Autorka e‑materiału: Zuzanna Kościuk

Autorka scenariusza: Iza Michalak

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: Negotiations in Daily Life / Negocjacje w życiu codziennym

Grupa docelowa: klasa 3 liceum/technikum

Podstawa programowa:

Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, V

Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.14, II.5, II.7, III.1, III.2, III.4, III.5, III.7, V.2, V.7, V.12, VII.4, VII.14, VII.15, VIII.1, VIII.2, VIII.3, X, XI, XII, XIII

Poziom nauczania: podstawowy

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K4] kompetencje cyfrowe

  4. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

Cele operacyjne:

  1. Uczeń stosuje słownictwo związane z negocjacjami.

  2. Uczeń potrafi opowiadać o tym, jak wyglądają poprawne negocjacje, a także jakie błędy popełniają negocjatorzy.

  3. Uczeń umie zredagować e‑mail, w którym opisuje niedawno odbytą negocjację.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na tematy związane z negocjacjami.

  2. Uczeń poszerza wiedzę z zakresu negocjacji i poprawnej komunikacji.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk)

  2. strategie kognitywne (organizowanie wiedzy tematycznej)

  3. strategie kompensacyjne (nauka poprzez używanie omówień i synonimów nieznanych słów, błąd jako narzędzie doskonalenia)

Metody/techniki nauczania:

  1. kognitywizm

  2. podejście komunikacyjne

  3. podejście humanistyczne

  4. zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe

  5. metoda podająca (praca z tekstem/filmem)

  6. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  7. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  8. metoda aktywizująca (dyskusja w parach/na forum klasy)

Formy zajęć:

  1. praca w parach

  2. praca w grupach

  3. praca całego zespołu klasowego

  4. praca indywidualna

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

  1. Nauczyciel kieruje uwagę uczniów na zdjęcie przedstawiające dłonie osób siedzących po dwóch stronach stołu i pyta, na co może wskazywać taki język ciała. Uczniowie odpowiadają na forum klasy.

  2. Nauczyciel pisze na tablicy wyraz Negotiation i prosi uczniów o podanie skojarzeń do tego słowa:

  • What comes to your mind when you think about negotiations?

  • What words, situations and feelings come to your mind?

Uczniowie odpowiadają na forum klasy.

  1. Uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Porównują odpowiedzi na forum klasy.

Faza realizacyjna:

  1. Uczniowie czytają tekst How to Negotiate? i sprawdzają, czy poprawnie wykonali Exercise 1 (Przeczytaj). Uzasadniają odpowiedzi, odwołując się do konkretnych fragmentów tekstu.

  2. Uczniowie wykonują Exercise 2 i 3 (Przeczytaj). Porównują odpowiedzi w parach, następnie nauczyciel dzieli pary na dwie grupy. Uczniowie w grupach próbują ustalić wspólny klucz odpowiedzi (dyskusja po angielsku). Obie grupy prezentują odpowiedzi na forum klasy (uzasadniając je), a następnie nauczyciel wskazuje błędy. Wygrywa grupa, która zrobi najmniej błędów.

  3. Uczniowie wykonują Exercise 4 (Przeczytaj). Sprawdzają, w jakim kontekście wyrażenia z zadania wystąpiły w tekście, po czym układają z nimi własne zdania, najlepiej związane z tematyką lekcji.

  4. Uczniowie wykonują Exercise 5 (Przeczytaj). Porównują odpowiedzi w parach, a wyznaczona przez nauczyciela osoba wykonuje zadanie na tablicy multimedialnej.

  5. Uczniowie wykonują Exercise 6 (Przeczytaj). Wyznaczone przez nauczyciela osoby odczytują prace na forum klasy.

  6. Dodatkowo nauczyciel może zapytać uczniów, która z zasad negocjacji wydaje im się najważniejsza, najtrudniejsza do realizacji w praktyce itd.: Which negotiation rule do you find the most important/the difficult to use in practise?

  7. W ramach rozgrzewki do multimedium uczniowie wykonują Exercise 1 (Film). Odpowiedzi sprawdzają na forum klasy.

  8. Uczniowie oglądają film i wykonują Exercise 2 (Film).

  9. Uczniowie wykonują Exercise 34 (Film) i porównują odpowiedzi w parach. Wyznaczona osoba nanosi odpowiedzi na tablicę. Uczniowie starają się odtworzyć z pamięci kontekst, w jakim wystąpiły wyrażenia w filmie.

  10. Uczniowie wykonują Exercise 5 (Film). Chętne osoby odczytują prace na forum klasy. Alternatywnie lub dodatkowo: Uczniowie w parach odgrywają sytuację opisaną w zadaniu, wcielając się w rolę rodzica i dziecka.

Faza podsumowująca:

Uczniowie w parach wykonują ustnie Exercise 7 (Sprawdź się). Na forum klasy relacjonują informacje uzyskane od kolegi/koleżanki.

Praca domowa:

  1. Uczniowie realizują Exercise 1–6 (Sprawdź się).

  2. Uczniowie przygotowują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): Write an email to a friend from England about a difficult negotiation you’ve had recently with your parents. In the email:

  • give the subject of the negotiation;

  • describe the negotiation and explain why it was difficult;

  • express how you felt during the negotiation;

  • ask your friend if he/she had a difficult negotiation with his/her family too.

Your answer should be 100–150 words long.

Materiały pomocnicze: Film z e‑materiału.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

W ramach pracy domowej uczniowie przygotowują trzy konteksty sytuacyjne: rodzic/dziecko, nauczyciel/uczeń, kolega/kolega, w których jedna ze stron (dziecko, uczeń, kolega) chce wynegocjować jakąś kwestię. Należy zaznaczyć, czy negocjacje mają zakończyć się sukcesem, czy nie. Każda sytuacja powinna być zapisana na oddzielnej kartce. Na kolejnej lekcji wszystkie sytuacje są zbierane w trzech pulach (rodzic/dziecko, nauczyciel/uczeń, kolega/kolega). Uczniowie, pracując w parach, losują po jednej sytuacji z każdej kategorii i odgrywają poszczególne scenki. Zwracają uwagę na zastosowanie zasad negocjacji opisanych w lekcji.