Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Anna Posyniak‑Dutka
Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: Unusual Ways to Spend a Holiday / Niezwykłe sposoby spędzania wakacji
Grupa docelowa: klasa 2 liceum/technikum
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV, V
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.8, II.2, II.3, II.5, III.1, III.2, III.4, IV.2, V.1, V.2, V.5, V.6, VII.5, VII.5
Poziom nauczania: podstawowy
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo z zakresu planowania i spędzania wakacji w nietypowy sposób.
Uczeń potrafi wyrazić opinię na temat atrakcyjności aktywności opisanych w tekście oraz zasadności szczegółowego planowania podróży.
Uczeń potrafi napisać artykuł do szkolnej gazetki zachęcający do niestandardowego spędzania wakacji.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na temat organizowania wakacji i sposobów na ich spędzenie.
Uczeń kształtuje świadomość własnych możliwości w zakresie organizowania wakacji.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
metoda kognitywna
konektywizm
podejście humanistyczne
zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe
metoda podająca (praca z tekstem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (praca z mapą pojęć, dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca indywidualna
praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wyświetla na tablicy zdjęcie z sekcji Przeczytaj i zadaje uczniom pytania:
What do you usually do on holiday?
Have you ever been to a summer festival?
What was it like?
Would you like to go to a summer festival? Why/why not?
Uczniowie odpowiadają na forum klasy.
Uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj) i podają odpowiedzi na forum klasy. Jeśli któryś z uczniów odwiedził kiedyś jeden z festiwali wymienionych w ćwiczeniu, dzieli się wrażeniami z klasą.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel prosi uczniów o sprawne przeczytanie tekstu How to Spend Your Holidays Differently This Year i wybranie odpowiednich akapitów tekstu dla każdego z pytań w Exercise 2 (Przeczytaj). Uczniowie podają i uzasadniają odpowiedzi na forum klasy.
Uczniowie ponownie czytają tekst How to Spend Your Holidays Differently This Year i wykonują Exercise 3 (Przeczytaj). Nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną. Odpowiadają na pytanie: Has the text convinced you to staycation? Why? Why not?
Uczniowie pracują w parach lub małych grupach i rozmawiają na tematy z Exercise 4 (Przeczytaj):
Which alternative way to spend holidays appeals to you the most? Why?
Do you like trying new activities during your holiday? Why? Why not?
What is the most unusual thing you’ve ever done on holiday?
Po zakończeniu rozmów uczniowie porównują opinie na forum klasy.
Nauczyciel przypomina uczniom zasadę Zero Conditional i prosi o wykonanie Exercise 5 i 6 (Przeczytaj).
W ramach przygotowania do pracy z mapą pojęć uczniowie wykonują na forum klasy Exercise 1 (Mapa pojęć).
Uczniowie analizują mapę pojęć związanych z planowaniem wakacji i uzupełniają ją o dodatkowo podane pojęcia z Exercise 2 (Mapa pojęć). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Uczniowie wykonują Exercise 3 (Mapa pojęć). Podają odpowiedzi na forum klasy, a nauczyciel nanosi je na tablicę multimedialną.
Uczniowie słuchają nagrań powiązanych z mapą pojęć i wybierają prawidłowe odpowiedzi w Exercise 4 (Mapa pojęć).
Faza podsumowująca:
Uczniowie w małych grupach odpowiadają na pytania z Exercise 5 (Mapa pojęć):
What criteria do you take into account when you choose your holiday destinations?
Do you like travelling to new places or do you prefer going to the ones you know well? Why?
Do you plan your holiday in detail or are you more spontaneous? Why?
Dzielą się opiniami na forum klasy, a po zakończeniu rozmów relacjonują wypowiedzi kolegów/koleżanek.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1–8 (Sprawdź się).
Uczniowie piszą pracę na temat z Exercise 9 (Sprawdź się): You have recently had a discussion with your classmates about different ways of spending summer holidays. Write an email to a friend in which you will:
suggest two alternative ways to spend summer holidays and why they can be fun;
write what can be done if don't have enough money to go on holiday where you'd like to go;
list safety measures one should take when going on holiday;
exaplain what should be taken into account when planning holidays.
Your email should have 100–150 words.
Materiały pomocnicze: Mapa pojęć z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
W ramach pracy domowej uczniowie tworzą plan wymarzonej podróży wakacyjnej, wykorzystując słownictwo z mapy pojęć (minimum 80 wyrazów). Na kolejnej lekcji wybrani uczniowie prezentują prace na forum klasy.