Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Zuzanna Kościuk
Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Opracowanie metodyczne: Dorota Hołownia‑Dudek
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: What Do You Do at the Weekend?/ Co robisz w weekend?
Grupa docelowa: klasa 4 szkoła podstawowa
Podstawa programowa: I, II, III, V
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.5, II.5, III.4, V.1, V.2, VIII.1, XI, XII
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] Kompetencja w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] Kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] Kompetencje cyfrowe
[K5] Kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń opisuje rzeczy, które można robić w weekend.
Uczeń opisuje różne rodzaje czynności.
Uczeń redaguje wpis na bloga na temat tego, co robi w sobotę rano, popołudniu i wieczorem.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija świadomość własnych upodobań w zakresie spędzania czasu wolnego.
Uczeń rozwija świadomość różnic indywidualnych jeśli chodzi o spędzanie wolnego czasu.
Strategie uczenia się:
Strategie pamięciowe (obraz i dźwięk)
Strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, organizowanie wiedzy tematycznej)
Strategie kompensacyjne (nauka poprzez używanie omówień i synonimów nieznanych słów)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
kognitywizm
konektywizm
podejście humanistyczne
metoda podająca (praca z tekstem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (praca z ilustracją interaktywną, dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca całego zespołu klasowego
praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
ew. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel pokazuje uczniom zdjęcie You can meet with friends at the weekend! (Przeczytaj) i pyta: What do you do at the weekend? Do you meet with friends? Do you play games? Uczniowie odpowiadają na forum klasy. Nauczyciel pomaga nazwać czynności po angielsku, jeśli dzieciom brakuje słów i zapisuje ich pomysły na tablicy. Może poprosić by dzieci zagłosowały, kto lubi jaką czynność najbardziej i w ten sposób stworzyć ranking np. Trzech ulubionych weekendowych czynności grupy.
Uczniowie łączą wyrażenia z ilustracjami w Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają tekst, a następnie wykonują Exercise 2 (Przeczytaj). Wskazana osoba przyporządkowuje kafelki z czynnościami do osób przy tablicy interaktywnej.
Nauczyciel odczytuje zdania z Exercise 3 (Przeczytaj), a chętni uczniowie wybierają prawidłową odpowiedź mówiąc Yes, it’s true albo No, it’s false oraz wskazują na jej uzasadnienie w tekście. Nauczyciel nanosi odpowiedzi na tablicę.
Uczniowie na urządzeniach mobilnych wykonują Exercise 4 (Przeczytaj), a następnie nanoszą odpowiedzi na tablicę.
W ramach przygotowania do pracy z multimedium uczniowie rozwiązują wykreślankę Exercise 1 (Ilustracja interaktywna) na urządzeniach mobilnych. Chętna osoba nanosi rozwiązanie na tablicę.
Nauczyciel odtwarza nagrania do ilustracji, a następnie uczniowie pracując w parach łączą wyrazy w wyrażenia w Exercise 2 (Ilustracja interaktywna). Ochotnik nanosi odpowiedzi na tablicę.
Uczniowie uzupełniają zdania Exercise 3 (Ilustracja interaktywna), po czym odczytują zdania i nanoszą odpowiedzi na tablicę.
Faza podsumowująca:
Uczniowie rozmawiają w parach i odpowiadają na pytanie z Exercise 4 (Ilustracja interaktywna): What do you do at the weekend?
Na koniec, ochotnicy relacjonują odpowiedzi kolegów/koleżanek na forum klasy.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1‑7 (Sprawdź się).
Uczniowie piszą pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): You do many things on Saturday. Write a blog post in which you describe what you do:
● in the morning;
● in the afternoon;
● in the evening
Your answer should be at least 50 words long.
Materiały pomocnicze: Ilustracja interaktywna z e‑materiału
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
W ramach pracy domowej, uczniowie analizują ilustrację interaktywną, a wykonują własny rysunek‑tryptyk – każda z trzech części rysunku odpowiada porze jednego dnia weekendowego (soboty lub niedzieli). Rysunek ma tytuł, np: My Saturday, każda z trzech części podtytuł: in the morning/in the afternoon/in the evening. Rysunki przedstawiają czynność (jedną z wymienionych w ilustracji) i opis np.: I take out the rubbish.
Z prac powstaje wystawa klasowa.