Autorka e‑materiału: Luiza Kubalska

Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: Moving House / Przeprowadzka

Grupa docelowa: klasa 1 liceum/technikum

Podstawa programowa:

Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV

Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.2, II.2, III.1, IV.5, V.2, VIII.1, VIII.2, XI, XII

Poziom nauczania: podstawowy

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K4] kompetencje cyfrowe

  4. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

  5. [K8] kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej

Cele operacyjne:

  1. Uczeń posługuje się słownictwem związanym z mieszkaniem i przeprowadzkami.

  2. Uczeń potrafi za pomocą Present Simple opisać rutynowe czynności, a za pomocą Present Continuous czynności bieżące.

  3. Uczeń potrafi zaplanować czynności związane z przeprowadzką.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń kształtuje świadomość własnych przyszłych możliwości w zakresie mobilności.

  2. Uczeń rozwija wiedzę na temat logistyki procesu przeprowadzki.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)

  2. strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)

  3. strategie kompensacyjne (odgadywanie i przewidywanie znaczenia słów z kontekstu)

Metody/techniki nauczania:

  1. podejście komunikacyjne

  2. metoda kognitywna

  3. konektywizm

  4. podejście humanistyczne

  5. metoda podająca (praca z tekstem)

  6. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  7. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  8. metoda aktywizująca (praca z mapą pojęć, dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)

Formy zajęć:

  1. praca w parach/grupach

  2. praca indywidualna

  3. praca całego zespołu klasowego

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

Nauczyciel wprowadza temat o przeprowadzkach i pyta uczniów: The average person moves house 1–7 times in their lifetime. Is that a lot? How many times have you moved house? Where would you like to move? Uczniowie dzielą się na forum klasy doświadczeniami i marzeniami.

Faza realizacyjna:

  1. Uczniowie przeglądają tekst listu Emmy i wykonują Exercise 1 (Przeczytaj).

  2. Uczniowie czytają tekst listu dokładnie i wybierają prawidłowe odpowiedzi w Exercise 2 (Przeczytaj). Nanoszą je na tablicę multimedialną i uzasadniają wybory cytatami z tekstu.

  3. Uczniowie uzupełniają na urządzeniach mobilnych tekst w Exercise 3 (Przeczytaj). Chętna osoba odczytuje tekst na forum klasy, a nauczyciel nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.

  4. Uczniowie wyszukują i podkreślają w tekście zdania w czasach Present SimplePresent Continuous. Nauczyciel pyta, jakich czynności dotyczą zdania – regularnych czy tymczasowych/bieżących. Uczniowie uzupełniają zasadę gramatyczną w Exercise 4 (Przeczytaj).

  5. Uczniowie indywidualnie wykonują na urządzeniach mobilnych Exercise 5 (Przeczytaj). Opisują poszczególne czynności. Następnie nanoszą odpowiedzi na tablicę.

  6. Nauczyciel prosi, żeby uczniowie na przykładzie dwóch zdań z Exercise 5 przypomnieli sobie zasadę tworzenia przeczeń w każdym z czasów. Uzupełnia wyjaśnienia uczniów, jeśli zajdzie taka potrzeba, i je podsumowuje. Następnie uczniowie samodzielnie przekształcają każde zdanie z Exercise 5 w formę twierdzącą, przeczącą i pytającą. Odczytują odpowiedzi na forum klasy.

  7. Uczniowie wykonują Exercise 7 (Przeczytaj). Sprawdzają odpowiedzi na forum klasy.

  8. W ramach wprowadzenia do pracy z mapą pojęć uczniowie pracują wspólnie metodą burzy mózgów. Wymieniają jak najwięcej przedmiotów potrzebnych do przeprowadzki (boxes, bags, tape, bubble wrap etc.), a nauczyciel notuje wyrazy na tablicy.

  9. Uczniowie wykonują Exercise 1 (Mapa pojęć), a ochotnik nanosi rozwiązanie na tablicę.

10. Uczniowie łączą wyrazy z ich tłumaczeniami w Exercise 3 (Mapa pojęć).

Faza podsumowująca:

  1. Uczniowie, rozmawiając w parach, opisują domy swoich marzeń: Talk in pairs. Describe your dream house? Where would it be? How many rooms would it have? What would your room look like? What would the kitchen look like? Would it have any special rooms or facilities? Następnie chętni uczniowie opisują domy marzeń kolegi/koleżanki.

  2. Kontynuując pracę w tych samych parach, uczniowie wybierają jeden z wymarzonych domów i planują przeprowadzkę. Wykorzystują słownictwo z mapy pojęć, np.: Next week. Day 1: We are ordering the truck. Day 2: We are buying boxes and tape. Day 3: We are packing books, etc. Uczniowie prezentują plany na forum klasy.

Praca domowa:

  1. Uczniowie wykonują Exercise 4–6 (Sprawdź się).

  2. Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 7 (Sprawdź się): Write a note to your landlord. Inform her/him about your decision to move out. Write 100–150 words. Include information about:

  • why you have to move out;

  • what you liked about living in this flat;

  • when you will move;

  • suggestion of a new tenant (eg. your friend who’s looking for accommodation).

Materiały pomocnicze: Mapa pojęć z e‑materiału.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

Na zakończenie lekcji, w fazie podsumowującej, uczniowie wybierają jeden z wymarzonych domów i planują przeprowadzkę. Wykorzystują słownictwo z mapy pojęć, np.: Next week. Day 1: We are ordering the truck. Day 2: We are buying boxes and tape. Day 3: We are packing books, itd. Uczniowie prezentują plany na forum klasy.