Autor e‑materiału: Konrad Gniazdowski

Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: Where Are You Really From? / Skąd tak naprawdę jesteś?

Grupa docelowa: klasa 1 liceum/technikum

Podstawa programowa:

Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV, V

Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.1, I.2, I.3, I.4, I.5, I.6, I.7, I.8, I.9, I.10, I.11, I.12, I.13, I.14, II.5, II.7, III.1, III.4, III.5, V.1, V.6, V.8, VII.1, VII.3, VII.14, VIII.1, IX.2, XIII

Poziom nauczania: podstawowy

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K4] kompetencje cyfrowe

  4. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

  5. [K6] kompetencje obywatelskie

  6. [K8] kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej

Cele operacyjne:

  1. Uczeń stosuje słownictwo związane z określaniem narodowości i przynależności kulturowej.

  2. Uczeń potrafi opisać życie angielskiego imigranta z Indii.

  3. Uczeń potrafi wyjaśnić różnicę pomiędzy nazwą „Brytyjczyk” a „Szkot”, „Walijczyk” i „Irlandczyk”.

  4. Uczeń potrafi uzasadnić wielokulturowość Wielkiej Brytanii, uwzględniając kolonizatorską przeszłość kraju.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń kształtuje świadomość różnic kulturowych i etnicznych oraz ich wpływu na adaptację imigrantów.

  2. Uczeń rozwija wiedzę na temat zróżnicowania etnicznego Wielkiej Brytanii i jego historycznych uwarunkowań, co pozwala mu lepiej rozumieć własne otoczenie pod względem różnic kulturowych i etnicznych.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)

  2. strategie kognitywne (analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)

  3. strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)

Metody/techniki nauczania:

  1. podejście komunikacyjne

  2. metoda kognitywna

  3. konektywizm

  4. podejście humanistyczne

  5. metoda podająca (praca z tekstem/animacja)

  6. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  7. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  8. metoda aktywizująca (dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)

Formy zajęć:

  1. praca w parach

  2. praca w grupach

  3. praca całego zespołu klasowego

  4. praca indywidualna

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

  1. Nauczyciel pokazuje zdjęcie młodych ludzi z e‑materiału i w odniesieniu do podpisu (Different ethnicities can live and work together) pyta uczniów:

  • What ethnicities are there in Poland??

  • Are their lifestyles and cultural values different?

  • Do you know what ethnicities there are in the UK?

  • Are their lifestyles and cultural values different?

    Uczniowie dzielą się spostrzeżeniami na forum klasy.

  1. W ramach przygotowania do lekcji uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj).

Faza realizacyjna:

  1. Uczniowie czytają tekst You’re from the UK? Where Exactly? Wybierają prawidłowe odpowiedzi w Exercise 2 (Przeczytaj). Odczytują odpowiedzi pełnymi zdaniami i uzasadniają je cytatami z tekstu.

  2. Uczniowie ponownie czytają tekst i uzupełniają Exercise 3 (Przeczytaj). Sprawdzają odpowiedzi w parach i odczytują na forum klasy.

  3. Uczniowie w parach (lub grupach trzy-, czteroosobowych) tworzą podobny tekst o Polsce. Używając wiedzy ogólnej oraz słownictwa z tekstu, uczniowie starają się odpowiedzieć na pytanie, jakie grupy etniczne można wyróżnić w Polsce. Nauczyciel pomaga ze słownictwem (Pomerania – Pomeranian, Silesia – Silesian itp.) Uczniowie na forum klasy przedstawiają efekty pracy.

  4. Uczniowie wykonują Exercise 4 (Przeczytaj). Sprawdzają odpowiedzi na forum klasy. Mogą odegrać dialogi w parach.

  5. W ramach przygotowania do pracy z animacją uczniowie odpowiadają na pytania:

  • What do you know about Indian culture?

  • What are the cultural elements (music/food) we associate Indian culture with?

    Dzielą się wiedzą na forum klasy, a nauczyciel zapisuje informacje na tablicy.

  1. Uczniowie zapoznają się z animacją, po czym grupują nazwy w Exercise 1 (Animacja). Chętna osoba nanosi odpowiedzi tablicę multimedialną.

  2. Uczniowie ponownie oglądają animację i wybierają prawidłowe odpowiedzi w Exercise 2 (Animacja). Uzasadniają je, odwołując się do treści animacji.

  3. Uczniowie w parach uzupełniają tekst e‑maila w Exercise 3 (Animacja) i nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.

  4. Nadal pracując w parach, uczniowie tworzą treść e‑maila według polecenia z Exercise 4 (Animacja): Rudra is looking for more internet‑friends to chat and write with. Write him the first message and introduce yourself. Your text should be 100–150 words long and include the following:

  • greetings and the place you are writing from;

  • your hobbies and things you like doing;

  • your family’s description;

  • a question about Indian or British culture.

    Po zakończeniu pracy chętni na forum klasy odczytują listy.

Faza podsumowująca:

  1. Uczniowie, pracując w parach, ustnie odpowiadają na pytania z Exercise 7 (Sprawdź się). Nauczyciel może poprosić, żeby dodatkowo zapytali o poczucie przynależności etnicznej/kulturowej.

  2. Uczniowie w grupach trzy-, czteroosobowych metodą „burzy mózgów” zbierają pomysły na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): Your city council announced a competition for a slogan and a mural referring to Polish culture. Write a blog entry (100–150 words) in which you:

  • describe what the competition is all about;

  • explain why you want to participate in it;

  • describe your slogan and the graphics that should come with it;

  • provide an explanation why your idea is good.

    Prezentują zebrane pomysły na forum klasy, aby potem w ramach pracy domowej wykonać ćwiczenie w formie pisemnej (według dokładnych instrukcji z e‑materiału).

Praca domowa:

  1. Uczniowie wykonują Exercise 1–6 (Sprawdź się).

  2. Uczniowie piszą pracę według instrukcji z Exercise 8 (Sprawdź się).

  3. Na wzór animacji w e‑materiale uczniowie w zespołach tworzą prezentację przedstawiającą historię dziecka imigrantów w Polsce, podobną do historii Rudry. Dostosowują osoby, zwyczaje i problemy do realiów kraju, naśladując styl, gramatykę i logikę wypowiedzi Rudry.

  4. Opcjonalnie: W grupie zainteresowanej tematem nauczyciel może poprosić uczniów o znalezienie w anglojęzycznej Encyklopedii znaczenia i historii wyrazu nation, w celu ukształtowania świadomości historycznego kontekstu pojęcia.

Materiały pomocnicze: Animacja z e‑materiału.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

Na wzór animacji z e‑materiału uczniowie w zespołach tworzą w ramach pracy domowej prezentację przedstawiającą historię dziecka imigrantów w Polsce, podobną do historii Rudry. Dostosowują osoby, zwyczaje i problemy do realiów kraju, naśladując styl, gramatykę i logikę wypowiedzi Rudry.