycznej)

  3. strategie kompensacyjne (techniki wspierające uczenie się słownictwa, wykorzystanie domysłu językowego)

Metody/techniki nauczania:

  1. podejście komunikacyjne

  2. kognitywizm

  3. konstruktywizm

  4. konektywizm

  5. metoda podająca (praca z tekstem/nagraniem, animacją)

  6. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  7. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  8. metoda aktywizująca (zabawa z kartami obrazkowymi, ćwiczenia ruchowe/polisensoryczne)

Formy zajęć:

  1. praca całego zespołu klasowego

  2. praca indywidualna

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

Przed zajęciami nauczyciel przygotowuje karty z obrazkami i karty z nazwami zwierząt domowych: goldfish, hamster, parrot, rabbit, ferret, cat, rat, dog, pudełko z kartkami do losowania z nazwami zwierząt oraz kartki żółte i zielone dla każdego.

Nauczyciel wyświetla Exercise 1 (Przeczytaj), wskazuje na poszczególne zwierzę i pyta: What animal is this? Gdy dzieci odpowiedzą, naciska cyfrę znajdującą się na grafice ze zwierzęciem i odtwarza nagranie, dzieci powtarzają nazwę zwierzęcia. Następnie klika na cyfry, jednak tylko wyświetla nazwy zwierząt i prosi uczniów o ich odczytanie i powtórzenie.

Faza realizacyjna:

  1. Uczniowie słuchają nagrania z historyjką (Przeczytaj) i śledzą wzrokiem tekst na tablicy multimedialnej lub na urządzeniach mobilnych. Nauczyciel odtwarza drugi raz nagranie, tym razem zatrzymując je przed nazwami zwierząt, które występują w tekście. Zadaniem uczniów jest wypowiedzieć ich nazwy na głos - raz głośno, raz cicho.

  2. Nauczyciel umieszcza w różnych miejscach klasy karty z ilustracjami zwierząt. Opisuje wybrane zwierzę, np.: I’m thinking about an animal. It can fly. What is it? Uczniowie zgadują nazwę zwierzęcia i podchodzą do karty z jego ilustracją. Nauczyciel powtarza zabawę ze wszystkimi kartami. Następnie zastępuje karty obrazkowe kartami z nazwami zwierząt i powtarza zabawę.

  3. Uczniowie wspólnie wykonują Exercise 2 (Przeczytaj). Ochotnicy po kolei podchodzą do tablicy multimedialnej i wybierają odpowiedni wyraz, odnoszący sie do nazwy zwierzęcia, które widoczne jest na grafice. Następnie nauczyciel pyta: What colour is this hamster/ferret/goldfish/rat/parrot?, a dzieci próbują odpowiedzieć.

  4. Nauczyciel wyświetla na tablicy Exercise 3 (Przeczytaj). Odtwarza nagranie dwa lub trzy razy, a dzieci w parach na urządzeniach mobilnych porządkują ilustracje. Ochotnicy nanoszą odpowiedzi na tablicę.

  5. Nauczyciel wyświetla na tablicy Exercise 1 (Animacja). Najpierw pyta uczniów: What animal is this? Następnie odtwarza nagrania z ćwiczenia, a wybrani rzutem piłeczki uczniowie łączą na tablicy obrazki z nagraniami. Wszyscy głośno powtarzają zdania.

  6. Nauczyciel wyświetla na tablicy animację o zwierzętach. Podczas drugiego odtworzenia zatrzymuje animację na zdaniach z I’ve got i prosi dzieci o powtórzenie głosem papugi.

  7. Nauczyciel rozdaje uczniom po dwie karty w kolorach zielonym i żółtym. Wyjaśnia, że za chwilę usłyszą nagranie – Exercise 2 (Animacja) i będą musieli wybrać obrazek, który to nagranie opisuje. Jeśli uważają, że to obrazek po lewej stronie, głosują, podnosząc zieloną kartkę, a jeśli obrazek po prawej – żółtą. Nauczyciel odtwarza nagrania, dzieci głosują, a on nanosi ich odpowiedzi na tablicę.

  • Podczas realizacji poszczególnych ćwiczeń nauczyciel powinien dostosować tempo ich wykonywania do indywidualnych potrzeb uczniów. Uczniowie, którzy szybciej wykonali ćwiczenie, mogą pomóc koledze/koleżance pracującemu/pracującej wolniej.

Faza podsumowująca:

Uczniowie wykonują Exercise 3 (Sprawdź się). Nauczyciel włącza nagrania, uczniowie w parach układają części zdań w jedną całość, następnie sprawdzają je całą klasą. Ochotnicy nanoszą poprawne odpowiedzi na tablicę.

Na zakończenie nauczyciel prosi uczniów, żeby usiedli w kręgu. Zapisuje na tablicy dwa wzory zdań: I’ve got a…I want a… Uzupełnia je dla przykładu wyrazem: dog. Następnie na środku kręgu stawia pudełko wypełnione kartkami z nazwami zwierząt z lekcji oraz wyrazami catdog. Uczniowie podchodzą i losują jedną kartkę. Ich zadaniem jest stworzyć zdanie na podstawie schematu z tablicy, z wylosowaną nazwą zwierzęcia. Zabawę można również przeprowadzić w formie rywalizacji drużynowej.

Praca domowa:

Uczniowie wykonują Exercise 1–2 (Sprawdź się). Nauczyciel może wykorzystać ćwiczenia z sekcji w ramach sprawdzianu lub zadać wybrane ćwiczenia do samodzielnego wykonania w domu.

Materiały pomocnicze:

Karty z obrazkami i karty z nazwami zwierząt domowych: goldfish, hamster, parrot, rabbit, ferret, cat, rat, dog, pudełko z kartkami z nazwami zwierząt do losowania oraz kartki żółte i zielone dla każdego.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

Uczniowie tworzą rebus ze zdaniem I’ve got + rysunek zwierzęcia z animacji. Następnie wymieniają się rebusami w parach i je rozwiązują.