Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Luiza Kubalska, Mustafa Guven Gunduz
Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: Sports Fan / Kibic sportowy
Grupa docelowa: klasa 3 liceum/technikum
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV, V
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.1, I.10, II.1, II.5, II.7, III.1, III.5, III.7, IV.5 IV.6, V.5, V.6, V.7, V.12, VII.5, VII.13, VII.15, IX.2, X, XII, XIII
Poziom nauczania: podstawowy
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo związane ze sportem i kibicowaniem.
Uczeń potrafi opisać przebieg zawodów sportowych.
Uczeń potrafi stworzyć wpis na blog na temat mało znanego, niezwykłego sportu.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na temat sportu i kibicowania.
Uczeń poszerza wiedzę na temat zawodów sportowych.
Uczeń rozwija zainteresowanie sportem.
Uczeń kształtuje postawę gotowości do pokonywania przeciwności.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozwijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)
Metody/techniki nauczania:
konstruktywizm
kognitywizm
podejście komunikacyjne
podejście humanistyczne
metoda podająca (praca z tekstem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe, dialogi w parach)
Formy zajęć:
praca w grupach
praca indywidualna
praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel pyta uczniów: Are you sports fans? Which sports interest you? Which sports stars do you like the most? Uczniowie odpowiadają na forum klasy.
W ramach przygotowania do lekcji uczniowie rozwiązują krzyżówkę w Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Faza realizacyjna:
Uczniowie przeglądają tekst w sekcji Przeczytaj i wybierają dla niego najlepszy tytuł spośród propozycji w Exercise 2 (Przeczytaj).
Uczniowie czytają tekst i wykonują Exercise 3 (Przeczytaj). Podają odpowiedzi na forum klasy i uzasadniają je odpowiednimi fragmentami tekstu. Nauczyciel nanosi odpowiedzi na tablicę.
Uczniowie wykonują Exercise 4 (Przeczytaj). Podają odpowiedzi pełnymi zdaniami i uzasadniają je, odwołując się do tekstu.
Pracując w parach, uczniowie uzupełniają Exercise 5 (Przeczytaj). Prezentują odpowiedzi na forum klasy i nanoszą je na tablicę multimedialną.
Uczniowie wykonują Exercise 6 (Przeczytaj) i uzasadniają odpowiedzi na forum klasy. Następnie pracują w parach i tworzą definicje wyrazów z ćwiczenia. Wyznaczeni przez nauczyciela uczniowie prezentują definicje na forum klasy.
W ramach przygotowania do pracy z nagraniem uczniowie wykonują Exercise 1 (Plik audio). Podają odpowiedzi na forum klasy, a nauczyciel nanosi je na tablicę.
Uczniowie słuchają nagrania i wykonują Exercise 2 (Plik audio). Sprawdzają odpowiedzi w parach i na forum klasy. Starają się uzasadnić odpowiedzi.
Uczniowie ponownie słuchają nagrania i uzupełniają dialog w Exercise 3 (Plik audio). Wyznaczone przez nauczyciela dwie osoby odczytują dialog na forum klasy, a nauczyciel nanosi odpowiedzi na tablicę.
Uczniowie wykonują w parach Exercise 4 (Plik audio). Zwracają szczególną uwagę na wykorzystanie słownictwa, które pojawiło się w tekście i w pliku audio. Chętne osoby czytają prace na forum klasy.
Faza podsumowująca:
Uczniowie w parach uzupełniają dialog w Exercise 4 (Plik audio) i odczytują go w parach, zamieniając się rolami.
Nadal pracując w parach, uczniowie tworzą wpis na blog według polecenia w Exercise 8 (Sprawdź się): Write a blog post about a blooming sport. Your post should be 100–150 words and include the following:
what the sports is;
what the rules are;
how many people can play it;
why you like this sport.
Chętni prezentują prace na forum klasy.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1–7 (Sprawdź się).
Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 9 (Sprawdź się): Write an email to your foreign friend who is coming to your town soon. He/She is a sports fan. You would like to offer him/her a few sports events taking place while he’s/she’s in town. Your email should be 100–150 words long and include the following:
why you are writing the email;
description of sports events that will take place;
what world‑stars are going to appear;
which event your friend is likely to enjoy the most.
Uczniowie tworzą w parach mapę pojęć ze słownictwem z e‑materiału.
Materiały pomocnicze: Plik audio z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
W ramach pracy domowej uczniowie współpracują w parach i tworzą mapę pojęć porządkującą słownictwo z e‑materiału, wokół węzłów watching sports i playing sports.