Dla nauczyciela
Scenariusz lekcji:
Imię i nazwisko autora: | Jarosław Krakowski |
Przedmiot: | Fizyka |
Temat zajęć: | Czy dioda spełnia prawo Ohma? |
Grupa docelowa: | III etap edukacyjny, liceum, technikum, zakres rozszerzony |
Podstawa programowa | Cele kształcenia – wymagania ogólne Zakres rozszerzony |
Kształtowane kompetencje kluczowe: | Zalecenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE z 2018 r.
|
Cele operacyjne: | Uczeń:
|
Strategie nauczania | IBSE (Inquiry‑Based Science Education - nauczanie/uczenie się przedmiotów przyrodniczych przez odkrywanie/dociekanie naukowe) |
Metody nauczania | wykład problemowy, burza mózgów |
Formy zajęć: | praca zespołowa, praca w parach przy rozwiązywaniu zadań |
Środki dydaktyczne: | schematy obwodów elektrycznych i charakterystyki prądowo napięciowe różnych elementów obwodu; zasilacz prądu stałego, opornik, dioda, woltomierz, amperomierz |
Materiały pomocnicze: | rzutnik multimedialny, ekran |
PRZEBIEG LEKCJI | |
Faza wprowadzająca: | |
Nauczyciel prosi kilku uczniów o pomoc w eksperymencie, podczas którego ochotnicy pod okiem nauczyciela wyznaczają charakterystykę prądowo‑napięciową opornika. Na podstawie uzyskanych w ten sposób wyników pomiaru oraz pytań naprowadzających, uczniowie przypominają sobie prawo Ohma oraz zakres jego stosowalności. | |
Faza realizacyjna: | |
Kolejna grupa ochotników z pomocą nauczyciela wyznacza charakterystykę prądowo‑napięciową diody. Uczniowie dzielą się na czteroosobowe grupy i na podstawie wyników pomiaru każda grupa szkicuje wykres natężenia od napięcia dla diody. Potem uczniowie porównują stworzone przez siebie wykresy i dyskutują na temat ich poprawności, korygując przy tym ewentualne błędy. Uczniowie analizują charakterystykę prądowo–napięciową diody i analizując wykres stwierdzają, czy dioda spełnia prawo Ohma. Nauczyciel podaje przykłady wykresów innych elementów obwodu, które nie spełniają prawa Ohma (na przykład termistora i fotorezystora). | |
Faza podsumowująca: | |
Uczniowie utrwalają wiedzę i zdobyte umiejętności przez rozwiązanie w parach zadań 1, 2, 3, 4 z zestawu ćwiczeń. | |
Praca domowa: | |
W celu powtórzenia i utrwalenia zdobytej wiedzy uczniowie oglądają multimedium i rozwiązują zadania: 5, 6, 7, 8, 9 z zestawu ćwiczeń. | |
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium | Multimedium może być wykorzystywane na lekcjach, na których są omawiane zastosowania LED oraz prawo Ohma. |