Autorki e‑materiału: Marta Hilgier, Zuzanna Kościuk

Autorki scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: Let’s Celebrate! / Świętujmy!

Grupa docelowa: klasa 6 szkoły podstawowej

Podstawa programowa:

Cele kształcenia – wymagania ogólne: I, II, III, V

Treść nauczania – cele szczegółowe: I.5, I.9, II.2, II.5, II.6, III.1, III.4, III.5 III.7, V.1, V.2, V.7, V.8, X

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K4] kompetencje cyfrowe

  4. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

  5. [K8] kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej

Cele operacyjne:

  1. Uczeń stosuje słownictwo związane ze świętowaniem.

  2. Uczeń umie opowiadać o uroczystościach i okazjach do celebrowania.

  3. Uczeń potrafi wypowiadać się w formie ustnej i pisemnej na temat zwyczajów kultywowanych w Polsce i na świecie.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na temat uroczystości obchodzonych w różnych krajach.

  2. Uczeń rozwija wiedzę na temat technik uważności.

  3. Uczeń kształtuje wiedzę na temat zwyczajów celebrowanych na świecie.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk, skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)

  2. strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)

  3. strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)

Metody/techniki nauczania:

  1. podejście komunikacyjne

  2. metoda kognitywna

  3. konektywizm

  4. podejście humanistyczne

  5. metoda podająca (praca z tekstem/prezentacją multimedialną)

  6. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  7. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  8. metoda aktywizująca (dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)

Formy zajęć:

  1. praca w parach

  2. praca w grupach

  3. praca indywidualna

  4. praca całego zespołu klasowego

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. ew. urządzenia (laptopy, tablety) dla indywidualnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI

Faza wprowadzająca:

  1. Nauczyciel pyta uczniów: Do you like celebrating? What events do you celebrate? Uczniowie udzielają odpowiedzi na forum klasy. Następnie wyświetla zdjęcie What’s your reason to celebrate today? (Przeczytaj) i prosi uczniów o odpowiedź na pytanie pod zdjęciem.

  2. W ramach przygotowania do lekcji uczniowie łączą wyrazy z ich tłumaczeniami w Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.

Faza realizacyjna:

  1. Uczniowie czytają tekst czytanki i w parach grupują elementy w Exercise 2 (Przeczytaj). Uzasadniają je cytatami z tekstu.

  2. Nauczyciel wyświetla na tablicy Exercise 3 (Przeczytaj) i prosi uczniów, żeby wybrali odpowiednią odpowiedź. Podnoszą kciuk w górę i mówią: Yes, it’s true lub opuszczają kciuk i mówią: No, it’s false. Następnie, uzasadniają wybory powołując się na odpowiedni fragment tekstu. Nauczyciel zaznacza odpowiedzi na tablicy.

  3. Uczniowie, pracując w parach, uzupełniają luki w Exercise 4 (Przeczytaj). Prezentują odpowiedzi na forum klasy i nanoszą je na tablicę multimedialną.

  4. Uczniowie pracują w parach i odpowiadają na pytania: Which celebration from the text do you like the most? Why? Which celebration do you not like? Why? Następnie ochotnicy prezentują swoje opinie i opinie kolegów/koleżanek na forum klasy.

  5. W ramach przygotowania do pracy z prezentacją uczniowie łączą obrazki z wyrazami w Exercise 1 (Prezentacja multimedialna).

  6. Nauczyciel wyświetla prezentację na tablicy, a uczniowie oglądają po czym wybierają odpowiedzi w Exercise 2 (Prezentacja multimedialna). Odpowiedzi prezentują na forum klasy, a nauczyciel nanosi je na tablicę multimedialną.

  7. Uczniowie oglądają prezentację ponownie i rozwiązują krzyżówkę w Exercise 3 (Prezentacja multimedialna). Nanoszą rozwiązanie na tablicę multimedialną.

  8. Uczniowie na urządzeniach mobilnych przeciągają wyrazy w luki w zdaniach w Exercise 4 (Prezentacja multimedialna). Porównują odpowiedzi w parach i nanoszą je na tablicę.

Faza podsumowująca:

Uczniowie rozmawiają w parach. Każdy opisuje wybraną przez siebie okazję do świętowania zgodnie z poleceniem z Exercise 5 (Prezentacja multimedialna): Can you think of any other celebration? What does it look like? Ochotnicy prezentują wypowiedzi na forum klasy.

Praca domowa:

  1. Uczniowie wykonują jedno lub dwa ćwiczenia spośród  Exercise 1–7 (Sprawdź się). Pozostałe ćwiczenia z sekcji mogą zostać wykorzystane przez nauczyciela w ramach sprawdzianu.

  2. Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się):

    • Write an email to a friend from England about the festival you would like to go to.

    • write what day it is;

    • explain what the tradition of this day is;

    • describe how people celebrate this special day.

    • Your answer should be 50–120 words long.

Materiały pomocnicze: Prezentacja multimedialna z e‑materiału.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

W ramach pracy domowej, uczniowie tworzą po jednym slajdzie na temat ulubionego święta/ ulubionej okazji. Wysyłają slajd nauczycielowi, który składa slajdy uczniów w prezentację. Na kolejnej lekcji nauczyciel wyświetla prezentację, a kolejne osoby prezentują swoje prace.