Dla nauczyciela
Autor e‑materiału: Marcin Legeżyński
Autorka scenariusza: Iza Michalak
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: Baseball vs. Softball / Baseball i softball. Co to za sporty?
Grupa docelowa: klasa 5 szkoła podstawowa
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, IV, V
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.10, II.4, II.5, III.4, V.2, V.3, V.6, V.8, X
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo związane z baseballem i softballem.
Uczeń potrafi opisać różnice między tymi grami drużynowymi.
Uczeń potrafi rozmawiać na tematy dotyczące baseballa i softballa.
Uczeń potrafi opisać mecz i wyrazić opinię na temat jego przebiegu.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na temat baseballa i softballa.
Uczeń poszerza wiedzę na temat tych dwóch gier drużynowych.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
metoda kognitywna
konektywizm
podejście humanistyczne
zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe
metoda podająca (praca z tekstem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (praca z grą edukacyjną, dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca indywidualna
praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel pyta uczniów: What equipment do you need to play baseball? Uczniowie udzielają odpowiedzi na forum klasy, nauczyciel na bieżąco dostarcza uczniom potrzebnych wyrazów.
W ramach przygotowania do lekcji uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Faza realizacyjna:
Uczniowie samodzielnie czytają pierwszy akapit tekstu The Two Famous American Games i odpowiadają na pytania nauczyciela: What two games does the paragraph mention? Where do people play them? Are the games popular?
Nauczyciel prosi uczniów o przeczytanie tekstu i mówi: Read the rest of the text and find out two similarities and two differences between baseball and softball. Uczniowie samodzielnie czytają tekst, a następnie w parach porównują jakie podobieństwa i różnice między opisywanymi grami znaleźli. Wspólnie na forum klasy gromadzą jak najwięcej informacji na temat tych gier.
Uczniowie wybierają właściwe odpowiedzi w Exercise 2 i 3 (Przeczytaj), uzasadniając odpowiedzi.
Uczniowie pracują w grupach 3‑4 osobowych. Projektują i wykonują wspólnie plakat pt Baseball is easy prezentujący zawodników, boisko oraz wymieniony w tekście sprzęt sportowy. Uczniowie podpisują elementy widoczne na plakacie używając nowo poznanych słów. Następnie chętni przedstawiciele każdej z grup prezentują swoją pracę na forum klasy.
Uczniowie wykonują Exercise 4–6 (Przeczytaj). Chętne osoby nanoszą odpowiedzi na tablicę.
W ramach rozgrzewki uczniowie wykonują Exercise 1 (Gra edukacyjna). Podają odpowiedzi na forum klasy, a nauczyciel nanosi je na tablicę.
Uczniowie grają w grę edukacyjną, a następnie wykonują Exercise 2 (Gra edukacyjna).
Uczniowie samodzielnie łączą fragmenty zdań w Exercise 3 (Gra edukacyjna), porównują odpowiedzi w parach i odczytują je na forum klasy. Nauczyciel nanosi odpowiedzi na tablicę.
Uczniowie w parach porządkują zdania w Exercise 4 (Gra edukacyjna). Ochotnicy nanoszą je kolejno na tablicę.
Faza podsumowująca:
Uczniowie, pracując w parach, wykonują ćwiczenia 4‑7 (Sprawdź się), a następnie chętni nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Na koniec uczniowie odpowiadają ustnie na pytania z Exercise 8 (Sprawdź się). Wykorzystują słownictwo z wcześniejszych etapów lekcji.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1–3 (Sprawdź się).
Korzystając z podpowiedzi zawartej w Show hint oraz poniżej uczniowie wykonują krótką pracę pisemną na temat z Exercise 9 (Sprawdź się). Praca polega na wypełnieniu szablonu przygotowanego przez nauczyciela: Write an email about a baseball match that you saw on TV to a friend from England. In the email:
explain why you wanted to see the match;
name the equipment the players used;
write if you liked the game.
Your answer should be 50–120 words long.
Skorzystaj z poniższego szablonu (Show hint):
Dear Sam,
I’d like to tell you about a baseball game I saw on TV last week.
Baseball is .... Everybody ... there. I wanted to ....
You don't need .... The pitcher used .... The catcher used .... The ball in baseball is .... He also wore ....
I loved watching the game! It was very exciting!
Take care!
XYZ
Materiały pomocnicze: Gra edukacyjna z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
W ramach pracy domowej, opierając się na grze edukacyjnej oraz tekście z e‑materiału, uczniowie przygotowują po dwa pytania tego samego typu, co w grze. Na kolejnej lekcji pytania są sprawdzane na forum klasy, a następnie uczniowie udzielają na nie odpowiedzi.