Autorka e‑materiału: Ela Borowiec

Autorka scenariusza: Iza Michalak

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: Fake News – Real News? / Fałszywe informacje – prawdziwe informacje?

Grupa docelowa: klasa 7 szkoła podstawowa

Podstawa programowa:

Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, V

Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.9, I.12, II.2, II.5, III.1, III.4, V.1, V.6

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K3] kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii

  4. [K4] kompetencje cyfrowe

  5. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

Cele operacyjne:

  1. Uczeń stosuje słownictwo związane z mediami społecznościowymi oraz popularnym zjawiskiem rozprzestrzeniania się fałszywych informacji.

  2. Uczeń potrafi wskazać przyczyny krążenia fałszywych informacji w sieci.

  3. Uczeń potrafi napisać e‑mail na temat zjawiska fake news.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na temat mediów społecznościowych oraz zjawiska rozprzestrzeniania się fałszywych informacji.

  2. Uczeń kształtuje wiedzę na temat zjawiska fake news w mediach społecznościowych.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)

  2. strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)

  3. strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)

Metody/techniki nauczania:

  1. podejście komunikacyjne

  2. metoda kognitywna

  3. konektywizm

  4. podejście humanistyczne

  5. zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe

  6. metoda podająca (praca z tekstem)

  7. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  8. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  9. metoda aktywizująca (praca z prezentacją multimedialną, dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)

Formy zajęć:

  1. praca w parach

  2. praca w grupach

  3. praca indywidualna

  4. praca całego zespołu klasowego

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

  1. Nauczyciel zwraca uwagę uczniów na ilustrację I like it, so I share it i pyta uczniów:

  • What news do you like?

  • What news do you share with friends?

Uczniowie rozmawiają na forum klasy. Dodatkowo, nauczyciel zadaje pytania:

  • What is fake news?

  • What fake news have you recently come across?

Uczniowie udzielają odpowiedzi na forum klasy.

  1. W ramach przygotowania do lekcji uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj).

Faza realizacyjna:

  1. Nauczyciel prosi uczniów o przeczytanie tekstu English Homework, a następnie o odpowiedź na pytanie: What did Sue’s English teacher want the students to discover? Uczniowie odpowiadają na forum klasy.

  2. Uczniowie wykonują Exercise 2 (Przeczytaj). Chętni prezentują i uzasadniają odpowiedzi na forum klasy.

  3. Uczniowie ponownie czytają tekst English Homework i wykonują Exercise 3 (Przeczytaj). Uzasadniają odpowiedzi, powołując się na cytaty z tekstu.

  4. Uczniowie wyszukują w tekście English Homework wyrażenia związane z tematem lekcji, zwracając uwagę na kontekst, w jakim zostały one użyte.

  5. Uczniowie wykonują Exercise 4 (Przeczytaj) i udzielają odpowiedzi na forum klasy.

  6. Uczniowie, pracując w parach, wykonują Exercise 5 (Przeczytaj). Chętne osoby prezentują odpowiedzi na forum klasy.

  7. Uczniowie pracują w małych grupach i wymyślają chwytliwe nagłówki fake news zgodnie z poleceniem z Exercise 6 (Przeczytaj). Prezentują nagłówki na forum klasy, po czym grupy wymieniają się nagłówkami i metodą „burzy mózgów” wymyślają treść wiadomości, która jest rozwinięciem nagłówków. Na koniec przedstawiciele grup prezentują wiadomości na forum klasy, wcielając się w rolę prezentera telewizyjnego / prezenterki telewizyjnej.

  8. Nauczyciel wyświetla na tablicy zdjęcie Who creates fake news? Why? (Prezentacja multimedialna), a uczniowie odpowiadają na forum klasy. Następnie łączą wyrazy w wyrażenia w Exercise 1 (Prezentacja multimedialna). Ochotnik nanosi rozwiązanie na tablicę.

  9. Nauczyciel wyświetla na tablicy prezentację multimedialną. Pierwszy raz wyświetla ją w całości, a za drugim razem zatrzymuje po poszczególnych slajdach i pyta uczniów, czy zgadzają się z podnoszonymi wątki oraz czy przydarzyły im się podobne doświadczenia. Uczniowie rozmawiają na forum klasy.

  10. Uczniowie wykonują Exercise 2 (Prezentacja multimedialna). Prezentują i uzasadniają odpowiedzi na forum klasy.

  11. Uczniowie wykonują Exercise 3 (Prezentacja multimedialna) i rozwijają/wyjaśniają każde ze zdań 1–5, podając dodatkowe informacje.

  12. Uczniowie, pracując w parach, wykonują Exercise 45 (Prezentacja multimedialna). Chętni uczniowie odczytują odpowiedzi pełnymi zdaniami na forum klasy.

Faza podsumowująca:

  1. Uczniowie, pracując w parach, odpowiadają na pytanie w Exercise 7 (Sprawdź się). Następnie wspólnie układają listę powodów w odpowiedzi na pytanie: Why do you think teenagers believe fake news? Prezentują listy na forum klasy.

  2. Uczniowie rozmawiają na forum klasy, czego się podczas lekcji dowiedzieli i nauczyli.

Praca domowa:

  1. Uczniowie wykonują Exercise 1–6 (Sprawdź się).

  2. Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): Your English friend Tom read a post on social media that there are small dragons in Poland. Write an email to him in which you:

  • explain what fake news is and why he shouldn’t believe it;

  • inform him how to check whether the news is real or fake;

  • suggest other ways to learn more about fake news.

Sign your name as XYZ. Your answer should be between 50–120 words.

Materiały pomocnicze: Prezentacja multimedialna z e‑materiału.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

Uczniowie wykonują mapę pojęć na podstawie prezentacji. Użyją mapy jako notatki do krótkiego wystąpienia na forum klasy, będącego podsumowaniem treści z prezentacji.