Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Ela Borowiec
Autorka scenariusza: Iza Michalak
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: Landmarks in New York City / Symbole Nowego Jorku
Grupa docelowa: klasa 6 szkoła podstawowa
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, V
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.2, I.5, I.8, II.2, II.4, III.4, V.1, V.3, V.4, V.5
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
[K8] kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo związane z charakterystycznymi obiektami Nowego Jorku.
Uczeń potrafi wskazać i zarekomendować w skierowanym do kolegi/koleżanki e‑mailu najciekawsze, warte odwiedzenia miejsca w Nowym Jorku.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na temat charakterystycznych obiektów Nowego Jorku.
Uczeń kształtuje wiedzę na temat miejsc w Nowym Jorku wartych odwiedzenia.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
metoda kognitywna
konektywizm
podejście humanistyczne
metoda podająca (praca z tekstem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (praca z filmem, dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca indywidualna
praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel kieruje uwagę uczniów na zdjęcie przedstawiające Nowy Jork i pyta: What comes to your mind when you hear the name New York? Uczniowie udzielają odpowiedzi na forum klasy.
W ramach przygotowania do lekcji uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Porównują odpowiedzi w parach i na forum klasy.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel prosi uczniów o przeczytanie tekstu My Trip to New York City i wyszukanie w nim słynnych obiektów, które widziała Sara. Uczniowie odpowiadają na forum klasy.
Uczniowie ponownie czytają tekst My Trip to New York City i wykonują Exercise 2 i 3 (Przeczytaj). Opcjonalnie: Uczniowie wykonują Exercise 4 i 5 (Przeczytaj). Sprawdzają odpowiedzi na forum klasy.
Uczniowie wykonują Exercise 6 (Przeczytaj). Porównują odpowiedzi w parach. Chętne osoby odczytują prace na forum klasy.
W ramach rozgrzewki uczniowie wykonują Exercise 1 (Film).
Uczniowie oglądają film, a następnie wykonują Exercise 2–5 (Film). Chętni nanoszą odpowiedzi na tablicę.
Uczniowie ponownie oglądają film i wypisują kluczowe słownictwo związane z wymienionymi w filmie miejscami. Następnie w parach, wykorzystując wypisane wyrażenia, odtwarzają informacje dotyczącego każdego zaprezentowanego miejsca.
Uczniowie odpowiadają pisemnie na pytanie w Exercise 6 (Film). Porównują odpowiedzi w parach, a następnie chętne osoby relacjonują na forum klasy informacje uzyskane od kolegi/koleżanki.
Faza podsumowująca:
W ramach Exercise 7 (Sprawdź się) uczniowie przygotowują w parach trasę wycieczki po Nowym Jorku. Przedstawiają plan zwiedzania na forum klasy, uzasadniając wybór miejsc.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1–6 (Sprawdź się).
Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): Your English friend is going to New York City, which you visited last summer. Write an email to her, in which you:
give her some interesting facts about the city;
suggest visiting some landmarks;
ask her to buy a souvenir for you.
Sign your name as XYZ.
Your answer should be between 50–120 words.
Materiały pomocnicze: Film z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
W ramach pracy domowej uczniowie przygotowują jedno–dwa pytania do każdego fragmentu filmu z e‑materiału, wykorzystując słownictwo z filmu. Alternatywnie: Uczniowie przygotowują krzyżówkę na dziesięć haseł oraz dziesięć definicji.