Dla nauczyciela
Autor e‑materiału: Marcin Legeżyński
Autorka scenariusza: Iza Michalak
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: Cyberbullying / Przemoc w internecie
Grupa docelowa: klasa 1 liceum/technikum
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV, V
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.12, II.2, II.5, III.4, III.5, V.3, V.6, X
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo związane z negatywnymi zachowaniami w internecie.
Uczeń opisuje, czym jest cyberprzemoc i jak sobie z nią radzić.
Uczeń redaguje e‑mail opisujący doświadczenie związane ze zjawiskiem przemocy w sieci.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na temat pozytywnych i negatywnych zachowań w internecie.
Uczeń kształtuje i rozwija świadomość tego, czym jest przemoc w internecie i jak sobie z nią radzić.
Uczeń kształtuje wiedzę na temat zachowań w internecie.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
metoda kognitywna
podejście humanistyczne
zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe
metoda podająca (praca z tekstem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (odgrywanie ról, dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca indywidualna
praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel pisze na tablicy wyraz cyberbullying i prosi uczniów o podanie jak największej liczby skojarzeń z tym zjawiskiem. Uczniowie w parach w ciągu minuty przygotowują listę skojarzeń. Na forum klasy podają propozycje.
Uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Po sprawdzeniu odpowiedzi mogą ułożyć własne zdania z wyrażeniami z zadania związane z tematem lekcji.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają pierwszy akapit tekstu The Threat of Cyberbullying i odpowiadają na pytanie nauczyciela: What is cyberbullying?
Następnie nauczyciel pyta uczniów: Why do you think cyberbullying is a serious problem? Uczniowie odpowiadają na forum klasy.
Uczniowie czytają drugi fragment tekstu (Why is cyberbullying a serious problem?) i sprawdzają, czy ich odpowiedzi na pytanie nauczyciela z pkt 2 fazy realizacyjnej pokrywają się z treścią tekstu.
Nauczyciel pyta uczniów: How can you protect yourselves from cyberbullying? Uczniowie odpowiadają na forum klasy.
Uczniowie czytają ostatni fragment tekstu How to protect yourself from cyberbullying? i sprawdzają, czy ich odpowiedzi na pytanie nauczyciela z pkt 4 fazy realizacyjnej pokrywają się z treścią tekstu.
Uczniowie wykonują Exercise 2 (Przeczytaj). Porównują odpowiedzi w parach i na forum klasy. Uzasadniają je, odwołując się do konkretnych fragmentów tekstu.
Uczniowie wybierają prawidłowe odpowiedzi w Exercise 3 (Przeczytaj). Porównują odpowiedzi w parach i na forum klasy. Uzasadniają je, odwołując się do konkretnych fragmentów tekstu.
Uczniowie wykonują w parach ulotkę informacyjną zawierającą informację, czym jest cyberprzemoc i jak sobie z nią radzić, zgodnie z instrukcją z Exercise 4 (Przeczytaj). Wyznaczeni przez nauczyciela uczniowie prezentują ulotki na forum klasy.
W ramach przygotowania do pracy z filmem uczniowie rozwiązują na czas wykreślankę w Exercise 1 (Film). Najszybsza osoba nanosi rozwiązanie na tablicę.
Uczniowie oglądają film i wybierają prawidłowe odpowiedzi w Exercise 2 (Film). Sprawdzają odpowiedzi w parach i na forum klasy. Tam, gdzie to możliwe, starają się podać dodatkowe informacje.
Uczniowie ponownie oglądają film i wykonują Exercise 3 (Film). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną. Dodatkowo uczniowie mogą rozwinąć podane odpowiedzi, podając własne sugestie.
Uczniowie w trzyosobowych grupach wykonują Exercise 4 (Film). Grupy prezentują prace na forum klasy.
Faza podsumowująca:
Uczniowie pracują w parach. Uczeń A jest adresatem obraźliwych komentarzy ze strony znanej mu osoby w mediach społecznościowych i rozmawia na ten temat ze swoim kolegą – uczniem B.
Uczeń A:
opisuje uczniowi B szczegóły sytuacji;
zastanawia się, jakie kroki powinien podjąć.
Uczeń B:
wyjaśnia istotę zjawiska przemocy w internecie i zagrożenia, jakie ona niesie;
podaje propozycje działań, które uczeń A może podjąć.
Przed przystąpieniem do realizacji zadania każdy z uczniów przygotowuje dla siebie bank wyrażeń tekstu i filmu.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1–8 (Sprawdź się).
Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 9 (Sprawdź się): Write an email to a friend from the UK in which you describe an experience when you were targeted by a harmful behaviour of another Internet user. In your email:
describe the form of cyberbullying you faced;
explain how this situation affected you;
describe what you did in this case;
give your friend some tips how to cope with cyberbulling.
Your answer should be 100–150 words long.
Materiały pomocnicze: Film z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
W ramach pracy domowej uczniowie, wykorzystując treść filmu z e‑materiału, przygotowują wystąpienie będące elementem kampanii szkolnej „Nie dla przemocy internetowej”. W wystąpieniu należy odnieść się do następujących kwestii:
jakie zachowania w internecie definiowane są jako przemoc?;
jakie zagrożenia niesie za sobą przemoc internetowa?;
jakie działania można podjąć, kiedy doświadcza się takich zachowań?
Na kolejnej lekcji uczniowie pracują w grupach czteroosobowych. Uczeń A prezentuje wystąpienie, uczniowie B i C zadają uczniowi A pytania dotyczące treści wystąpienia (proszą o wyjaśnienie jakiejś kwestii, podanie szczegółów itd.), uczeń D monitoruje przebieg zadania pod kątem wykorzystania słownictwa z lekcji.