Autorki e‑materiału: Renata Nowakowska, Zuzanna Kościuk

Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: Meet My Family / Poznaj moją rodzinę

Grupa docelowa: klasa 4 szkoła podstawowa

Podstawa programowa:

Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, V

Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.1, I.5, II.2, II.5, III.1, III.4, III.6, V.1, VII.3, VII.4, VIII.1, VIII.2, VIII.3, X, XII

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencja w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K4] kompetencje cyfrowe

  4. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

Cele operacyjne:

  1. Uczeń opisuje członków swojej rodziny.

  2. Uczeń potrafi opowiadać o cechach wyglądu różnych rodzin.

  3. Uczeń potrafi odmienić czasownik have got.

  4. Uczeń potrafi zredagować e‑mail, w którym opisuje swoją rodzinę.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń kształtuje świadomość różnic pomiędzy rodzinami.

  2. Uczeń kształtuje tożsamość rodzinną.

  3. Uczeń rozwija zainteresowanie innymi ludźmi.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk)

  2. strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, organizowanie wiedzy tematycznej)

  3. strategie kompensacyjne (nauka poprzez używanie omówień i synonimów nieznanych słów)

Metody/techniki nauczania:

  1. konstruktywizm

  2. kognitywizm

  3. podejście komunikacyjne

  4. podejście humanistyczne

  5. metoda podająca (praca z tekstem)

  6. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  7. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  8. metoda aktywizująca (praca z ilustracją interaktywną, dyskusja w parach/na forum klasy)

Formy zajęć:

  1. praca w parach

  2. praca w grupach

  3. praca całego zespołu klasowego

  4. praca indywidualna

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

  1. Nauczyciel wyświetla na tablicy interaktywnej zdjęcie szczęśliwej rodziny i pyta uczniów: Who are the people in the photo? Wskazuje na poszczególnych członków rodziny na zdjęciu, a uczniowie nazywają ich.

  2. Nauczyciel pyta: What makes a family happy? Uczniowie naradzają się w grupach i prezentują odpowiedzi na forum klasy (A family is happy when parents don’t fight… when they have a dog… when they help one another…).

  3. Uczniowie uzupełniają krzyżówkę w Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę interaktywną.

Faza realizacyjna:

  1. Uczniowie czytają tekst My Family (Przeczytaj), a następnie wykonują Exercise 2 (Przeczytaj). Porównują odpowiedzi w parach i na forum klasy.

  2. Uczniowie wykonują Exercise 3 (Przeczytaj), a następnie nanoszą zdania na tablicę. Uzasadniają odpowiedzi, odwołując się do konkretnych fragmentów tekstu.

  3. Uczniowie wykonują Exercise 4 (Przeczytaj). Sprawdzają odpowiedzi w parach. Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.

  4. Nauczyciel wyjaśnia zasadę tworzenia wyrażeń z have got. Uczniowie w parach ćwiczą użycie konstrukcji z have got:

  • opisują siebie (I’ve got blond hair and blue eyes…);

  • pytają o pozostałych członków swojej najbliższej rodziny. Has your mum got brown hair?... Yes, she has got brown hair/No, she hasn’t got brown hair. She’s got blond hair. Has your brother got blue eyes? …

  1. Uczniowie wykonują Exercise 1 (Ilustracja interaktywna). Porównują odpowiedzi w parach, a chętna osoba nanosi je na tablicę multimedialną.

  2. Uczniowie wykonują Exercise 23 (Ilustracja interaktywna). Sprawdzają odpowiedzi na forum klasy.

  3. Uczniowie w parach odpowiadają na pytania w Exercise 4 (Ilustracja interaktywna). Następnie chętni relacjonują odpowiedzi kolegów/koleżanek na forum klasy.

Faza podsumowująca:

  1. Uczniowie wykonują Exercise 7 (Sprawdź się). Chętne osoby odczytują odpowiedzi na pytania na forum klasy. Alternatywnie: uczniowie odpowiadają na pytania w parach, po czym na forum klasy relacjonują informacje uzyskane od kolegi/koleżanki.

  2. Pracując w grupach, uczniowie zadają sobie zagadki. Jedna osoba opisuje reszcie grupy kogoś z klasy (Guess who this is? This person has got…). Pozostali uczniowie mogą dodawać cechy charakterystyczne, np. podać, co dana osoba ma na sobie albo jakie cechy posiada.

  3. Uczniowie mówią, czego nauczyli się podczas lekcji, wymieniają poznane słowa.

Praca domowa:

  1. Uczniowie wykonują Exercise 1–6 (Sprawdź się).

  2. Uczniowie wykonują Exercise 8 (Sprawdź się): Write a short email to a friend from England about your family members and what they look like. In the email:

  • list your family members;

  • describe what they look like;

  • ask what your friend’s family looks like.

 Dodatkowe propozycje:

  1. Uczniowie pisemnie opisują kolegę/koleżankę, z którymi rozmawiali w fazie realizacji o wyglądzie rodzin, oraz rodzinę tej osoby – zgodnie z uzyskanymi wcześniej informacjami. Ćwiczenie kształtuje kompetencje społeczne w zakresie słuchania i rozmawiania z innymi.

  2. Wzorując się na materiale audio, uczniowie opisują samych siebie.

Materiały pomocnicze: Ilustracja interaktywna z e‑materiału.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

W ramach pracy domowej uczniowie przygotowują ustnie opis postaci z ilustracji interaktywnej. Na kolejnej lekcji chętne osoby prezentują wypowiedzi, a pozostali uczniowie zapisują wyrazy z lekcji, które zostały użyte przez danego ucznia w prezentowanym opisie.