Dla nauczyciela
Scenariusz lekcji:
Imię i nazwisko autora: | Józef Ginter |
Przedmiot: | Fizyka |
Temat zajęć: | Polaryzacja światła |
Grupa docelowa: | III etap edukacyjny, liceum, technikum, zakres rozszerzony |
Podstawa programowa | Cele kształcenia – wymagania ogólne Zakres rozszerzony |
Kształtowane kompetencje kluczowe: | Zalecenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE z 2018 r.
|
Cele operacyjne: | Uczeń:
|
Strategie nauczania | strategia eksperymentalno‑obserwacyjna - dostrzeganie i definiowanie problemów oraz odkrywanie rzeczywistości poprzez eksperymenty |
Metody nauczania | pogadanka, wykład informacyjny |
Formy zajęć: | praca w parach, praca indywidualna |
Środki dydaktyczne: | szklane płytki, telefony komórkowe, karty pracy z instrukcją wykonania doświadczenia |
Materiały pomocnicze: | e‑materiał „Polaryzacja światła” |
PRZEBIEG LEKCJI | |
Faza wprowadzająca: | |
Nauczyciel pyta uczniów, czy przeglądali się kiedyś w szybie lub oglądali odbicie jakiegoś przedmiotu w szybie. Zadaje kolejne pytanie: od czego zależy, czy dany przedmiot odbija się w szybie? Uczniowie odpowiadają na podstawie swojego doświadczenia oraz intuicji a nauczyciel, w razie potrzeby, stara się ich naprowadzić na takie pojęcia, jak kąt padania i kąt odbicia. | |
Faza realizacyjna: | |
Nauczyciel przypomina uczniom, czym jest polaryzacja. Następnie opisuje uczniom zjawisko polaryzacji przy odbiciu, z wyszczególnieniem przypadku, gdy kąt padania jest kątem Brewstera. Następnie uczniowie w parach próbują wykonać doświadczenie numer 1 – zaobserwować znikanie odbicia ekranu telefonu w szybie podczas jego obracania. | |
Faza podsumowująca: | |
W ramach utrwalenia zdobytych wiadomości i zrozumienia zjawiska polaryzacji fali przy odbiciu uczniowie rozwiązują zadania 1, 3 i 6 z zestawu ćwiczeń e‑materiału. | |
Praca domowa: | |
W celu powtórzenia i utrwalenia wiadomości o polaryzacji fali uczniowie rozwiązują zadania: 2, 4, 5, 7 i 8 z zestawu ćwiczeń. | |
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium | Multimedium może być wykorzystane na każdej lekcji związanej z polaryzacją. |