Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Zuzanna Kościuk
Autorka scenariusza: Iza Michalak
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: What Does a Scientist Do? / Czym zajmuje się naukowiec/naukowczyni?
Grupa docelowa: klasa 8 szkoła podstawowa
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, V
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.4, II.5, III.4, V.1, V.2, V.6
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K3] kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo związane z nauką, szczególnie z tym, co dzieje się w laboratorium.
Uczeń umie opisać etapy pracy naukowca/naukowczyni.
Uczeń potrafi opisać proces pracy naukowej.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na tematy związane z nauką, etapami pracy naukowca i procesem pracy naukowej.
Uczeń kształtuje wiedzę na temat różnorodności dyscyplin naukowych i specjalizujących się w nich naukowców.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)
Metody/techniki nauczania:
kognitywizm
podejście komunikacyjne
podejście humanistyczne
metoda podająca (praca z tekstem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (praca z prezentacją multimedialną, mapa pojęć dyskusja w parach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca indywidualna
praca całego zespołu klasowego.
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wyświetla uczniom zdjęcie naukowców w laboratorium (Przeczytaj) i pyta: What can you see in the photo? Uczniowie udzielają odpowiedzi na forum klasy. Nauczyciel na bieżąco podpowiada uczniom potrzebne wyrazy, np. mikroskop, probówka.
W ramach przygotowania do lekcji uczniowie łączą wyrazy z ich definicjami w Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają pierwszy akapit tekstu What Does A Scientist Do? (Przeczytaj). Nauczyciel prosi uczniów, żeby podali kilka własnych propozycji odpowiedzi na pytanie What does a scientist actually do? Uczniowie odpowiadają na forum klasy, nauczyciel na bieżąco wspiera ich odpowiednim słownictwem.
Uczniowie czytają pozostałą część tekstu What Does A Scientist Do? (Przeczytaj) i sprawdzają, czy ich pomysły z pkt 1 pojawiają się w tekście.
Uczniowie wybierają właściwe odpowiedzi w Exercise 2 (Przeczytaj). Uzasadniają je cytatami z tekstu.
Uczniowie ponownie czytają tekst i samodzielnie uzupełniają Exercise 3 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną. Nauczyciel zwraca uwagę na rolę kolokacji w nauce języka, zapisując na tablicy przykłady: run an experiment, gather evidence itp., oraz na specyfikę rzeczowników: research vs researcher. Prosi uczniów o wyszukanie w tekście 5 kolokacji, która wydają im się najtrudniejsze, oraz ułożenie z nimi 5 zdań w celu przećwiczenia słownictwa.
Uczniowie uzupełniają na tablicy multimedialnej zdania w Exercise 4 (Przeczytaj). Następnie w celu uporządkowania słownictwa z lekcji uczniowie mogą wykonać w grupach mapę pojęć, gdzie wyjściowym słowem będzie scientist. Od niego będą tworzone gałęzie mapy.
Alternatywnie: Uczniowie klasyfikują słownictwo w ramach wymyślonych przez siebie kategorii, np. equipment, activity, clothes itd.
W ramach rozgrzewki uczniowie wykonują Exercise 1 (Prezentacja multimedialna). Podają odpowiedzi na forum klasy, a nauczyciel nanosi je na tablicę.
Uczniowie analizują prezentację multimedialną i wykonują Exercise 2 (Prezentacja multimedialna). Chętna osoba nanosi rozwiązania na tablicę.
W ramach podsumowania uczniowie odpowiadają na pytanie nauczyciela: What features/personality traits should the scientists from the presentation have?
Faza podsumowująca:
Uczniowie, pracując w parach, odpowiadają na pytania w Exercise 8 (Sprawdź się). Dzielą się odpowiedziami na forum klasy.
Uczniowie uzupełniają swoje mapy pojęć o słownictwo, które pojawiło się w dalszej części lekcji.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 3 i 4 (Prezentacja multimedialna).
Uczniowie wykonują Exercise 1–7 (Sprawdź się).
Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 9 (Sprawdź się): You and your friend from England exchange emails about your parents’ jobs. It’s your turn to write what your mum does. She’s a scientist. Write an email about her job. In the e‑mail mention:
where she works;
what exactly she does;
whether you want to follow in her steps.
Your answer should be 50–120 words long.
Materiały pomocnicze: Prezentacja multimedialna z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
W ramach pracy domowej, w nawiązaniu do prezentacji multimedialnej z e‑materiału, uczniowie wyszukują w internecie informacje na temat sławnego naukowca / sławnej naukowczyni z dziedziny chemii, biologii, astronomii lub fizyki. Przedstawiają sylwetki postaci na kolejnej lekcji.