Dla nauczyciela
SCENARIUSZ LEKCJI
Imię i nazwisko autorki: Magdalena Filewicz
Temat zajęć: Intensywne czy ekstensywne?
Grupa docelowa: III etap edukacyjny, liceum i technikum, zakres rozszerzony, klasa 2
PODSTAWA PROGRAMOWA
X. Zróżnicowanie gospodarki rolnej: typy rolnictwa i główne regiony rolnicze na świecie, rolnictwo uprzemysłowione a rolnictwo ekologiczne, uprawy roślin modyfikowanych genetycznie.
Uczeń:
1. charakteryzuje różne typy rolnictwa, przedstawia ich uwarunkowania oraz wyróżnia główne cechy regionów rolniczych na świecie.
Kształtowane kompetencje kluczowe
kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii,
umiejętność uczenia się,
kompetencje społeczne i obywatelskie.
Cele operacyjne
Uczeń:
charakteryzuje rolnictwo ekstensywne i intensywne,
poznaje podział rolnictwa intensywnego i ekstensywnego,
przyporządkowuje typ rolnictwa do regionu występowania.
Strategie nauczania: asocjacyjna
Metody nauczania: blended‑learning, grywalizacja
Formy zajęć: indywidualne, grupowe
Środki dydaktyczne: e‑materiał, komputer, rzutnik
Materiały dodatkowe: atlas i mapa rolnicza świata
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca
Czynności wstępne (powitanie, sprawdzenie listy obecności, sprawdzenie pracy domowej).
Przedstawienie celów lekcji.
Wprowadzenie do tematu. Nauczyciel wyjaśnia, jakie czynniki wpływają na podział na poszczególne typy rolnictwa.
Faza realizacyjna
Korzystając z e‑materiału, nauczyciel charakteryzuje rolnictwo intensywne i ekstensywne, przedstawia podział rolnictwa ekstensywnego i intensywnego.
Korzystając z e‑materiału, uczniowie przyporządkowują typy rolnictwa do regionu występowania.
Nauczyciel dzieli uczniów na grupy. Uczniowie grają w grę edukacyjną, w której określają na podstawie zdjęć i danych statystycznych, jaki typ rolnictwa występuje w danym kraju/regionie.
Nauczyciel monitoruje postępy uczniów w grze.
Grupa, która najszybciej wykona zadania w grze, wygrywa.
Faza podsumowująca
Podsumowanie i utrwalenie wiedzy poprzez rozwiązanie ćwiczeń zawartych w e‑materiale.
Praca domowa
Dokończenie ćwiczeń zawartych w e‑materiale.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium
Schemat zawarty w e‑materiale pozwala na przejrzyste przekazanie tematu, systematyzuje wiedzę ucznia i wpływa na jej poszerzenie. Może być wykorzystany jako samodzielne multimedium. Temat zostaje zrealizowany w wypadku niewykorzystania multimedium bazowego. Multimedium można wykorzystać jako materiał powtórzeniowy podczas lekcji: Podział rolnictwa ze względu na nakłady pracy, Główne regiony występowania poszczególnych typów rolnictwa na świecie, (X.1 - poziom rozszerzony); Porównanie cech rolnictwa uprzemysłowionego i ekologicznego (X.2 - poziom rozszerzony).