Autorka e‑materiału: Monika Kozłowska

Autorka scenariusza: Monika Ekert

Opracowanie metodyczne: Paulina Andruszkiewicz‑Glińska, Paulina Marchlik

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: Wild Animals / Dzikie zwierzęta

Grupa docelowa: klasa 1 szkoła podstawowa

Podstawa programowa:

Treści nauczania – wymagania szczegółowe 1.12, 2.1, 2.2, 2.3, 3.1, 3.2, 4.1, 5.1, 6.1, 6.3, 7, 8.1, 11

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K4] kompetencje cyfrowe

  4. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

Cele operacyjne:

  1. Uczeń nazywa wybrane dzikie zwierzęta.

  2. Uczeń zadaje pytanie o nazwę wybranego dzikiego zwierzęcia.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń rozwija zainteresowanie światem przyrody.

  2. Uczeń rozwija koordynację ruchową.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk)

  2. strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, organizowanie wiedzy tematycznej)

  3. strategie kompensacyjne (techniki wspierające uczenie się słownictwa, błąd jako narzędzie metodyczne)

Metody/techniki nauczania:

  1. podejście komunikacyjne

  2. kognitywizm

  3. konstruktywizm

  4. konektywizm

  5. metoda podająca (praca z tekstem/nagraniem, wyjaśnienie)

  6. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  7. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  8. metoda aktywizująca (zabawa z kartami obrazkowymi, ćwiczenia ruchowe/polisensoryczne)

Formy zajęć:

  1. praca całego zespołu klasowego

  2. praca indywidualna

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

Przed zajęciami nauczyciel przygotowuje nagrania odgłosów dzikich zwierząt: tiger, lion, snake, elephant, hippo, crocodile oraz kartki do wykonania masek i przybory plastyczne.

Na początku zajęć nauczyciel odtwarza pierwszy odgłos i pyta: What animal is it? Dzieci odpowiadają po polsku albo po angielsku. Nauczyciel potwierdza lub zaprzecza, wskazuje obrazki z Exercise 1 (Przeczytaj) i prosi: Show me a tiger. Ochotnik wybiera właściwe zdjęcie i odtwarza nazwę zwierzęcia, a cała klasa głośno ją powtarza. Na koniec nauczyciel prosi: Roar like a tiger, a dzieci wydają odpowiedni dźwięk. W ten sposób wykonywane są wszystkie przykłady z zadania.

Faza realizacyjna:

  1. Uczniowie słuchają nagrania z historyjką (Przeczytaj) i śledzą wzrokiem tekst na tablicy multimedialnej lub na urządzeniach mobilnych.

  2. Nauczyciel ponownie odtwarza nagrania i zatrzymuje je przed nazwami zwierząt. Dzieci powtarzają wyrazy, a potem naśladują odgłosy tych zwierząt.

  3. Nauczyciel wyświetla na tablicy informacje z sekcji Zwróć uwagę! i odtwarza nagranie odgłosu hipopotama, po czym pyta: Is it a hippo?, a dzieci odpowiadają pełnym zdaniem. Następnie role się odwracają: nauczyciel odtwarza nagranie, ale to dzieci go pytają: Is it a…?, a on udziela odpowiedzi.

  4. Nauczyciel odtwarza kolejne nagrania z Exercise 2 (Przeczytaj). Chętni uczniowie, którzy znają odpowiedź, pojedynczo podchodzą do tablicy i ją zaznaczają.

  5. Nauczyciel wyświetla na tablicy obrazki z Exercise 3 (Przeczytaj). Odtwarza nagrania i prosi uczniów o powtórzenie. Następnie celowo przeciąga podpis pod zdjęcie niewłaściwego zwierzęcia i pyta: Is this correct? Is this a lion? Uczniowie odpowiadają i poprawiają nauczyciela dopóki nie dopasuje napisu do odpowiedniego zdjęcia.

  6. Nauczyciel prezentuje na tablicy puzzle z Exercise 1 (Film) i pyta dzieci: What animal is it? Jeśli dzieci nie odgadną, układa pierwszy puzzel i ponownie pyta What animal is it? . Kontynuuje układanie do momentu gdy dzieci zgadną. Wówczas chętne osoby podchodzą do tablicy i układają kolejne puzzle.

  7. Uczniowie oglądają film o dzikich zwierzętach.

  8. Nauczyciel proponuje grę I’m thinking of…. Mówi do uczniów, np.: I’m thinking of something big, green, with big teeth. What is it?, a oni odgadują nazwę zwierzęcia.

  9. Uczniowie pracują w parach i na tabletach wykonują Exercise 2 (Film). Uczeń A odtwarza pierwsze nagranie, a uczeń B wskazuje poprawną odpowiedź. Następnie zamieniają się rolami.

  10. Nauczyciel wyświetla Exercise 3 (Film). Ochotnicy podchodzą do tablicy i przeciągają po jednym wyrazie pod właściwe ilustracje.

Podczas realizacji poszczególnych ćwiczeń nauczyciel powinien dostosować tempo ich wykonywania do indywidualnych potrzeb uczniów. Uczniowie, którzy szybciej wykonali ćwiczenie, mogą pomóc koledze/koleżance pracującemu/pracującej wolniej.

Faza podsumowująca:

  1. Na zakończenie nauczyciel prosi uczniów, żeby usiedli w kręgu. Każdemu przydziela jedno zwierzę. Następnie wymienia różne wyrazy, a dziecko, które usłyszy nazwę swojego zwierzęcia, wstaje, obiega pozostałe dzieci i siada na swoim miejscu.

  2. Dzieci rysują maski przedstawiające to zwierzę spośród prezentowanych w lekcji, które najbardziej im się podoba. Prezentują maski na forum klasy mówiąc np.: I am a lion.

Praca domowa:

Uczniowie wykonują Exercise 1–3 (Sprawdź się). Nauczyciel może wykorzystać ćwiczenia z sekcji w ramach sprawdzianu lub zadać wybrane ćwiczenia do samodzielnego wykonania w domu.

Materiały pomocnicze: Nagrania odgłosów dzikich zwierząt, kartki i przybory plastyczne

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

Każde dziecko wybiera jedno zwierzę, o którym była mowa w filmie, i je rysuje. Pisze też wyrazy, np. opisujące wygląd, które pasują do danego zwierzęcia.