Dla nauczyciela
Autorki e‑materiału: Dorota Giżyńska
Autorki scenariusza: Iza Michalak
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: Smart Homes / Inteligentne domy
Grupa docelowa: klasa 1 liceum/technikum
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne: III.1, III.3, III.4, III.5
Treść nauczania – cele szczegółowe: I.12, II.5, II.7, III.1, III. 4, IV.1, IV.6, IV.8, IV.9, V.1, V.6, V.8, VIII.2
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K3] kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
[K7] kompetencje w zakresie przedsiębiorczości
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo związane z mieszkaniem w inteligentnym domu.
Uczeń potrafi wyjaśnić, czy chciałby zamieszkać w inteligentnym domu i jakie elementy tej technologii wydają mu się interesujące.
Uczeń potrafi napisać esej przedstawiający argumenty za mieszkaniem w inteligentnym domu i przeciw takiemu rozwiązaniu.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na temat mieszkania w inteligentnym domu.
Uczeń kształtuje wiedzę na temat dobrych i złych stron mieszkania w inteligentnym domu.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
metoda kognitywna
podejście humanistyczne
zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe
metoda podająca (praca z tekstem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca indywidualna
praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
film
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel zadaje pytanie: How would you define a smart home? Uczniowie udzielają odpowiedzi na forum klasy.
W ramach wprowadzenia do lekcji uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Dodatkowo mogą sprawdzić kontekst, w jakim występują wyrażenia, w jednym ze słowników online.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają pierwszy akapit tekstu How Intelligent Is a Smart Home? i wykonują Exercise 2 (Przeczytaj).
Uczniowie pracują w grupach pięcioosobowych. Każda osoba czyta jeden z fragmentów tekstu (1–5). Uczniowie sprawdzają w Słowniku niezrozumiałe słownictwo. W grupach relacjonują sobie wzajemnie treść akapitów, z którymi się zapoznali. Następnie dzielą się na forum klasy informacjami uzyskanymi od kolegów/koleżanek. W ten sposób na forum klasy omówione zostają najistotniejsze aspekty dotyczące treści tekstu.
Uczniowie czytają cały tekst i wykonują Exercise 3 (Przeczytaj). Porównują odpowiedzi w parach i na forum klasy. Uzasadniają je, odwołując się do konkretnych fragmentów tekstu.
Uczniowie wykonują Exercise 4 (Przeczytaj). Porównują odpowiedzi w parach i na forum klasy. Dodatkowo uczniowie mogą sprawdzić, w jakim kontekście kluczowe wyrażenia z tego zadania pojawiły się w tekście.
Uczniowie wykonują Exercise 5 (Przeczytaj). Porównują odpowiedzi w parach i na forum klasy.
Uczniowie wykonują Exercise 6 (Przeczytaj). Porównują odpowiedzi w parach. Chętne osoby relacjonują informacje uzyskane od kolegi/koleżanki.
W ramach rozgrzewki uczniowie wykonują Exercise 1 (Film). Sprawdzają odpowiedzi na forum klasy i wyjaśniają znaczenie każdego idiomu.
Uczniowie oglądają film i wykonują Exercise 2 (Film). Sprawdzają odpowiedzi w parach. Dodatkowo starają się rozwinąć każdy z tematów rozmowy zaznaczony w zadaniu, dodając kilka szczegółów.
Uczniowie ponownie oglądają film i wykonują Exercise 3 (Film). Porównują odpowiedzi w parach i na forum klasy. Uzasadniają je, odwołując się do treści filmu.
Uczniowie wykonują Exercise 4 (Film). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialnej. Dodatkowo uczniowie mogą ułożyć pytania do fragmentów tekstu, w których występują wpisane wyrażenia, w taki sposób, żeby odpowiedź na pytania wymagała użycia wpisanych wyrażeń, np.:
It will also be safer because video cameras will record {footage} of any unauthorised people around the house.
Przykładowe pytania: Why will the house be safer? What will video cameras record?
Faza podsumowująca:
Uczniowie wykonują Exercise 7 (Sprawdź się). Porównują odpowiedzi w parach, a następnie na forum klasy relacjonują informacje uzyskane od kolegi/koleżanki. Alternatywnie: uczniowie pracują w trzech różnych parach i w każdej parze ustnie omawiają inne z pytań. Na forum klasy dzielą się wnioskami z dyskusji.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1–6 (Sprawdź się).
Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się):
Smart homes are becoming more and more popular. Write an essay in which you present advantages and disadvantages of living in a smart home.
Sign as XYZ. Your essay should be 200–250 words long.
Materiały pomocnicze: Film z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
W ramach pracy domowej uczniowie, wykorzystując treść filmu z e‑materiału, tworzą mapę pojęć, w której uwzględniają najważniejsze zagadnienia poruszone w filmie wraz z istotnym słownictwem. Na kolejnej lekcji uczniowie omawiają swoje mapy.
Alternatywnie: uczniowie przygotowują listę pytań (np. 10) dotyczących treści filmu. Na kolejnej lekcji, po sprawdzeniu poprawności pytań, uczniowie pracują w grupach trzyosobowych. Uczeń A losuje pytanie z listy ucznia B i odpowiada na nie. Odpowiedź powinna trwać nie mniej niż np. 40 sekund, bez względu na to, jak obszernej odpowiedzi dane pytanie wymaga. Ponadto uczniowie w każdej odpowiedzi powinni użyć np. trzech wyrażeń z filmu.
Uczniowie zamieniają się rolami.