Dla nauczyciela
Autorki e‑materiału: Anna Posyniak‑Dutka
Autorki scenariusza: Iza Michalak
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: Black Lives Matter Movement / Ruch Black Lives Matter
Grupa docelowa: klasa 4 liceum/technikum
Podstawa programowa
Cele kształcenia – wymagania ogólne: I, III, IV, V
Treści nauczania – wymagania szczegółowe: I.14, III.4, V.2, V.3, V.6, V.7, VII.4, VIII.2 VIII.3, IX.1, X
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
[K6] kompetencje obywatelskie
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo dotyczące ruchów walczących o równouprawnienie i równego traktowania wszystkich ludzi.
Uczeń umie opisać cele ruchu Black Lives Matter.
Uczeń potrafi napisać do kolegi/koleżanki e‑mail, w którym wyjaśnia genezę ruchu Black Lives Matter i wyraża opinię na temat jego działań.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na tematy związane z równouprawnieniem oraz genezą i misją ruchu Black Lives Matter.
Uczeń poszerza wiedzę na tematy związane z równouprawnieniem oraz genezą i misją ruchu Black Lives Matter.
Uczeń kształtuje postawę zaangażowania w życie publiczne.
Uczeń kształtuje postawę tolerancji i szacunku dla ludzi.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk)
strategie kognitywne (organizowanie wiedzy tematycznej)
strategie kompensacyjne (nauka poprzez używanie omówień i synonimów nieznanych słów, błąd jako narzędzie doskonalenia)
Metody/techniki nauczania:
kognitywizm
podejście komunikacyjne
podejście humanistyczne
konektywizm
zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe
metoda podająca (praca z tekstem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (gra edukacyjna, dyskusja w parach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca całego zespołu klasowego
praca indywidualna
Środki dydaktyczne
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJ:I
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel kieruje uwagę uczniów na zdjęcie przedstawiające grupę młodych osób w trakcie demonstracji i pyta: What are the people in the photo protesting against? Dodatkowo uczniowie mogą podać jak największą liczbę wyrażeń związanych z sytuacją na zdjęciu.
Uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Wskazana przez nauczyciela osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną. Uczniowie w parach interpretują cytat.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają tekst Every Life Matters i wykonują Exercise 2 (Przeczytaj). Porównują odpowiedzi w parach, a później uzasadniają je na forum klasy, odwołując się do konkretnych fragmentów tekstu.
Uczniowie wykonują Exercise 3 (Przeczytaj). Po sprawdzeniu odpowiedzi mogą przećwiczyć w parach słownictwo z zadania: uczeń A podaje wyrażenie, zadaniem ucznia B jest wyjaśnić to wyrażenie po angielsku. Uczniowie zamieniają się rolami.
Uczniowie realizują Exercise 4 (Przeczytaj). Po sprawdzeniu odpowiedzi wyszukują w tekście kontekst, w jakim wystąpiły wyrażenia z zadania. Mogą ułożyć własne zdania.
Uczniowie wykonują Exercise 5 (Przeczytaj). Wskazane przez nauczyciela osoby odczytują odpowiedzi na forum klasy.
W ramach rozgrzewki uczniowie wykonują Exercise 1 (Gra edukacyjna).
Uczniowie grają w grę edukacyjną. Następnie i wykonują Exercise 2 i 3 (Gra edukacyjna). Porównują odpowiedzi w parach, a wskazane osoby wykonują zadania na tablicy multimedialnej.
Uczniowie realizują Exercise 4 (Gra edukacyjna). Wskazane przez nauczyciela osoby odczytują prace na forum klasy.
Alternatywnie: Uczniowie realizują zadania jako dyskusję w parach i przedstawiają rezultaty dyskusji na forum klasy.
Faza podsumowująca:
Uczniowie wykonują ustnie w małych grupach lub w formie ogólnoklasowej dyskusji Exercise 7 (Sprawdź się).
Praca domowa:
Uczniowie realizują Exercise 1–6 (Sprawdź się).
Uczniowie przygotowują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się):
You have recently watched a documentary about the Black Lives Matter movement. Write an email to your friend to share your findings. In your email:
-inform how the name of the movement was created;
present two cases of police brutality towards black people and their impact on African Americans;
explain the goals of the BLM (Black Lives Matter) activists;
express your opinion about the situation of people of colour in the USA.
Your email should be 100–150 words long.