Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Ela Borowiec
Autorka scenariusza: Monika Ekert
Opracowanie metodyczne: Paulina Andruszkiewicz‑Glińska, Paulina Marchlik
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: Where Is This Food From? / Skąd jest to jedzenie?
Grupa docelowa: klasa 3 szkoła podstawowa
Podstawa programowa:
Treści nauczania – wymagania szczegółowe: 1.6, 2.2, 2.3, 3.1, 3.2, 5.2, 7, 8.1, 9, 11
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń nazywa potrawy z wybranych krajów.
Uczeń opisuje potrawy różnych kuchni.
Uczeń mówi, jakiej potrawy najbardziej chciałby spróbować.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija słownictwo dotyczące różnych potraw.
Uczeń buduje świadomość różnorodności kulturowej.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, organizowanie wiedzy tematycznej)
strategie kompensacyjne (techniki wspierające uczenie się słownictwa, wykorzystanie domysłu językowego)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
kognitywizm
konstruktywizm
konektywizm
metoda podająca (praca z tekstem/nagraniem, wyjaśnienie)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (gra dydaktyczna, ćwiczenia ruchowe/polisensoryczne)
Formy zajęć:
praca w parach
praca całego zespołu klasowego
praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Przed zajęciami nauczyciel przygotowuje fotografie różnych potraw charakterystycznych dla różnych kuchni z całego świata.
Na początku zajęć nauczyciel pokazuje zdjęcia różnych dań i pyta uczniów, czy znają ich nazwy, czy wiedzą, z jakiego kraju pochodzą te dania, i czy kiedyś ich próbowali.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel odtwarza nagrania z Exercise 1 (Przeczytaj). Uczniowie powtarzają na głos nazwy krajów, a ochotnicy podchodzą do tablicy i przyczepiają obok flag zdjęcia potraw pochodząych z tych krajów.
Uczniowie słuchają nagrania z historyjką (Przeczytaj) i śledzą wzrokiem tekst na tablicy multimedialnej lub na urządzeniach mobilnych.
Nauczyciel wyświetla element Zwróć uwagę!, wskazuje pierwsze zdjęcie i odczytuje podpis do niego, a uczniowie powtarzają zdania. Tak samo robi z pozostałymi obrazkami. Następnie wybiera jedno z przygotowanych przez siebie zdjęć i analogicznie je opisuje, a uczniowie powtarzają po nauczycielu.
Ochotnik głośno odczytuje kolejne początki zdań z Exercise 2 (Przeczytaj). Uczeń, który zna poprawne zakończenie zdania, podnosi rękę i je odczytuje, a ochotnik zaznacza odpowiedź na tablicy.
Nauczyciel wyświetla Exercise 3 (Przeczytaj). Odczytuje kolejne zdania, robiąc pauzy w miejscach luk, a klasa chórem wypowiada zwrot, który tam pasuje.
Uczniowie układają na tabletach puzzle z Exercise 1 (Katalog interaktywny). Nauczyciel pyta, jaka potrawa została pokazana na zdjęciu. Następnie prosi, żeby wstali ci uczniowie, którzy chcieliby spróbować tego dania.
Nauczyciel prezentuje katalog interaktywny i odtwarza nagrania do niego. Następnie dzieli klasę na pięcioosobowe grupy. Zadaniem każdej grupy jest przygotowanie na arkuszu papieru opisu dodatkowego dania na wzór tych z ilustracji. Gotowe prace prezentowane są na forum klasy.
Uczniowie wykonują w parach Exercise 2 (Katalog interaktywny). Ochotnicy podchodzą do tablicy i łączą zdania z obrazkami. Za każdym razem nauczyciel pyta resztę klasy, czy odpowiedź jest poprawna.
Nauczyciel odczytuje pierwszy opis dania z Exercise 3 (Katalog interaktywny) i udaje, że zastanawia się, co to za potrawa. Osoba, która zna odpowiedź, zgłasza się i podaje nazwę, a nauczyciel zaznacza ją w ćwiczeniu.
Podczas realizacji poszczególnych ćwiczeń nauczyciel powinien dostosować tempo ich wykonywania do indywidualnych potrzeb uczniów. Uczniowie, którzy szybciej wykonali ćwiczenie, mogą pomóc koledze/koleżance pracującemu/pracującej wolniej.
Faza podsumowująca:
W ramach podsumowania uczniowie stają po jednej stronie sali. Nauczyciel pokazuje zdjęcie z wybraną potrawą, opisuje jej skład i prosi uczniów, żeby podali nazwę dania. Następnie uczniowie, którzy chcieli spróbować tej potrawy, przebiegają na drugą stronę klasy. Pozostali zostają na miejscu.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1–3 (Sprawdź się). Nauczyciel może wykorzystać ćwiczenia z sekcji w ramach sprawdzianu lub zadać wybrane ćwiczenia do samodzielnego wykonania w domu.
Materiały pomocnicze: Fotografie różnych potraw charakterystycznych dla różnych kuchni z całego świata.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Nauczyciel wybiera kilka osób, którym wręcza karteczki z nazwami potraw opisanych w katalogu interaktywnym. Na kartkach są też zapisane trzy wyrazy, których nie można użyć podczas zabawy. Zadaniem wybranych uczniów jest tak opisać potrawę, żeby reszta klasy odgadła jej nazwę.
Uwaga: W opisie nie mogą się pojawić zakazane wyrazy.