Autorka e‑materiału: Zuzanna Kościuk

Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: Sometimes You Just Need Good Advice / Czasami po prostu potrzebujesz dobrej rady

Grupa docelowa: klasa 7 szkoła podstawowa

Podstawa programowa:

Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, V, X

Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.5, II.5, III.4, III.6, V.2, V.8

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K3] kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii

  3. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

  4. [K7] kompetencje w zakresie przedsiębiorczości

Cele operacyjne:

  1. Uczeń będzie umiał zastosować słownictwo związane z nazywaniem problemów osobistych i szkolnych.

  2. Uczeń będzie umiał przeanalizować problem i dobrać do niego radę.

  3. Uczeń będzie umiał sformułować poradę za pomocą odpowiednich konstrukcji gramatycznych.

  4. Uczeń będzie potrafił przedstawić i uzasadnić swoje poglądy na temat problemów osobistych i szkolnych występujących w jego grupie rówieśniczej.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń rozmawia o problemach osobistych i sposobach ich rozwiązania.

  2. Uczeń potrafi udzielać rad posługując się odpowiednimi konstrukcjami gramatycznymi.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)

  2. strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)

  3. strategie kompensacyjne (nauka poprzez używanie omówień i synonimów nieznanych słów; domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)

Metody/techniki nauczania:

  1. metoda kognitywna

  2. konektywizm

  3. podejście komunikacyjne

  4. podejście humanistyczne

  5. metoda podająca (praca z tekstem)

  6. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  7. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  8. metoda aktywizująca (plik audio, dyskusja w parach/na forum klasy)

Formy zajęć:

  1. praca w parach

  2. praca w grupach

  3. praca całego zespołu klasowego

  4. praca indywidualna

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

  1. Nauczyciel wyświetla na tablicy multimedialnej zdjęcie tekstu z gazety (Przeczytaj) i wyjaśnia pojęcie Agony Aunt column słowami z e‑materiału: It’s a place in the newspapers where readers can ask for advice about their personal problems and someone experienced, often a woman, answers them.

  2. Nauczyciel pyta uczniów: These days, young people don’t read newspapers. What forms of giving advice are there online? Uczniowie odpowiadają na forum klasy.

  3. Nauczyciel prosi uczniów, by w ramach przygotowania do czytanki wykonali Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi grupy słów na tablicę multimedialną.

Faza realizacyjna:

  1. Nauczyciel prosi uczniów, by przeczytali tekst Ask Agony Aunt (Przeczytaj), a następnie prosi, aby uczniowie samodzielnie wybrali prawidłowe odpowiedzi w Exercise 2 (Przeczytaj). Uczniowie czytają zdania na forum zespołu klasowego i uzasadniają swoje wybory cytatem z tekstu.

  2. Nauczyciel prosi, aby uczniowie przeczytali tekst jeszcze raz i w parach wybrali prawidłowe informacje w Exercise 3 (Przeczytaj). Uczniowie czytają odpowiedzi na forum zespołu klasowego i uzasadniają swoje wybory cytatem z tekstu.

  3. Nauczyciel prosi, by uczniowie w parach wykonali Exercise 4 (Przeczytaj). Uczniowie nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.

  4. Nauczyciel prosi, aby uczniowie wybrali w tekście czytanki zdania, gdzie oferowana jest jakaś porada. Uczniowie pracują indywidualnie, a następnie chętna osoba wypisuje je na tablicy multimedialnej. Wypisane powinny być wszystkie słowa wymienione we wskazówkach gramatycznych (Przeczytaj), więc jeśli ich brakuje nauczyciel wskazuje je sam. Następnie prosi uczniów, by przetłumaczyli wybrane wyrażenia.

  5. Nauczyciel prosi, aby uczniowie wykonali Exercise 5 (Przeczytaj). Następnie pojedyncze osoby odczytują zdania na forum klasy, a nauczyciel nanosi poprawne gramatycznie zdania na tablicę multimedialną.

  6. Nauczyciel informuje uczniów, że za chwilę wysłuchają dialogu o złych stopniach. Nauczyciel pyta: How do you feel when you get a bad grade? What should you do when you get a bad grade? Uczniowie odpowiadają na forum klasy.

  7. W ramach przygotowania do słuchania prosi, aby uczniowie wykonali Exercise 1 (Plik audio).

  8. Nauczyciel prosi, aby uczniowie wysłuchali nagrania (Plik audio), a następnie wykonali Exercise 2 (Plik audio). Uczniowie pracują indywidualnie i odczytują odpowiedzi na forum klasy.

  9. Nauczyciel prosi o wykonanie samodzielnie Exercise 4 (Plik audio). Wskazane osoby odczytują zdania na forum klasy.

  10. Nauczyciel prosi, aby uczniowie podchodzili do tablicy i wybierali prawidłowe odpowiedzi do Exercise 3 (Plik audio). Jeżeli uczeń ma problem, nauczyciel ponownie włącza odpowiednie fragmenty nagrania.

Faza podsumowująca:

Nauczyciel prosi, aby uczniowie w grupach 3–4 osobowych porozmawiali na tematy z Exercise 7 (Sprawdź się):

  • Do you like giving advice? Why/why not?

  • Who do you turn to when you need advice? Why?

  • Do you read advice columns in a newspaper? Why/why not?

Uczniowie rozmawiają w grupach, a po zakończeniu pracy, przedstawiciele grup podsumowują dyskusje.

Praca domowa:

  1. Uczniowie wykonują jedno lub dwa ćwiczenia spośród  Exercise 1–6 (Sprawdź się). Pozostałe ćwiczenia z sekcji mogą zostać wykorzystane przez nauczyciela w ramach sprawdzianu.

  2. Uczniowie piszą pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): Your pen friend has an issue with his/her friend. Write him/her an e‑mail to with advice. In the e‑mail:

  • say that you feel sorry for them;

  • suggest what should they do;

  • mention whether the same advice helped you.

Your answer should be 50–120 words long.

Materiały pomocnicze: Plik audio z e‑materiału.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

Uczniowie słuchają materiału audio i tworzą krzyżówkę z 8 najtrudniejszymi dla nich słowami z lekcji. Na kolejnej lekcji wymieniają się swoimi krzyżówkami i je rozwiązują.