Autorka e‑materiału: Dorota Giżyńska

Autorka scenariusza: Iza Michalak

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: Winter Olympic Sports for Everyone / Zimowe igrzyska olimpijskie dla wszystkich?

Grupa docelowa: klasa 7 szkoła podstawowa

Podstawa programowa:

Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV, V

Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.10, I.14, II.2, II.4, III.1, III.4, V.1, V.5, V.6

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K4] kompetencje cyfrowe

  4. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

Cele operacyjne:

  1. Uczeń stosuje słownictwo z zakresu sportów zimowych.

  2. Uczeń opisuje sprzęt potrzebny do uprawiania wybranych sportów zimowych.

  3. Uczeń potrafi napisać do kolegi/koleżanki e‑mail na temat swojego ulubionego sportu zimowego.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń rozwija wiedzę związaną z igrzyskami olimpijskimi i paraolimpijskimi.

  2. Uczeń kształtuje postawę akceptacji i szacunku dla osób z niepełnosprawnościami.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)

  2. strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)

  3. strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)

Metody/techniki nauczania:

  1. podejście komunikacyjne

  2. kognitywizm

  3. konstruktywizm

  4. konektywizm

  5. zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe

  6. metoda podająca (praca z tekstem)

  7. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  8. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  9. metoda aktywizująca (praca z grą edukacyjną, dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)

Formy zajęć:

  1. praca w parach

  2. praca w grupach

  3. praca indywidualna

  4. praca całego zespołu klasowego

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

  1. Nauczyciel zwraca uwagę uczniów na zdjęcie Can you recognise this sport?” (Przeczytaj) i prosi uczniów o odpowiedź na pytanie. Dodatkowo pyta uczniów: Can you list other Winter Olympic Games sports? Uczniowie udzielają odpowiedzi na forum klasy.

  2. W ramach przygotowania do lekcji uczniowie łączą ilustracje z nazwami sportów zimowych w Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.

Faza realizacyjna:

  1. Nauczyciel prosi uczniów o sprawne przeczytanie tekstu Two Kinds of Games (Przeczytaj). Następnie uczniowie wybierają odpowiednie streszczenie tekstu w Exercise 2 (Przeczytaj) i podają odpowiedź na forum klasy.

  2. Uczniowie ponownie czytają tekst Winter Paralympic Games i korzystając ze słownika, wyjaśniają niezrozumiałe wyrazy. Następnie wykonują Exercise 4 (Przeczytaj). Uzasadniają odpowiedzi, cytując odpowiedni fragment tekstu.

  3. Uczniowie w parach uzupełniają Exercise 35 (Przeczytaj). Sprawdzają odpowiedzi na forum klasy i nanoszą je na tablicę.

  4. Nauczyciel zwraca uwagę uczniów na zdjęcie How much do you know about winter sports?” (Gra edukacyjna). Prosi, żeby uczniowie odpowiedzieli na to pytanie w parach, wcześniej tworząc własne zdania z wykorzystaniem słownictwa z sekcji Przeczytaj. Nauczyciel zachęca uczniów, aby wykorzystując zwroty z Exercise 3 (Przeczytaj), przygotowali również zdania dotyczące podobieństw i różnic między sportami olimpijskimi i paraolimpijskimi.

  5. Uczniowie na urządzeniach mobilnych uzupełniają Exercise 1 (Gra edukacyjna). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę.

  6. Nauczyciel wyświetla na tablicy quiz (Gra edukacyjna), a klasa wspólnie odpowiada na pytania. Następnie uczniowie, pracując samodzielnie na urządzeniach mobilnych, łączą wyrażenia z nazwami sportów w Exercise 2 (Gra edukacyjna). Podają odpowiedzi na forum klasy.

  7. Nauczyciel wyświetla na tablicy Exercise 3 (Gra edukacyjna). Wyznaczeni przez nauczyciela uczniowie podchodzą do tablicy i zaznaczają prawidłowe odpowiedzi.

  8. Pracując w parach na urządzeniach mobilnych, uczniowie uzupełniają Exercise 4 (Gra edukacyjna). Nanoszą odpowiedzi na tablicę.

Faza podsumowująca:

Uczniowie, pracując w parach lub niewielkich grupach, rozmawiają i odpowiadają na pytania:

  • Which winter sport would you like to try? Why?

  • What equipment would you need to do it?

  • Is it more difficult for people with disabilities to do sports? Why/why not?

Chętni lub reprezentanci grup relacjonują na forum klasy odpowiedzi koleżanek/kolegów.

Praca domowa:

  1. Uczniowie wykonują Exercise 1–7 (Sprawdź się).

  2. Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): Your English friend wants to know what winter sports you like. In your email:

  • write what winter sport you do;

  • write what equipment do you need to do this sport;

  • describe what winter sport you would like to try and why.

Your reply should be between 50 and 120 words.

Materiały pomocnicze: Gra edukacyjna z e‑materiału.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

W ramach pracy domowej uczniowie przygotowują krzyżówkę na dziesięć haseł, w której uwzględniają słownictwo z gry edukacyjnej. Na kolejnej lekcji wymieniają się krzyżówkami w parach i je rozwiązują.