Dla nauczyciela
Scenariusz lekcji
Imię i nazwisko autora: | Nina Tomaszewska |
Przedmiot: | Fizyka |
Temat zajęć: | Zastosowania transformatora |
Grupa docelowa: | III etap edukacyjny, liceum, technikum, zakres podstawowy/rozszerzony |
Podstawa programowa: | Cele kształcenia -wymagania ogólne |
Kształtowane kompetencje kluczowe: | Zalecenie Parlamentu Europejskiego i Rady UE z 2018 r.:
|
Cele operacyjne: | Uczeń:
|
Strategie nauczania: | blended‑learning |
Metody nauczania: | wykład informacyjny wspomagany pokazem multimedialnym |
Formy zajęć: | praca w zespole klasowym |
Środki dydaktyczne: | Niniejszy e‑materiał + komputer z rzutnikiem lub tablety do dyspozycji każdego ucznia. |
Materiały pomocnicze: | nie |
PRZEBIEG LEKCJI | |
Faza wprowadzająca: | |
Zaciekawiamy uczniów transformatorami, ich obecnością wokół nas. Niech podzielą się swoją wiedzą na temat ich zastosowań. | |
Faza realizacyjna: | |
Nauczyciel przypomina zasadę działania transformatora oraz wielkości go opisujące. Następnie nawiązuje do wiedzy uczniów na temat zastosowania transformatora i proponuje rozwinięcie tego tematu oraz podsumowanie jak w części tekstowej e‑materiału. Następnie nauczyciel wyświetla uczniom film - może przy tym stosować stopklatkę, dodawać swój komentarz i zadawać uczniom pytania. | |
Faza podsumowująca: | |
W fazie podsumowującej nauczyciel wraz z uczniami powinien rozwiązać zadania 6 i 7 z bloku sprawdzającego. Są najistotniejsze. Pozostałe zadania proponuję zadać uczniom jako pracę domową. Powinni sobie doskonale poradzić. | |
Praca domowa: | |
Jak wyżej. | |
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium: | Film może być wykorzystany na lekcji tak, jak pokazano to w konspekcie. Jeśli lekcja o zastosowaniach transformatora będzie miała charakter praktycznych zajęć w dobrze wyposażonej pracowni fizycznej, to film może mieć charakter uzupełnienia do obejrzenia w domu. |