Autorka e‑materiału: Aneta Wilemska‑Rudnik

Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: Esperanto – A Language of Hope? / Esperanto – język nadziei?

Grupa docelowa: klasa 4 liceum/technikum

Poziom nauczania: podstawowy

Podstawa programowa:

Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV

Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.2, II.1, II.2, II.3, II.4, II.5, III.2, III.3, III.4, III.6, III.7, IV.3, IV.6, IV.8, V.6, V.8, V.11, V.12, VII.4, VIII.1, VIII.2, VIII.3, IX.2, X, XII, XIII

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K4] kompetencje cyfrowe

  4. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

  5. [K8] kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej

Cele operacyjne:

  1. Uczeń stosuje słownictwo związane z językiem pomocniczym esperanto.

  2. Uczeń umie opisać historię i podstawowe cechy języka pomocniczego esperanto.

  3. Uczeń potrafi streścić idee przyświecające twórcy esperanto.

  4. Uczeń potrafi uzasadnić własną opinię na temat przydatności esperanto.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń kształtuje zrozumienie problemu wielojęzyczności Europy.

  2. Uczeń rozwija ciekawość w kwestii rozwiązania problemów komunikacyjnych pomiędzy krajami i grupami językowymi.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)

  2. strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)

  3. strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)

Metody/techniki nauczania:

  1. konstruktywizm

  2. kognitywizm

  3. podejście komunikacyjne

  4. podejście humanistyczne

  5. metoda podająca – praca z tekstem, wyjaśnienie

  6. metoda problemowa – dyskusja klasowa, dyskusja w parach, inscenizacja

  7. metoda cyfrowa – praca z mapą pojęć

  8. metoda praktyczna – ćwiczenia przedmiotowe

Formy zajęć:

  1. praca w parach

  2. praca w grupach

  3. praca indywidualna

  4. praca całego zespołu klasowego

Środki dydaktyczne::

  1. karty ćwiczeń interaktywnych

  2. mapa pojęć

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

  1. Nauczyciel pyta uczniów: Would you like the world to speak one language, or are language differences important? Uczniowie udzielają odpowiedzi na forum klasy.

  2. W ramach przygotowania do lekcji uczniowie rozwiązują krzyżówkę w Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.

Faza realizacyjna:

  1. Uczniowie czytają tekst Esperanto – A Language of Hope? i wybierają właściwe odpowiedzi w Exercise 2 (Przeczytaj). Uzasadniają je cytatami z tekstu.

  2. Uczniowie ponownie czytają tekst i uzupełniają Exercise 3 lub 4 (Przeczytaj). Chętni odczytują zdania na forum klasy.

  3. Uczniowie w parach lub niewielkich grupach wyrażają opinie na temat przydatności esperanto. Odpowiadają na pytania:

  • Is Esperanto an up‑to‑date or an outdated idea? Why?

  • How does modern technology solve language problems?

  • Is the language of emojis a common language, or are there cultural and ethnic differences?

Po zakończeniu rozmów uczniowie dzielą się przemyśleniami na forum klasy.

  1. W ramach rozgrzewki uczniowie wykonują Exercise 1 (Mapa pojęć). Chętna osoba nanosi rozwiązanie na tablicę.

  2. Uczniowie analizują mapę pojęć i porządkują wyrażenia w Exercise 2 (Mapa pojęć). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.

  3. Uczniowie pracują w parach i uzupełniają Exercise 34 (Mapa pojęć). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.

Faza podsumowująca:

  1. Uczniowie, pracując w parach, przyglądają się słownictwu z mapy pojęć w dwóch grupach pojęciowych – Reasons for Learning oraz Structure – i rozwijają kompetencje z zakresu umiejętności uczenia się. Polecenia do ćwiczenia: 

  • Look at the “Reasons for Learning” word group in the mind map. Mark those elements which you personally find attractive about the English language on a scale from 1 to 5, where 1 means “very unattractive” and 5 means “very attractive”. Then, present your list to your partner. Justify your opinion. Then, switch roles.

  • Look at the “Structure” word group in the mind map. Mark those elements which you personally find the most difficult in the English language. Present them to your partner. Then, switch roles.

Uczniowie wymieniają się opiniami. Mogą też udzielać sobie porad w zakresie uczenia się, np. strategii zapamiętywania nieregularnych form czasowników.

Praca domowa:

  1. Uczniowie wykonują Exercise 1, 2, 56 (Sprawdź się).

  2. Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): You have recently returned from Spain. Write a blog entry in which you describe an interesting conversation you had with some foreigners about the pros and cons of introducing a common language for everybody. Write:

  • when you returned from Spain and what you were doing there,

  • with whom and where you talked about the pros and cons of introducing a common language,

  • what what advantages and disadvantages you were talking about,

  • your opinion on the topic.

Write your blog entry in 100–150 words in an appropriate style.

Materiały pomocnicze: Mapa pojęć z e‑materiału.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

Uczniowie pracują w parach. Wykorzystując słownictwo z mapy pojęć, odgrywają scenkę wywiadu, w którym jedna osoba jest dziennikarzem/dziennikarką a druga słynnym językoznawcą odpowiadającym na pytania na temat nauki języka. Następnie uczniowie zamieniają się rolami. Przed rozpoczęciem rozmowy każdy z uczniów przygotowuje pytania, jakie postawi koledze/koleżance w trakcie wywiadu. Uczniowie mogą wykonać ćwiczenie w trakcie lekcji lub przygotować pytania w ramach pracy domowej i przeprowadzić wywiad na kolejnej lekcji.