Dla nauczyciela
Imię i nazwisko autora: Włodzimierz Juśkiewicz
Przedmiot: geografia
Temat zajęć: Platforma, tarcza i płyta tektoniczna
Grupa docelowa: I etap edukacyjny, liceum/technikum, zakres rozszerzony
Podstawa programowa
V. Dynamika procesów geologicznych i geomorfologicznych: najważniejsze wydarzenia w dziejach Ziemi, minerały, geneza i wykorzystanie skał, procesy rzeźbotwórcze i ich efekty (wietrzenie, erozja, transport, akumulacja, ruchy masowe), odkrywka geologiczna.
Uczeń:
9) wyjaśnia wpływ procesów geologicznych na powstanie głównych struktur tektonicznych i ukształtowanie powierzchni Ziemi na wybranych przykładach;
Kształtowane kompetencje kluczowe
kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii,
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się.
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji,
Cele operacyjne
Uczeń:
definiuje, czym jest płyta tektoniczna,
wie, jaka jest różnica między platformą a tarczą,
potrafi analizować wygląd płyt w minionych epokach geologicznych.
Strategie nauczania: asocjacyjna, operacyjna
Metody i techniki nauczania: metoda tekstu przewodniego, dyskusja, debata, burza mózgów.
Formy zajęć: praca indywidualna, praca w grupach, praca całego zespołu klasowego.
Środki dydaktyczne: przykładowe mapy świata z granicami płyt (ksero), zasoby multimedialne zwarte w e‑materiałach, atlasy, zakreślacze
Materiały pomocnicze:
Czechowski, L., Tektonika płyt i konwekcja w płaszczu Ziemi, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 1994.
Koziar, J., Ekspansja Ziemi a tektonika płyt, Wrocławska Pracownia Geotektoniczna, Wrocław 2009.
Jan Koziar, Ekspansja Ziemi i jej dowody, Wrocław 2017.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca
Nauczyciel wprowadza uczniów w temat zajęć, zadając pytania: Czy ktoś z was odwiedził/zwiedzał Skandynawię? Jak wygląda tamtejszy krajobraz? Czym różni się od krajobrazu polskich nizin?
Nauczyciel naprowadza uczniów na temat zajęć kolejnymi pytaniami: Czy na niżu polskim występują kopalnie skał? Dlaczego ich nie ma? Jak głęboko mogą znajdować się skały podłoża na niżu polskim?
Nauczyciel informuje, jakie cele będą realizowane:
poznanie definicji płyty tektonicznej, tarczy i platformy,
poznanie specyficznej budowy wspomnianych jednostek,
opracowanie mapy tektonicznej i jej analiza.
Następnie prowadzący pyta klasę, co rozumie pod pojęciem płyty tektonicznej, tarczy i platformy. Następuje burza mózgów. Uczniowie wymieniają dowolne hasła, które kojarzą im się z danymi terminami.
Po zakończeniu burzy mózgów nauczyciel prosi uczniów o zapoznanie się z wybranymi e‑materiałami (z definicjami oraz z animacją) i zweryfikowanie swoich wyobrażeń z rzeczywistością. Następuje dyskusja. Uczniowie dzielą się swoimi uwagami.
Faza realizacyjna
Nauczyciel prosi uczniów o dobranie się w zespoły kilkuosobowe, takie, by powstało 6 grup. Każdy z zespołów otrzymuje podkładową mapę świata z granicami płyt tektonicznych, atlas oraz zakreślacze. Uczniowie proszeni są o przeczytanie e‑materiałów. Następnie nauczyciel przedstawia zadania do wykonania. Pierwszym zadaniem uczniów będzie sporządzenie mapy tektonicznej wybranego kontynentu (Ameryka Północna, Ameryka Południowa, Afryka, Europa, Azja, Australia – po jednym na grupę). Nauczyciel prosi uczniów o odszukanie w atlasie mapy tektonicznej i naniesienie nazw płyt tektonicznych dla wybranego kontynentu oraz zakolorowaniu ich granic. Dodatkowo uczniowie powinni nanieść na podkład granice rozbieżne i zbieżne (różnymi kolorami) dla swoich kontynentów oraz obszarów wokół nich, a także ich główne orogeny.
Drugim zadaniem uczniów jest analiza stworzonych przez siebie map. Nauczyciel prosi uczniów o przyjrzenie się mapom w grupach i analizę występowania granic płyt litosfery, opis ich charakterystyki. Uczniowie mają za zadanie podać ich odległości od siebie i od kratonów. Uczniowie po chwili dyskusji grupowej przedstawiają swoją mapę i wnioski na forum całej klasy. Osoby z innych grup komentują pomysły i spostrzeżenia innych uczniów. Nauczyciel kieruje dyskusją tak, by zwrócić uwagę na:
umiejscowienie kratonów z dala od granic litosfery,
przebieg granic płyt tektonicznych.
Trzecim zadaniem jest porównanie załączonej mapy z mapami uczniów. Dyskusja odbywa się na forum klasy, mapa trzęsień ziemi oraz mapy uczniów znajdują się na tablicy. Nauczyciel pyta uczniów, czy bez dokładnej analizy widzą zależności pomiędzy mapami. W przypadku pozytywnej odpowiedzi następuje ogólnoklasowa dyskusja, w przypadku negatywnej - nauczyciel naprowadza uczniów, wspominając definicję kratonu, podkreślając minimalną aktywność sejsmiczną na jego obszarze. Uczniowie powinni zobaczyć, że strefy sejsmiczne związane są z orogenami i granicami płyt, zaś tarcze i płyty są od nich oddalone.
Faza podsumowująca
Nauczyciel zdaje uczniom następujące pytania:
Czego dowiedzieliście się z dzisiejszej lekcji?
Co było dla was najciekawsze?
O czym chcielibyście dowiedzieć się więcej?
Następuje krótka dyskusja podsumowująca treści poruszone podczas lekcji. W razie potrzeby prowadzący wyjaśnia kwestie sporne i problematyczne oraz odpowiada na dodatkowe pytania uczniów. Uczniowie przystępują do indywidualnego rozwiązywania ćwiczeń na końcu e‑zasobu. Zadania, których licealiści nie zdążą rozwiązać w klasie, można zadać jako pracę domową.
Praca domowa
Wykonaj ćwiczenie 8, które jest zawarte w e‑materiale.
Wskaż na podstawie mapy geologicznej jednostkę tektoniczną, którą zamieszkujesz.
Propozycje aktywizacji uczniów do scenariusza lekcji:
Wyjście/wycieczka do muzeum geologicznego w celu zobaczenia kolekcji skał typowych dla dna oceanicznego.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Animacja może zostać użyta jako element pracy na lekcji lub uzupełnienie pracy domowej.