Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Anna Lech
Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: My Chores / Moje obowiązki
Grupa docelowa: klasa 6 szkoła podstawowa
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.2, II.1, II.2, II.3, II.5, III.1, III.4, V.1, V.2, V.4, VII.7
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo związane z obowiązkami domowymi.
Uczeń opisuje za pomocą konstrukcji have to/ don’t have to, need to/ don’t need to, co musi, a czego nie musi robić w domu.
Uczeń opisuje, jak utrzymać porządek w pokoju i na biurku.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija postawę współodpowiedzialności za porządek w domu.
Uczeń rozwija wiedzę na temat sposobów utrzymywania porządku w swoim otoczeniu.
Uczeń rozwija motywację do dbania o własne otoczenie.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, organizowanie wiedzy tematycznej)
strategie kompensacyjne (nauka poprzez używanie omówień i synonimów nieznanych słów)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
metoda kognitywna
konektywizm
podejście humanistyczne
zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe
metoda podająca (praca z tekstem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (praca z mapą pojęć, dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca całego zespołu klasowego
praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wyświetla na tablicy multimedialnej zdjęcie zabałaganionego pokoju (Przeczytaj) i pyta uczniów: What’s wrong with this room? What can you see in the picture? Uczniowie opisują ilustrację na forum klasy (Przeczytaj).
Uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają tekst (Przeczytaj) i wybierają prawidłowe odpowiedzi w Exercise 2 (Przeczytaj). Podają odpowiedzi na forum klasy i uzasadniają je cytatami z tekstu.
Uczniowie czytają tekst ponownie i wykonują Exercise 3 (Przeczytaj). Podają odpowiedzi na forum klasy i uzasadniają je, powołując się na odpowiednie fragmenty tekstu.
Uczniowie wykonują Exercise 4 (Przeczytaj). Chętni uczniowie nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną, a następnie rozmawiają w parach na temat tego, jak często wykonują czynności wymienione w ćwiczeniu: I make my bed once a week, I put/ don’t put laundry in the bin right away…
Nauczyciel wyjaśnia zasadę użycia konstrukcji have to/ don’t have to według instrukcji w e‑materiale (Przeczytaj), a następnie prosi, by uczniowie uzupełnili Exercise 5 i 6 (Przeczytaj). Uczniowie sprawdzają odpowiedzi w parach i nanoszą je na tablicę multimedialną.
Uczniowie pracują w parach. Każdy z uczniów samodzielnie przygotowuje listę pięciu pytań na temat obowiązków domowych, np. Do you have to do the laundry? Nauczyciel sprawdza poprawność pytań. Następnie uczniowie rozmawiają w parach i odpowiadają na pytania pełnymi zdaniami.
Nauczyciel wyjaśnia zasadę need to/ don’t need to, po czym uczniowie uzupełniają Exercise 7, 8 i 9 (Przeczytaj). Sprawdzają odpowiedzi na forum klasy i nanoszą je na tablicę multimedialną. Nauczyciel może poprosić o przetłumaczenie zdań z Exercise 9 (Przeczytaj) w celu dodatkowego sprawdzenia zrozumienia przez uczniów zasad używania need to/ don’t need to.
Każdy z uczniów przygotowuje jedno pytanie z konstrukcją need to, po czym uczniowie przeprowadzają ankietę ogólnoklasową. Na koniec każdy relacjonuje, ile osób ile osób w klasie odpowiedziało na jego pytanie twierdząco, a ile osób przecząco. Nauczyciel notuje odpowiedzi na tablicy. (Jeżeli w klasie jest wielu uczniów, można zmienić format ankiety na wywiady z kilkoma osobami i zrelacjonowanie odpowiedzi, np.: Marta doesn’t need to work).
W ramach przygotowania do pracy z mapą pojęć uczniowie wykonują Exercise 1 (Mapa pojęć). Chętna osoba nanosi rozwiązania na tablicę multimedialną.
Uczniowie analizują mapę pojęć, a następnie wykonują Exercise 2 (Mapa pojęć). Uczniowie sprawdzają odpowiedzi w parach i odczytują je na forum klasy.
Odwołując się do słownictwa z mapy pojęć, uczniowie uzupełniają Exercise 3 i 4 (Mapa pojęć).
Faza podsumowująca:
Uczniowie grają w parach w memo w Exercise 1 (Sprawdź się).
Uczniowie wykonują Exercise 4 (Sprawdź się). Podają odpowiedzi na forum klasy.
Uczniowie, pracując w parach, rozmawiają i odpowiadają na pytania z Exercise 7 (Sprawdź się).
What duties do you have to do at home?
Think about a person you know. What does he/she have to do at home?
What do you need to do this week?
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 2, 3, 5 i 6 (Sprawdź się).
Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): You read an article about a summer camp. Write an email to your friend and:
describe the duties you have to and don’t have to do during the camp;
write what you need to take with you;
invite your friend to the camp.
Your email should be 50–120 words long.
Materiały pomocnicze: Mapa pojęć z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Uczniowie tworzą listę 6–8 pytań ze słownictwem z mapy pojęć, spośród których przynajmniej 4 powinny zawierać konstrukcję have to/need to. Każdy z uczniów zapisuje pytania w domu, a na kolejnej lekcji zadaje je koledze/koleżance z pary.