Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Ela Borowiec
Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Opracowanie metodyczne: Paulina Andruszkiewicz, Paulina Marchlik
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: I Don't Fix Cars. I Fly a Plane/ Nie naprawiam samochodów. Latam samolotem.
Grupa docelowa: klasa 3 szkoła podstawowa
Podstawa programowa:
Treści nauczania – wymagania szczegółowe 1.4, 2.2, 2.3, 3.1, 3.2, 4.1, 4.2, 5.2, 7, 8.1, 11
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń nazywa wybrane zawody.
Uczeń odpowiada, czym zajmują się poszczególne osoby.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija słownictwo dotyczące różnych zawodów.
Uczeń kształtuje umiejętności opisywania zadań wykonywanych przez przedstawicieli różnych zawodów.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, organizowanie wiedzy tematycznej)
strategie kompensacyjne (techniki wspierające uczenie się słownictwa, wykorzystanie domysłu językowego)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
kognitywizm
konstruktywizm
konektywizm
metoda podająca (praca z tekstem/nagraniem, wyjaśnienie)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (ćwiczenia ruchowe/polisensoryczne)
Formy zajęć:
praca w parach
praca całego zespołu klasowego
praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel odtwarza nagrania z Exercise 1 (Przeczytaj), żeby wprowadzić uczniów w tematykę lekcji. Za każdym razem uczniowie trzykrotnie powtarzają wypowiadane zdanie coraz ciszej, jak echo. Na koniec nauczyciel wyświetla przykłady z sekcji Zapamiętaj i głośno je odczytuje.
Faza realizacyjna:
Uczniowie słuchają nagrania z historyjką (Przeczytaj). W tym czasie śledzą wzrokiem tekst na tablicy multimedialnej lub na urządzeniach mobilnych.
Nauczyciel umieszcza w sali kartki z nazwami zawodów: postman, hairdresser, doctor, mechanic, chef, pilot. Następnie wyświetla na tablicy Exercise 2 (Przeczytaj). Uczniowie przyglądają się pierwszemu obrazkowi i ustawiają się przy kartce z właściwą nazwą zawodu. Wspólnie głośno mówią: I am a mechanic, a nauczyciel zaznacza odpowiedź na tablicy. Tak samo postępują z kolejnymi ilustracjami. Na koniec nauczyciel sprawdza poprawność wykonania zadania.
Pracując w parach, uczniowie wykonują Exercise 3 (Przeczytaj) z użyciem tabletów. Uczeń A odczytuje pierwsze zdanie, a uczeń B wybiera i zaznacza na tablecie poprawną odpowiedź. Następnie odwracają role.
Nauczyciel wyświetla na tablicy sekcję Zwróć uwagę! i głośno mówi: I don’t cut hair, a uczniowie podsumowują: You don’t cut hair. Następnie pokazuje na migi wybrany zawód i pyta: Who am I?, a uczniowie wspólnie zgadują. Ćwiczenie powtarzane jest z każdym z przykładów z tej sekcji.
Uczniowie dobierają się w pary. Uczeń A wybiera w myślach, kim jest (postman, hairdresser, doctor, mechanic, chef, pilot). Zadaniem Ucznia B jest odgadnięcie, o kogo chodzi. Uczeń A udziela dwóch podpowiedzi, stosując konstrukcje I don’t + verb oraz I + verb. Potem zamieniają się rolami.
Nauczyciel wyświetla na tablicy Exercise 1 (Audio). Kolejne osoby podchodzą do tablicy i układają zdania z rozsypanych wyrazów. Jeśli zdanie jest poprawne, nauczyciel prosi całą klasę: Show me a pilot/chef itd.
Nauczyciel wręcza każdej osobie karteczkę z literami A i B. Zapowiada uczniom, że za chwilę wysłuchają nagrania w formie quizu. Nauczyciel odtwarza kolejne pytania i propozycje odpowiedzi A i B. Właściwą z nich uczniowie wybierają poprzez podniesienie odpowiedniej kartki.
Uczniowie pracują w parach. Wyświetlają na tabletach Exercise 2 (Audio). Uczeń A czyta na głos pierwsze zdanie z ćwiczenia, np. I cut hair, a uczeń B wybiera właściwą nazwę zawodów, np. I am a hairdresser i zaznacza odpowiedź. Następnie zamieniają się rolami.
Ochotnik podchodzi do tablicy multimedialnej, na której wyświetlone jest Exercise 3 (Audio). Uczniowie literują wyrazy, które powinny znaleźć się w poszczególnych lukach, a ochotnik je przeciąga według ich wskazówek.
Podczas realizacji poszczególnych ćwiczeń nauczyciel powinien dostosować tempo ich wykonywania do indywidualnych potrzeb uczniów. Uczniowie, którzy szybciej wykonali ćwiczenie, mogą pomóc koledze/koleżance pracującemu/pracującej wolniej.
Faza podsumowująca:
W ramach podsumowania uczniowie grają w memo – Exercise 1 (Sprawdź się). Kolejne osoby podchodzą do tablicy i odsłaniają obrazki, próbując znaleźć do nich parę.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 2–3 (Sprawdź się). Nauczyciel może wykorzystać ćwiczenia z sekcji w ramach sprawdzianu lub zadać wybrane ćwiczenia do samodzielnego wykonania w domu.
Materiały pomocnicze: Kartki z nazwami zawodów, karteczki z literami A i B dla wszystkich uczniów.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Nauczyciel dzieli klasę na grupy. Odtwarza kolejne pytania z quizu, a drużyny wspólnie ustalają poprawną odpowiedź i ją podają, wybierając A lub B.